Oppitunnin aihe: "Kuinka kasvit elävät?". (1 luokka)


Kunnan valtion yhteisön toimielin

"Schedary School №3" S.P. Sarmakovo.

"Kuinka kasvit elävät?"

Oppitunti maailmassa noin 1 "A" luokka

/ Oppitunti pidettiin avoimien oppituntien festivaalin puitteissa /

Peruskoulun opettaja: Mashukova Alena Borisovna

12/20/2016 vuosi

Tiivistelmä avoin oppitunti

Aihe: Miten kasvit elävät?

Tavoitteet: tutustuu kasvien elinolosuhteisiin; Laajenna ajatuksia kasvien elämästä ja kasvusta; Näytä tärkeimmät siivouspalvelut; tuoda huolellinen asenne kasveihin.

Suunniteltuja tuloksia: Opiskelija oppii hoitamaan sisätiloja.

Laitteet: Multimedia-esitys (tietokone, näyttö), sisäastiat, vesilaitosten vesi, esineet, jotka tarvitaan sisätilojen hoitoon (kastelu voi, diffuusori, rätti, maaperä löystyy).

Visuaalinen materiaali: "Chamomile" paperin kanssa merkinnällä "Plant - elävä olento", kuvat "siemenet, ituja" merkinnöillä,oppilaat : Mukit (punainen, vihreä, keltainen, sininen), kortit "Mikä on yhteinen eri kasveille?".

Luokkien aikana:

I. . Järjestä aikaa.

Hei, nuori ystäville. Olen iloinen voidessani toivottaa sinut tervetulleeksi oppitunnin!

Miten haluaisit nähdä oppitunti? (Iloinen, mielenkiintoinen, informatiivinen).
- Toivon, että tämä oppitunti kävellä hyötyä ja opit jotain uutta.

Mitä me vietit oppitunnin aiemmin?

Mikä on lunta ja jää?

Missä muodostuu lunta ja jäätä?

Mitä lunta ja jäätä tiedämme

II.. Työn valmistelu päävaiheessa.

Arvaa arvoitus ja selvitä, mitä puhumme tänään ympäröivän maailman oppitunnilta.

Puhaltaa, kasvaa ja ei voi kävellä. (tehdas)

Mitä opistimme oppitunnilla?

Oppitunnin aihe: "Kuinka kasvit elävät?" (Dia 1)

Luuletko, että kasvit ovat elossa?

Tarve hoitaa kasveja?

Mitä koulutustehtäviä me laitamme itsellemme?

Tehtävät: Varmista, että kasvit ovat elossa. Opimme huolehtimaan sisätiloissa.

Tänään oppitunnissa ehdotan, että sinusta tulee tutkija. Tämä tarkoittaa, että sinun täytyy kuunnella huolellisesti, ajattele, ajattele, muistakaa, puhua ja täyttää kaikki tehtävät.

Jokainen kysymys oppitunnin istumme maahan, kuten siemenet, kastelivat sen tietosi ja taitosi kanssa niin, että viljan sip. Jos vastaat tähän kysymykseen - saamme nuoren itään, ja jos emme voi, niin jyvät kuolevat maassa.

Älä anna kuilun jyviä? Ole varovainen ja aktiivinen.

III . Tietämyksen toteutuminen.
-Mitä kasvit tiedät?
-Mitä ryhmiä voidaan jakaa kasveilla? liu'uta
-Wh Mikä kasviryhmä ottaa ne, jotka kasvavat ikkunalaudalla? (Huoneen kasveihin.)
-Mikä on yleinen kaikissa kasveissa?

Nimi, jonka osat kasveista tiedät? (Root, varsi, lehdet, kukka, hedelmät siemenillä).

Aluksella oli kasvi, mutta tuuli puhkesi luokkaan, ja se hajosi osiin. Kerää se, jossa kutsutaan, mihin rooli kaikki osat pelaavat laitoksen elämässä.

Opettaja:

Root - pitää kasvin maahan, imee vettä ja mineraalisuoloja;

STEM - "kuljetus valtimo";

Arkki on "ruoka tehdas";

Kukka - varmistaa seuraavan sukupolven ulkonäkö;

Hedelmät siemenillä

Työskennellä pareittain. (Lapsissa työpöydissäkortit : Kuva herne, jossa on hyvin voimakkaita osia kasvi ja niiden nimi)

Tehtävä:

Liitä laitososan rivit nimensä kanssa. (Opiskelijat työskentelevät korttien kanssa).

Lue tärkeimmät sanat.

Lähtö: Mikä on yleinen kaikissa kasveissa?

Tarkista, onko sinulla tehtävä oikein? (Slide 5)

Iv . Uuden tiedon hallinta.

Ongelmatilanteen luominen:

- Kuinka kuitenkin todistaa, että kasvit ovat elossa?

- Kasvi kasvaa, kehittää, ruokkia, hengittää, moninkertaistaa, kuolee. Kasvien elävä olento.

Hyvin tehty!

2) - Olemme osoittaneet, että laitos on elävä olento. Sitten syntyy seuraava kysymys:Mikä on laitos elämään?

Löydä kaikki opetusohjelmat kylässä 71. Harkitse piirustuksia ja vastaa kysymyksiin. Päätelmä siitä, että kasvien laitoksia on tarpeen.

    Miksi kastetut sisäastiat?

    Miksi Houseplants laittaa lähelle ikkunaa?

    Mikä tekee tytön ja mitä?

    Mitä tapahtui tällä laitokselle? Miksi?

Mikä on kasvien elämää varten tarvittavaa?

Kolmas apuasi saavuttaa valon.

Päätelmä: Live-kasvit tarvitaan: vesi, lämpö, \u200b\u200bvalo, ilma, maaperä.

No, vielä yksi ehto on huolellinen asenne henkilöltä.

V. . Fikultmink Silmä. (Slide)

VI . Uusi tieto ja toimintatavat.

1. Laitoksen kehittämisen tarkkailu. (Tokissa olevassa esimerkissä)

Arvaa Riddle: Dubs HID kultainen sotku. (Acorn)

Miten kasvi kehittyy?

Mikä laitos näet? (dia)

Nyt olemme kaverit kanssasi, katsotaan videovalssaa, kuinka OAK: n elämä alkaa Zhiludia.

Katsokaa nyt dia.

Oak - voiman ja pitkäikäisyyden symboli. Oaks ovat pitkäaikaisia. Oak elinajanodote - jopa 1500 vuotta vanha, puu saavuttaa korkeuden 30 ja jopa 40 m, kuljettaa voimakas kruunu, kehittää paksu tynnyri, jonka halkaisija on usein 1-1,5 m. Se ei ole sattumalta, Kun he puhuvat jotain erityisen kestävästä, vahvasta voimasta, nauti verrattuna tammeniin.

Mitä tammi elämä alkaa?

2. Käytännön työ.

1) keskustelu.

Kaikki elävät edellyttävät hoitoa. Kasvit myös rakastavat, kun he huolehtivat heistä.

Kenellä on sisätiloja kotona?

Kuka välittää talosi kotona?

Autatko? Mitä sinä teet?

Kuinka huolehtia kasvit kaverit näyttävät nyt.

2) Työskentele ryhmissä.

Jakaamme kolmeen ryhmään. Valitse kapteeni ryhmässä. Kapteeni jakaa tehtäviä. 1 pari - hankaamalla lehdet, 2 paria - ryöstää maata ja viimeinen 3 pari - kukka kastelu. Seuraa kaikkia sääntöjä.

Hyvin tehty!

3) MEMO "Houseplantsin hoitosäännöt".

    Syksyn kasvit, joissa on vesihuoneen lämpötila. Lisäksi veden pitäisi olla useita tunteja. Kesällä kukkia kastellaan illalla talvella - aamulla.

Vesi kukkia paremmin kastelu voi. Voit kaataa vettä suoraan pottiin, ja voit - kuormalavalla. Älä nosta suurta vettä, jossa vettä ei riitä.

Joten vesi menee kasvin juurille, se täytettiin, kukat on löystyä.

    Katsoi sauvapinta potissa, jotta pääset ilmaan. Ole varovainen - ei vahingoita kasvien juuria.

Kukat rakastavat vettä hoitoja.

    Pyyhi pöly suurista sileistä lehdistä kostealla liinalla tai sienellä.

Pidä levy alhaalta yhdellä kädellä ja toinen me pyytämme hoitoa.

Pienet lehdet ja lehdet, joissa on pehmeä tupsu pölystä.

Monet kukat rakastavat ruiskutusta hyvin.

Miksi sinun täytyy pyyhkiä kasvien lehdet? (Joten kasvit hengittävät)

    Leikkaa varovasti kasvien kuiva lehtiä ja oksia. Varokaa kukkaruukkujen puhtautta ja seisoo.

Kasvien elämää varten tarvitaan aurinko, ilma ja vesi. Jotkut kasvit rakastavat paljon valoa ja muita - ei. Siksi huoneessa ne sijaitsevat eri tavoin: yksi ikkunalaudalla, toiset - pois ikkunasta.

(Minä jakelen muistioni lapsille)

Ix . Yhteensä oppitunnin.

Yleistys.

Ja nyt ajatella ryhmässä ja sanoa, että on välttämätöntä kasvien kasvi? (vesi, ilma, valo, lämpö) dia

Lue mitä sanoin tästä viisasta kilpikonnasta (s. 71)

Kuinka voimme auttaa sisätiloissa, jotta he elävät pidempään? (Vesi, pyyhi pöly lehdistä, laita valo, katsele sitä huoneessa lämmin)

Kuinka auttaa villiä?

Kuuntele huolellisesti runoa

En voi saada perhonen niityllä:
Taivaalliset kukat, anna hänen elää!
Anna siivet huilu yli värejä,
Joten olin iloisesti ja sinulle!

Metsäkukka En hajota myös,
Kanssasi kotiin se ei kulje häntä
Loppujen lopuksi kotona hän ei voi ladata
Ja varhain aamulla ei pääse kasteeseen!

Ei luuranko eikä haara eikä Edink
En satuta: syyttää mitä?
Missä tahansa niistä kuivataan Zhvininka,
Ja kevyt luottamus kaikille ...

Miten lapset tarjoavat sukulaisia \u200b\u200bkasveihin? Miksi?

Muista, että kasvit kasvavat metsässä puutarhassa, elossa. Ne kasvavat, tuovat jälkeläisiä, kuolee. Ja elää he haluavat niin kauan kuin mahdollista, tuo meille kauneuden mietiskelyn iloa

X. . Heijastus.

Sinulla on värillisiä piirejä pöydissä, valitse se, joka heijastaa toimintaa oppitunnissa. (Lapset valitsevat vastaavat ympyrät ja nosta ne)

Kuka discovery? (Sininen)

Kuka voi kertoa itsestämme, olen aktiivisesti työskennellyt oppitunnissa! (Punainen)

Kuka oli mielenkiintoinen oppitunnissa? (Vihreä)

Kuka oppitunti antaa hyvän tunnelman? (Keltainen)

1. Miten viljan spikelet näkyvät? Leikkaa sovelluskuvat ja liitä ne oikeaan järjestykseen. Pyydä naapurisi pöydällä tarkistaaksesi sinut. Kun olet tarkistanut kuvia.

2. Käytännöllinen työ "oppiminen hoitamaan sisätiloja."

1) Suorita toimet opettajan tehtäviin.

  • Pyyhi lehdet huoneen kasvi.
  • Hihna maalla potissa.
  • Piilottaa talon kasvi.

2) Piirrä esineet, joita käytit sisätiloissa.

3) Osoittaa luokassa virkistysmahdollisuuksia.

Opin oikein pyyhkäisemään huoneen lehtiä, kunnolla löysää maaperää ja kastella makuuhuoneen kasveja (juuren alla).

3. Väri piirustus, johon laitos kastelee oikein. Selitä valintasi.

Oikeasti vettä on kodinplants "juuren alla", koska monilla niistä on erittäin lempeät lehdet ja pisarat vettä voi vahingoittaa niitä. Esimerkiksi pimeät täplät tai jopa palovammot auringon säteistä voi näkyä lehdillä vedestä, kun vesipisara pystyy tarkentamaan valo lasin linsseiksi.

4. Mielenkiintoista on, että jotkut kasvit elävät hyvin pitkään, erityisesti puita. Lisäkirjallisuudessa internetissä on tietoja puiden elinajanodote. Täytä taulukko.

Tiivistelmä oppitunti maailmassa ympäri maailmaa 1. luokan aiheessa: Miten kasvit elävät?

Venäjän ohjelmakoulu Luokka 1 A.A. Pleshakov ympäri maailmaa. Osa 1.

Opettaja: Presnov G.v.

Oppitunnin tyyppi : Opi tutkimus.

Oppitunnin tarkoitus:

Luo ehdot:

Tehtävät kasvien erityispiirteisiin, jotka luonnehtivat heitä eläväksi olemukseksi, auttaa oppilaita ymmärtämään, mitä elinolosuhteita tarvitsee kasveja;

Tehtävät:

Tutustu opiskelijoihin kasvien elinolosuhteilla: vesi, valo, lämpö, \u200b\u200bilma, maaperä;

Jatka yhteistä koulutaitoja ja taitoja: Työkirjakirja, työkirja, toimivat oikein opettajien ohjeita;

Kehittää oppilaita mielenterveyden oppijoilta, analysoi kykyä tiivistää ja tehdä johtopäätöksiä;

Tuoda huolellinen asenne kasveihin.

Menetelmät ja metodologiset tekniikat:

Tutkimus, havainto, keskustelu, taiteellisen sanan käyttö (runo, arvoitukset), visuaaliset materiaalit, kortit, jotka ovat tukihakemuksia, tarina, joka perustuu havaintotuloksiin, käytännön työ: huoneen lähteen, tietotekniikka

Suunniteltuja tuloksia:

Lapset oppivat:

Valitse kasvien ominaisuudet, joiden avulla he voivat määrittää eläviin olentoihin;

Määritä kasvien käyttöiän kannalta tarpeelliset edellytykset

Näiden saavutusten luonnehdinta:

Kuvaile kasvien ominaisuuksia;

Todista, että laitos on elävä olento;

Esittää oletuksia kasvien käyttöiän kannalta välttämättömistä olosuhteista.

Laitteet:

Kamomiilin siluetti paperista, jossa kirjoituslaitos live creature, takana terälehtiä merkintä: kasvaa, kehittää, ruokkia, hengittää, rotuja, liikkuu; kortit, joissa on sanat vettä, lämpö, \u200b\u200bvalo, ilma; MAAPERÄ

purkki, jossa on itäneet siemenet, sisätilokas, rätti, kastelu voi, ruisku; Levy ympäröivä maailma. 1 luokka.

Kirjallisuus opettajalle:

Oppikirja Grade A.A. Pleshakov ympäri maailmaa. Osa 1.

Kirjallisuus opiskelijoille:

Oppikirja Grade A.A. Pleshakov ympäri maailmaa.

Oppitunnin rakenne:

1. Organisaation hetki.

2. Tietämyksen toteutuminen.

3. Oppimisen tehtävä.

4.Motivation. Ongelmatilanteen luominen.

5. Siirtyminen pieniin ryhmiin.

6.Pizkulmint.

7. Maksutiedot.

8. Tietojen viestintä, yleistys.

9. Sovellus

10. Työskentele oppikirjassa.

11.käytävät työtä.

12.realok. Heijastus.

Luokkien aikana

1. Organisaation hetki.

Katsokaa rakas ystäväni

Mikä on noin?

Sky valo - sininen,

Aurinko paistaa kultainen

Tuuli pelaa,

Tuchka ui taivaalla.

Mies ja kausi -

Se on kaikki ympärillä ... Luonto

Mitä teit aiemmissa oppitunneissa? (Verrattiin vettä tuoretta ja suolaista, katseli, missä jokiavirtaus.)

Luuletko, että sinulla on tarpeeksi tietoa?

Tänään jatkamme maailman ympäri. Muistamme, miten opimme jotain uutta? (Meidän on hylättävä itse, että emme tiedä vielä, ja itse yrittää selvittää tämä uusi.)

2. Tietämyksen toteutuminen.

Hallitus on liitteenä kuvat:

Yozh, karhu, mustikkaKäärme.

Pigeon, vadelma, Sparrow, neljäkymmentä.

Komar, Bee, Grasshopper, Kleon.

Katso kuvia, nimeä ylimääräinen ensimmäinen rivi.

Nimi ylimääräinen toisella rivillä.

Nimi ylimäärä kolmannessa rivillä.

Opettaja ripustaa ylimääräisiä kuvia erikseen.

Nimeä näistä kuvista kuvatut kohteet yhdellä sanalla. (Kasvit)

Mitä kasveja tiedät?

Mitkä ryhmät voidaan jakaa kasveilla?

Mikä on yhteinen kaikille kasveille? (Kaikki kasvit ovat juuret, varsi, lehdet, kukka ja hedelmät siemenillä.)

Toista kaikki kasvien kaikki osat uudelleen.

Työskentele Parachissa

(Lapsilla kortteja kortteja: Kuva herne, jossa on hyvin voimakkaita osia kasvi ja heidän nimensä)

Liitä laitososan rivit nimensä kanssa. (Opiskelijat työskentelevät korttien kanssa).

Tarkista, onko sinulla tehtävä oikein?

Lue tärkeimmät sanat.

3. Koulutustehtävän lausunto.

Oletetaan, että tänään puhuu oppitunnissa. (Noin kasveista.)

Lue oppitunnin aihe. 70 oppikirjoja. (Miten kasvit elävät?)

Lue, mitkä luokan tehtävät laittaa edessäsi.

Tänään oppitunnissa ehdotan, että sinusta tulee tutkija. Tämä tarkoittaa, että sinun täytyy kuunnella huolellisesti, ajattele, ajattele, muistakaa, puhua ja täyttää kaikki tehtävät.

Luuletko, että kasvit ovat elossa?

Todistaa. (Kasvi kasvaa, kehittää, ruokkia, hengittää, moninkertaistaa, liikkuu, on kyky toipua, kuolee. Live-kasvi.)

Hallitus, kamomilla kuva. Keskustan kirjoituslaitoksessa live-olento. Kysymysmerkkien terälehdet ja terälehtien kääntöpuolella tallennetut merkit vahvistavat, että laitos on elossa.

4. Motivaatio. Ongelmatilanteen luominen.

Sanot hyvin, mutta todisteet ovat epäilyttäviä, ne eivät selvästikään riitä. Miten voit edelleen todistaa, että kasvit ovat eläviä olentoja? Mitä meidän on tehtävä?

Tutki kasvien erityispiirteitä ja tunnistaa sellaiset ominaisuudet, joiden avulla ne voivat johtua eläville olentoille.

Tutkimus pienissä ryhmissä (kuvissa).

Tiedonvaihto.

Mitä te tiedätte, tutkia piirustuksia?

Opettaja kääntää Daisy-terälehdet.

Vertaa terälehdet kirjattavien kasvien ominaisuuksia.

Löysitkö kaikki tosiasiat?

Miten kasvi näyttää elävästä olemuksesta? (Kasvit kasvavat, tuovat jälkeläisiä ja jonain päivänä kuolemaan. Joten ne ovat elossa.)

Fizkululminutka

Voitteko vastata kysymykseen elävien kasvien tai ei? (Elää.)

Olemme osoittaneet, että laitos on elävä olento. Sitten seuraava kysymys syntyy, ja mitä hän tarvitsee elämää varten?

Kuka tietää, miten kasvien elämä alkaa? Meitä erotetaan papujen siemeniä 2 purkussa. Yhdessä purkissa meillä oli siemeniä märän kankaan alla ja toisessa siemenissä kuivalla kankaalla. Kerro meille kokemuksen tuloksista (lasten pöydälle.)

Mitä siemenet itävät?

Mikä vaikutti siihen, että siemenet alkoivat itää?

Tutkimus tarina havainnoista.

Opettaja ripustaa kortin aluksella Vesi, lämmin.

Missä luonnossa kasvit saavat vettä ja lämpöä?

Jos siemenet pysyvät pankissa, voi kasvi kehittyä?

Mitä on tehtävä iteillä siemenillä?

Jos laitamme itäneet siemenet laatikkoon, missä se laittaa se?

Miksi? Mitä muuta tarvitset kasveja? (Valo, ilma.)

Mikä on kasvien elämää varten tarvittavaa? (LIFE-kasvit tarvitaan: vesi, lämpö, \u200b\u200bvalo, ilma, maaperä)

Opiskelijat päättävät kartonkia koskevien tukitietojen avulla

No, toinen yksisuuntainen suhde henkilöstä.

Työskentely oppikirjan kanssa. 70-71.

Mikä laitos näet? Arvaa Riddle: Dubs HID kultainen sotku.

Acorn - hedelmähedelmä. Se on piilotettu siemeniä.

(Opettaja osoittaa tammenterhoja ja näyttää leikattu tammen.)

Harkitse piirustusta. 70 Ja kerro toisilleen kuinka tammen elämä alkaa tammenterhouksilla.

(Työ pareittain, sitten kollektiivinen keskustelu.)

Mikä vaikutti tammen siemeniä, jotta he alkoivat itää? (Vesi sateen muodossa, auringon säteet.)

Mitä taimia tapahtui? (Juuret ja idit.)

Mikä vähitellen tapahtuu itään? (Se on korkeampi, enemmän.)

Mitä tarvitsee nyt? (Auringonvalossa. Se ulottuu auringolle.)

Miksi yksi puista kuivui ? (Tree Trunk on vaurioitunut.)

Mitä tammi elämä alkaa? Tietokoneen käyttö laittaa luvut oikeassa järjestyksessä? Loput tarkistus oppikirja.

2. Tehtäväsuorituskyky sisääntyöskentely Notebook

1 (s.48).

alkaen. 71 oppikirjassa. Työ piirustuksissa.

Opettaja. Lue viesti viisasta kilpikonnasta opetusohjelmassa ja vertaa päätelmämme.

Opiskelijoiden lukeminen oppikirjassa.

Mitä voit sanoa? (Päätelmämme samaan aikaan viisaan kilpikonna.)

Käytännön työ.

Kuka on taloja kotona?

Kuka välittää talosi kotona?

Autatko? Mitä sinä teet?

Kuinka hoitaa kasveja?

2) Tutustu paikallisten kasvien muistioon ".

Syksyn kasvit, joissa on vesihuoneen lämpötila. Lisäksi veden pitäisi olla useita tunteja. Kesällä kukkia kastellaan illalla talvella - aamulla.

Vesi kukkia paremmin kastelu voi. Voit kaataa vettä suoraan pottiin, ja voit - kuormalavalla. Älä nosta suurta vettä, jossa vettä ei riitä.

Joten vesi menee kasvin juurille, se täytettiin, kukat on löystyä.

Katsoi sauvapinta potissa, jotta pääset ilmaan. Ole varovainen - ei vahingoita kasvien juuria.

Kukat rakastavat vettä hoitoja.

Pyyhi pöly suurista sileistä lehdistä kostealla liinalla tai sienellä.

Pidä levy alhaalta yhdellä kädellä ja toinen me pyytämme hoitoa.

Pienet lehdet ja lehdet, joissa on pehmeä tupsu pölystä.

Monet kukat rakastavat ruiskutusta hyvin.

Miksi sinun täytyy pyyhkiä kasvien lehdet? (Joten kasvit hengittävät)

Leikkaa varovasti kasvien kuiva lehtiä ja oksia. Varokaa kukkaruukkujen puhtautta ja seisoo.

Kasvien elämää varten tarvitaan aurinko, ilma ja vesi. Jotkut kasvit rakastavat paljon valoa, ja muut eivät ole. Siksi huoneessa ne sijaitsevat eri tavoin: yksi ikkunalaudalla, toiset - pois ikkunasta.

Työ ryhmissä.

Jaamme 4 ryhmään 6 henkeä. Valitse kapteeni ryhmässä. Kapteeni jakaa tehtäviä. 1 pari - hankaamalla lehdet, 2 paria - ryöstää maata ja viimeinen 3 pari - kukka kastelu. Seuraa kaikkia sääntöjä.

Oppitunnin lopputulos. Heijastus.

Nykypäivän oppitunti, lapset, olit tutkijoita ja etsivät vastauksia kysymykseen: Miten kasvit elävät? Mitä luulet, että voisimme löytää vastauksia tähän kysymykseen?

Mitä tarvitaan kasvien elämälle?

Luokka: 1

Oppitunnin tarkoitus:

  • antaa opiskelijoille ajatuksen kasvien kehittämisestä siemenistä, jäljittää kasvien elämän syklin, ottaa käyttöön kasvien elinolosuhteita hyönteisten pölyttäjien kanssa, osoittaa kasvien ja eläinten liittäminen siementen jakeluun,
  • opi oikein huolellisesti sisätiloissa,
  • vapauta varovainen asenne luontoon.

Laitteet: oppikirjat.

Luokkien aikana

I. Oppitunnin organisaatioperiaate.

Tänään opetus tarvitsee huomionne, apua ja tukea. Sulje silmäsi, laske päätäsi ja kuuntele sanoja: "Jos suljemme silmäsi, en näe mitään. Ei ollut mitään ennen, paitsi pimeyttä. Ja se oli niin kauan kuin iso kuohuviini sininen pallo ilmestyi. Tämä on Maa. Elämä alkaa: maailma on sokaiseva häikäisevä. Ja se on niin tärkeää, että se jatkoi ikuisesti. " <Приложение 1>

Joten elämä jatkuu, oppitunti alkaa.

II. Viestin aiheet Oppitunti.

Kasvit ovat tärkeä osa luontoa. He kääntävät auringonvalon ruokaan. Ilman kasveja, eläimiä ei olisi olemassa. Ne edustavat ruokaa ja suojaa monille eläimille. Mutta tänään opimme "Miten kasvit elävät?". <Приложение2>

III. Työtä oppitunnilla.

Kasvien käyttöiän havainnointi keväällä.

Olemme nyt matkalla vuodenaikoina ja katsomme kasveja eri aikoina elämässään. Mutta mistä lähtien aloitamme matkan, jonka arvata itseään.

Hän tulee uutisia
Ja satu.
Magic Wand Wave,
Metsässä SnowDrock kukkii.

Mikä aika on puhetta tässä arvoituksessa? (Noin kevät)

Kevät on hämmästyttävä kausi. <Приложение 3>

(Oppilas lukee runon)

Lumi sulaa, murmure virta,
Aurinko on vireillä.
Ja jo koivujen joukossa
Snowdrop kukoisti.

Arvaa viisas kilpikonnan arvoitus.

Hehkuva etäisyyskentät
Uppoaa Nightingale
Valkoinen väri pukeutunut puutarha,
Mehiläiset ensin lentää.
Thunder huuhtelu. Arvaus,

Mikä on tämä kuukausi? : (Saattaa)

Keväällä kaikki kasvit heräävät pitkästä talvesta. <Приложение 4> Luonto herättää, tulee elämään. Keväällä Blore-pilvet laskevat puutarhaan - niin monta väriä omenapuilla ja kirsikoilla. Jokainen puu on hiljaa vilkkua monista hyönteisistä. Mutta aika kuluu ja missä oli kukkia, ruddy omenat, mehukas hedelmät näkyvät.

Miksi tämä tapahtuu?

Tietenkin tämän runsauden ja muiden hyönteisten luominen osallistui tämän runsauden luomiseen.

Kukka istuu kukka
Juomaa kukka makea mehua.
- Tämä kukka makea mehu on nektar.
Hän pukeutui Fur Smart
Rukkaset eivät unohtaneet.
Päivästä lähtien oli viileä,
Ja lento oli kaukana.

Hyönteiset, suuret työntekijät. Kerää 1 kg hunajaa, Pchele on lentää 300 000 km ja vierailevat 19.000.000 väriä.

Ihailemme värejä, iloita heitä. Kaikki tämä on totta.

Ja mitä mieltä olet siitä, mitä kasvit muodostuvat kauniita kukkia? (Lasten vastaukset)

He eivät kuitenkaan kukinta kaikkia ihmisille. Kirkkaat värit, tuoksu on välttämätön väreissä houkutella hyönteisiä itselleen.

Voimme ihailla värejä kauneutta vain me, ihmiset. Ja hyönteiset ovat tärkeitä vain väritys, kukka muoto ja haju.

Loppujen lopuksi kukat eivät ole vain hämmentyneitä, he myös ruokkivat yhtä hyönteisiä - mehu - nektaria, toiset - siitepöly, kolmas - ja toinen. Siitepöly ja nektari ovat hyönteisten suosikkiruokaa.

Hyönteiset eivät koskaan sekoita kukkia. Lentämme vain niille, joissa ruoka sopii heille ja voit saada sen.

2. Fizkulminthka.

Kävelemme toisiaan
Metsä ja vihreä niitty.
Hienot siivet vilkkasi
Butterfly lentää alalla.
Yksi kaksi kolme neljä -
Lentti, puhui.

3. Kasvien elämän tarkkailu kesällä. <Приложение 5>

Kesä punainen on tullut, (Dia 1)
Kentät kasvavat,
Marjat, sienet
Metsän kotiin kuljetetaan.
Joki kelluu koko päivän,
Jopa varjo ei säästä.

Ja mitä tapahtuu kesällä kasveille? (Lasten vastaukset)

Kesäkasvit kasvavat edelleen ja kukoistaa. Joten esimerkiksi Lipa Blooms heinäkuussa. Ukraina, heinäkuussa ja nimeltään LIPEN. Kaduilla, kujilla, puistoissa ja puutarhoissa nämä kauniit, tuoksuva puut kasvavat. Lipa on kaikkein kaupunkipuu. (Dia 2)

Vain 10-12 päivää Blooms Lipa. Mehiläiset ovat niin kiire, sillä on makea kunnianosoitus puuhun, joka joskus kerää se jopa yöllä!

Mutta kukinnan aika jokaisessa laitoksessa päättyy kerran. Mitä laitokselle tapahtuu sen jälkeen? (Lasten vastaukset)

Kesän loppuun mennessä kasvit kukkien paikassa muodostuvat hedelmät siemenillä.

Muratechka kysymys ei voi arvata, kuka on puhe:

Hän tuottaa luetteloita
Syö leveysaste.
Pidä vahvojen varret
Sata hedelmää karkea, ketju:
Jos et mene -
Itsellesi löydät ne.
(säde) (Slide 3)

4. Kasvien lisääntyminen.

Jokainen kasvien rotu omalla tavallaan.

Nimeä kasvien siementen leviämisen mukaiset menetelmät.

Mutta hedelmien virkot, jotka tarttuvat eläinten villiin, ihmisen vaatteiden takana ja mennä heille, kunnes he putoavat. Mies ja eläimet - Burdockin kuljetus.

PUPIL CHOIR Tallennus:

Aidan alapuolella Steppien reunalla
Sweetly nukkui yksinäinen säde.
Nukkui ja näki kauniita unia.
Miten hän tarttuu jonkun housuihin
Susi hännässä tai haremissa
Ja polku menee kaukaiseen.

Miksi pilata haluaa matkustaa niin paljon? Jotta sidoslääkärit voivat kuolla, siemeniä ja mennä tielle. Ja vuohissa ja ratsastuksen rauniot. Sitä pilaa tynnyreitä - haaste.

Luonnon lainaaminen.

Kasvit auttavat ihmisiä keksimään uuden. Monia hyödyllisiä mukautuksia rakentamisessa, liikenteessä ja muilla elämän muilla alueilla henkilö on nähnyt luonnosta. Lophechistä tuli tarranauhan ristiriitainen prototyyppi. (Näytä).

Folk-merkki.

Haudattujen kuoppien ennen sadetta ovat piikit.

Vanhojen vastaisia \u200b\u200bkopioita kutsutaan Lophille ja ohdakkeelle ja muille kasveille, joita vapaat matkustajat kastelivat.

Kun henkilö sanoo "Stick kuin Ray"? (Epäsuora)

Onko tämä hyvä vai huono?

Mikä laitos puhumme?

Kun menet ansaan.
Missä ei ole, kentällä
Valkoinen Miracle - Pallot
Hoikka terälehtiä.
Pushki lensi puhtaana
Niitty, puutarhaan metsään,
Ja Yhdysvaltain laskuvarjohyppyjä
Mene alas taivaasta.
(Voikukka). (Dia 4)

Miksi voikukka on suuri, havaittavissa, kirkas ja nyt, kun se kypsytetään, valoa, lähes läpinäkyvä. (Niin, että tuuli on hänen lapsensa ja hajallaan maahan).

5. "Tutkimuslaboratorio". Työ ryhmissä. <Приложение 6>

Katsotaan nyt, miten muiden elämään sopeutuneiden kasvien siemenet. Tehdä tämä, meidän on työskenneltävä tutkimuslaboratoriossa.

(Jokainen lasten ryhmä on jaettu erilaisia \u200b\u200bkasvien siemeniä - auringonkukka, herne, pavut, kukko)

Joten tutkimme suunnitelman mukaisia \u200b\u200bsiemeniä:

Tämä vauva, josta haara?

Ulkonäkö, mitä se näyttää?

Mikä muoto?

(Jonkin ajan kuluttua jokaiselle ryhmälle annetaan sana. Oppilaat puhuvat siemenistä suunnitelman mukaan. Klenan jäljennöksen jäljennöksen tarinan aikana annan lisätehtäviä)

Sanakirja - Wolfold.

Nouta liittyvät sanat sana Winr.

Mitä mieltä olet, miksi se oli niin sanottu?

Luonnon lainaaminen.

Helikopteri lentää, kun hänen siivet pyörivät. Se näyttää liikkuvan käpertyä tuulessa.

Viesti on johtajuus.

Kleon on yksi suurimmista metsistämme yleisimmistä puista. Iloinen mies rakastaa auringonvaloa. Klyona-tehdas koristella kaupungin puistoa. Puhdas siemenet. Falls Siemen miellyttävässä paikassa, siellä kasvaa ohut vaahterat toisen vuoden ajan.

Mutta miten tammi kehittyy, oppia oppikirjasta sivulta 50.

6. Työskentele oppikirjassa.

Korkki päähän.
Kuten polku valmis
Hän piiloutuu lehvistössä
Oak Gold.

Oak kukkii, kun hänellä on hyvin pieniä lehtiä, ja puut näyttävät pukeutuvan ohueksi vihreästä pitsiksi.

Kukinnan jälkeen pieni kukka kääre kasvaa ja sitten kantapäät itse. Jokaisessa veneessä yksi iso siemen. Karkea ovat erittäin ravitsevia. Ehkä Zhöldi oli Euroopan väestön "ensimmäinen leipä".

Tutkimme tätä siemeniä:

Ulkonäkö, väri, muoto.

Kuori.

Autamme ant-kysymystä. Hän on täysin hämmentynyt ja haluaa ymmärtää, miten tammi on vielä käynnissä. <Приложение 7>

(Opiskelijat puhuvat kasvien kehittämisen vaiheista esimerkissä tammen)

Mitä päätelmää voimme tehdä kasvien elämästä? (Live-kasvi. Se kasvaa, tuo jälkeläisiä. Jokainen kasvi kuolee.)

Luottolähtö oppikirjassa sivulla 50.

Viesti on johtajuus.

Karkea ovat hyvin kapriseita. Ne eivät ehdottomasti ota kuivaamista. On syytä menettää heidät jopa pienen osan vedestä, kun ne kuivattiin.

Raughty putoaa maahan alkuvuodesta. Sen jälkeen tammi laskee lehdet, ja ne kattavat tammenterhoja suojakerroksella.

Mitä mieltä olet miksi?

(Suojaa kuivauksesta, niin että eläimet eivät syö. Loppujen lopuksi 1 miljoonasta tammenterhoista kasvaa vain 1 puu).

Lisämateriaali.

Ja jopa suuret ja raskaat hedelmät tammi - akuutti ja mutterit flavorian vieressä puun vieressä ja odottavat "Porters" siirtää ne muihin paikkoihin. Proteiinit, hiiret eivät voi odottaa kauan. He nostavat, poimia särkyjä ja pähkinöitä ja ne erotetaan niiden nora ja dups. On syytä työskennellä kovasti: loppujen lopuksi Acy ja pähkinät maksavat matkan herkullisella ruoalla ja hyvillä varauksilla talvella. Jotkut unohdetuista ja kadonneista varauksista itävät uusia puita ja pensaita.

Maanalainen hän nukkua
Nekottkassa ja tutkimuksessa.
Ja jonain päivänä
Tulossa ulos.

Anna hänen kasvaa taivaaseen
Joka vuosi edellä.
Anna sen roiskuttaa katoksensa
Monisäikeinen katto.

Ja koivu ja lipo ja joulukuusi, tuuli auttaa myös - heidän haihtuvat siemenet pyörivät, ikään kuin helikopterit ja lentävät kaukana.

Tuulen kasataan puristimina, lentää siemeniä, nousee korkealla taivaalla. Lentää puiden läpi, taloja, jokia. Se on kiinteä kerros, jonka ne kattavat kappaleet, kadut, penkit, vesi: missä vain ei tuota niitä! Mutta siemenet lentävät pois, rauhmettiin ja laskeutuivat nukkumaan talvella. Keväällä he taas on paljon työtä - nostaa uusi puu.

7. Kasvien elämän katsaus syksyllä.<Приложение 8>

Värilliset lehdet syksyllä asu.
Kuinka kulta, kirkkaasti polttaminen auringossa.
Rowan palaa, palaa tuleen
Ja kypsät marjat antavat meille.

Keltainen väri - syksyn symboli. Keltaiset lehdet puita alkaa aikaa. Puutarhojen aurinkoinen asu, puistot ja metsät antoivat nimensä.

Mitä luulet, että se on nimi? (Kultainen).

Miksi puiden pitäisi kaataa tällainen upea asu? Olisimme kyllä \u200b\u200bseisoi kunnes keväällä lehdet. (Lapsen oletukset)

Talvella on mahdotonta pysyä kasveja lehtien kanssa. Jos se tuntuu, se ravitsee lumen lehtien, puiden oksat eivät pysy vakavuutta ja sirua. Joskus se tapahtuu, jos lumi putoaa paljon etukäteen. Tässä ovat puut lehdet ja kaatopaikat.

Lisäksi puu, varovasti kaikki tarpeettomat aineet näyttävät lehtien. Sitten, kuin pistoke, lemmikki jumissa kuolleiden solujen kanssa. Ja ensimmäisen tuulen ensimmäisellä tuulella, lehdet on asetettu ja putoaa.

Laboratorion viestin viesti.

Aikaisemmin kaikki menettävät Lieves of Lipa, Birza ja Elm. Jo alkusyksyn lopussa ne alkavat lehtien syksyllä. Ensimmäisten pakkasten kanssa Osiinin lehdet ovat vapina, sitten - puhdas. Vain kuusi ja mänty ovat vihreitä. Heidän lehdet - pureskelu - pakkas ei ole kauhea. Jokainen HVOUBE, turkis takki, peitetty vahauksella.

Gayling ristisanat.

Ja nyt tarkista, millainen älykäs. Mennään ristisanatehoa yhdessä yhdessä.

Aseta valossa
Ryntäsi pimeyteen
Kyllä, eikä levätä:
Kuinka päästä valolle. (CE m. I)

Olen ruddy mattryushki
Tyttöystävästä se ei ole kieli,
Odota, kun Matriuska
Putoaa ruohoa. (sovellus noin ko)

Punapää Egorka putosi järvelle
Hän itse ei hukkunut
Ja vesi ei sekoittunut. ( l. Itään)

Kaikki pölyssä
Ainakin vähän voimaa
Tiellä hän tarttuu.
Hänen jalkansa taivutettu
Se ei ole vaikuttunut. (Podor. noin Seurata)

Meille sateessa ja lämpöä
Auttaa ystävää
Vihreä ja hyvä -
Kymmenet kädet venyttävät
Ja tuhannet kämmenet. ( d. Yerevo)

Taivasta aurinko on kultainen
Kultaiset kaatavat säteet.
Kentällä on ystävällinen seinä
Golden Usachi. (vehnä c. mutta)

Kesällä - puutarhassa,
Tuore, vihreä,
Ja talvella - tynnyrissä,
Vahva, suolainen. (Ogurts s )

Hyvin tehty!

8. Kasvien käyttöiän havainnointi talvella. <Приложение 10>

Missä vuodenajassa emme ole vielä käyneet?

Se on oikein, emme ole muistaneet, miten kasvit asuvat talvikaudella.

Mitä tapahtuu kasveille talven saapumisen kanssa? (Lapsen vastaukset omasta havainnastaan)

Turkikerroksina lumikerroksessa. Lumikon kyky ei välitä lämpöä maasta ja siten luoda luonnollisen kasvihuoneen erittäin tärkeäksi kasveille. Lumi, yrtit ja viljelykasvit eivät hiki. Se on huono heille, kun lumipeite ei ole pitkään.

Valmistetut ja puiset turkispöydille. Joka vuosi puita tynnyrin ihon ja huokoisen korkkikudoksen haarautuu - kuolleet kerrokset. Tämä pistoke on ihana siinä, että se ei kulje tai vettä eikä ilmaa. Ilma seisoo huokosissaan ja ei tuota lämpöä puun elävästä kehosta. Vanhempi puu, paksumpi korkki kerros. Siksi vanhoja puita helpottaa kylmää kuin nuoret ja ohut.

Mutta sisätiloissa kasvit ovat hyviä milloin tahansa vuoden aikana!

Miksi kastetut sisäastiat?

Miksi Houseplants sijaitsee lähellä ikkunaa?

Mikä on tyttö hankaa kasvien lehtiä?

Miksi kasvi kuoli seuraavassa kuvassa?

Mitä mieltä olet, millä olosuhteilla huonekasvojen kasvaa hyvin? (Lasten vastaukset)

Tietenkin jokainen kasvi tarvitsee auringonvaloa, lämpöä ja ravitsemusta, ts. Vesi.

10. Työskentele kannettavissa. (s. 21)

Suorita tehtävänumero 2 tietokoneessa.

Mitä versiota valitset? Miksi? (Toisessa piirustuksessa oikea kastelu, koska järvi sijaitsee lähellä potin, vettä ei suihkuteta, maa ei hämärtää vesisuihkua.)

Joten matka päättyy. Palasimme luokkaan. Katso, kuinka iloinen sisätiloissamme, jota seuraa, mitä välität. Ja vastineeksi he antavat meille kauneutta, raitista ilmaa. Ja jos tarkastelemme vihreää lehtiä muutaman minuutin ajan, silmänsä pystyvät rentoutumaan, koska vihreä väri rauhoittaa.

Yritetään tehdä se. (Lapset näkyvät vihreät lehdet muutaman minuutin ajan rauhoittamaan musiikkia.)

IV. Heijastus.

Sinulla on piirejä työpöydissä. Kuva mielialasi. Ja nyt jokainen ympyrä kiinnitetään auringonpaisteeseen, joka roikkuu aluksella. Tämä mieliala päätämme oppitunnimme. Mielestäni ilo, ystävällisyys ja hymy auttavat aina henkilöä.

V. Yhteenveto.

Mitä uusia olet oppinut matkallamme tänään?

Mitä vanhemmat voivat kertoa talolle?

Todista, että kasvit ovat elossa. (He kasvavat, rotu, kuolee.)

Mitä tarvittavat kasvit elämään?

VI. Luova tehtävä.

Kannettavissa s. 21 Kotona voit täyttää mielenkiintoisen tehtävän. Kotona jokainen teistä voi jälleen olla tutkija ja vastata kysymykseen: Miten spikelet näkyvät viljasta?

Kunnan talousarvion oppilaitos

"Cadetin lukio nro 2"

Aihe: Miten kasvit elävät?

Ympäröivän maailman oppitunti

1 luokka

otuskirjaan A.A. Pleshakov "maailman ympärillä oleva maailma"

opettaja: Filippov

Lada

Alekseevna

opettaja

ensisijaiset luokat

MBou "KSOSH №2"

Altai-alue

g. Rubtsovsk

Aihe: Miten kasvit elävät?

Tarkoitus: Luodaan olosuhteita koulunpohjan muodostamiseksi koulutustoiminnan kohteena.

Tehtävät: 1. Muodostaa ideoita koululaisilta elinvoiman ja elollisen luonteen yhteydestä;

opi hallitsemaan kykyä analysoida itsenäisesti, vertaa, tehdä

päätelmät tutkitusta aiheesta; opettaa saatujen tietojen käyttöä;

2. Kehitä visuaalinen muisti, looginen ajattelu, suullinen puhe,

kommunikaatiokyky; kyky navigoida avaruudessa;

3. kouluttaa lasten hyväntahtoisen asenteen toisiaan ja varovainen

asenne luontoon.

Laitteet: Joukko geometrisiä muotoja, joissa on painetut sanat takana "LIFE Kasvit", mikroskoopit ja lehdet, kastelukeskukset, sisätiloissa

laaja lehdet, lautasliinat, aloe lehti; Taulukko "Plate Plant

mikroskoopin alla "Sweemes:" ikkuna "," liesi "," kastelu "," aurinko "; Kortti "tsikko", valokuva lintu (nokka pitäisi olla selvästi näkyvissä); Jokainen rinnassa oleva ryhmä on liitetty tunnussä: "Leaf", "Watering", "Napkin", "Sun", "STOVE"; Ryhmässä 5 henkilöä.

Luokkien aikana:

I. . Luokkaorganisaatio.

Hei! Toista perässäni!

Tulimme tänne oppimaan

Älä ole laiska, vaan työskennellä.

Kuuntelemme huolellisesti

Työskentelemme ahkerasti.

Työskentelemme ryhmissä. Nimeä työjärjestyksen.

(Valitse puhuja, kaikki ilmaisevat mielipiteensä, ei ole väärää mielipidettä vastaamaan puolestaan, puhuja seuraa tätä, jos konsernin lausunto on sama kuin toisen lausunnon - ei toista, jos ne ovat valmiita vastaamaan , ota sitten kädet)

II. . Viestin aiheet Oppitunti.

Katsokaa työpöydät. Mitä luulet, että opiskelemme tänään? (Kukat)

Tunnistaa tarkemmin oppitunnin aihe, noudata ryhmää ryhmässä. Aseta geometriset muodot samaan järjestykseen kuin aluksella.

(Opettaja näyttää näyte 2-3 sekuntia ja poistaa sen, lapset ryhmissä suoritetaan)

Käännä luvut. Lue, mitä kirjoitetaan kääntöpuolella. Jos merkitys on ymmärrettävää, geometriset muodot ovat lähettäneet oikein.

Mitä kirjoitetaan kääntöpuolella? (Life Roces)

Joten kaverit, tänään oppitunnin opit, miten kasvit elävät, mitkä elämän edellytykset tarvitaan.

III . Tutkittavan materiaalin toisto.

Nimi, jonka osat kasveista tiedät? (Root, varsi, lehdet, kukka, hedelmät siemenillä).

Olin hallituksessa, mutta tuuli puhkesi luokkaan, ja se hajosi osiin. Kerää se, jossa kutsutaan, mihin rooli kaikki osat pelaavat laitoksen elämässä.

(Opiskelija menee hallitukseen, pitää kaikki osat ja kutsuu sen toiminnon).

Opettaja:

Root - pitää kasvin maahan, imee vettä ja mineraalisuoloja;

STEM - "kuljetus valtimo";

Arkki on "ruoka tehdas";

Kukka - varmistaa seuraavan sukupolven ulkonäkö;

Hedelmät siemenillä

Mikä on kerätyn tehtaan nimi? (unikko)

Kuvittele, että laatikko siemenellä purske. Mitä tapahtuu seuraavaksi?

(kasvattaa uuden kasvin)

Iv . Uusi materiaali

1. Ryhmän riippumaton työ.

Jokaisella pöydällä on kolme kuvaa. Aseta ne oikeaan

sekvenssejä.

Selitä, miten he tekivät ja miksi? (kasvaa, antaa jälkeläisiä ja kuolee)

Mitä mieltä olet, ja puut ovat myös tällaista elämää? Keskustele ryhmässä.

Kerro mielipiteesi.

2. Työskentele oppikirjassa (s. 50)

Millaista puuta kuvataan? (tammi)

Mikä on tammen hedelmän nimi? (Acorn)

Kerro minulle, mitä tapahtui, kun Acorn putosi maahan?

Nimeä puuelämän vaiheet. (kasvaa, antaa jälkeläisiä ja kuolee)

Vertaa kukka- ja puuelämän polkuryhmää.

(Elämän polku näytti, vain kukka kestää yhden vuoden, ja puu on useita vuosia. Puu joka vuosi antaa siemeniä).

Kerro minulle, mitä elämää ovat kaikki kasvit?

Vertaa ajatuksiasi viisas kilpikonnin lausunnossa? (s. 51)

(Live Plant. Kasvaa, tuo jälkeläisiä. Kuolee.)

Onko teidän mielipiteesi samanaikaisesti kilpikonnan lausunnossa?

3. Ryhmän opiskelijoiden itsenäinen työ.

Mitä tarvitaan niin, että kasvit elävät pidempään? (vesi)

Varmista tästä. Lapset, jotka rinnassa on kiinnitetty "Lehdet" -merkille, ota leikattu aloe arkki ja työnnä leikkaus. Harkitse keskustele ryhmässä, mitä tapahtui.

Mitä näit? (Juice, neste)

Mitä se sanoo? (Laite koostuu vedestä)

Mitä tämä lehtiä tapahtuu, jos hän rikkoo levylle useita päiviä? (kuivattu).

Miksi? (Vesi haihtuu)

Mitä sinun tarvitsee tehdä niin, että kasvit eivät pudota? (Vesi)

Opettaja korostaa järjestelmää.

Kaada kukka ne, jotka rinnassa tunnus "kastelu".

Katsotaanpa kastelun laatu. Mitä mieltä olet, onko mitään sääntöjä kastelu?

Ehdota sääntö sääntö.

Kastelu, lapset yleensä myöntävät samoja virheitä: kaadetaan tai päinvastoin, kaada liian vähän vettä, kaada juuren alle lehtien päälle. Perustuu näihin virheisiin, muotoilla säännöt.

V. . Fizminutka. (Hidas musiikkiääni)

A) - Kuvittele, että olet kukka. Menin sateen. Juuret alkoivat juoda vettä. Hän juoksi varrelta lehtijoille, kukkien.

Meidän scarlet kukat

Levittää terälehtiä.

Breeze hieman hengittää

Terälehdet.

Meidän scarlet kukat

Sulje terälehdet.

Hiljaa nukahtaa,

Pään keinu.

Opettaja tekee kädet tulppaansa muodossa päänsä yli. Tulppaani hitaasti musiikkiin paljastuu ja suljetaan. Lapset toistavat.

B) - Nosta oikea käsi, kosketa sitä nenän kanssa. Nosta vasen käsi, ota se korvalle. Kelloi kädet ja muuta kätesi joissakin paikoissa.

4. Ongelmatilanne.

Miksi ihmisen nenä? (hengittää)

Kaikki elävät hengitykset. Eläimillä on nenä, beak-linnut ovat erityisiä reikiä (show).

Onko kasveilla nenä? (ei)

Keskustele ryhmässä, miten he hengittävät?

Kustakin ryhmästä tulevien lasten oletukset.

Jos haluat vastata tähän kysymykseen oikein, sinun on tarkasteltava mikroskooppia. Tämä on vahva suurennuslaite (show). Levy asetetaan aihepiiriin ja katso ylhäältä linssien kautta. Harkitse arkki mikroskoopilla ryhmässä vuorotellen. Mitä näit?

Kuuntele tarinaa. (opiskelija)

Viesti ennen valmistetun opiskelijan etukäteen.

Jos haluat nähdä kasvien nenä, sinun on tarkasteltava mikroskooppia. Levy näyttää lattoon, jossa on pieniä reikiä. Tämä on kasvien nenä -stoma . Wares Fortage, sitten auki, sulje. Se on kuuma kadulla - ikkunat suljetaan, viileä - auki. Pölyn kautta lehti kulkee ulomman ilman (levyn "lehtiä mikroskoopin alle" aluksella).

Mitkä ovat "nenä" kasveissa? Mitä tarvitaan? (hengittämiseen)

Opettaja korostaa "ikkuna" -järjestelmää.

5. Ryhmän opiskelijoiden itsenäinen työ.

Mitä henkilö voi helpottaa kasvin hengitystä? (Jos lapsia haittaavat, voit kutsua heidät harkitsemaan vasenta pohjapiirustusta sivulla 51)

Mitä tyttö tekee?

Minkä vuoksi? Miten? Tee se puolestaan. Opiskelijan käynnistäminen, jolla on tunnus "lautasliina" ja lähettää toiselle kankaalle.

Jokainen ryhmässä pyyhkii yhden arkin.

6. Työskentele oppikirjassa.

Harkitse oikea ylempi piirustus.

Mitä voit sanoa kasveista? (Yksi kirkas, muu vaalea)

Keskustele ryhmässä, miksi? (Yksi seisoo ikkunassa, toinen varjossa)

Mitä tarvitset elämään? (paistaa)

Opettaja korostaa järjestelmää.

7. Ryhmän riippumaton työ ryhmässä.

Mistä voimme järjestää kukkia luokassa niin, että he olivat kevyitä? (Windowsissa)

Lapset, joilla on tällainen tunnus, laittaa kukka ikkunaluukkuun.

Miksi se teki?

8. Työskentele oppikirjassa.

Katso pohja oikea piirustus.

Keskustele ryhmässä, miksi se tapahtui? (Kukka jäädytetty, kadun talvi, ikkuna auki)

Mitä muuta tarvitaan kasvit? (lämpö)

Opettaja korostaa järjestelmää.

9. Ryhmän riippumaton työ.

Mikä on vuoden aika nyt? (talvi)

Mitä voi tapahtua kasveille, jotka seisovat ikkunalaudalla vahva pakkas? (jäädytetty)

Kuinka auttaa heitä? (Laita lämpimään paikkaan)

Lapset, joilla on tällainen tunnus poistaa kukka ikkunasta.

10. Yleistäminen.

Ja nyt ajatella ryhmässä ja sanoa, että on välttämätöntä kasvien kasvi? (vesi, ilma, valo, lämpö)

Lue mitä viisas kilpikonna sanoi siitä (s. 51)

Mitä teet niin, että kasvit elävät pidempään? (Vesi, pyyhi pöly lehdistä, laita valo, katsele sitä huoneessa lämmin)

Kuinka auttaa villiä?

Kuuntele huolellisesti runo (lapset lukevat)

En voi saada perhonen niityllä:
Taivaalliset kukat, anna hänen elää!
Anna siivet huilu yli värejä,
Joten olin iloisesti ja sinulle!

Metsäkukka En hajota myös,
Kanssasi kotiin se ei kulje häntä
Loppujen lopuksi kotona hän ei voi ladata
Ja varhain aamulla ei pääse kasteeseen!

Ei luuranko eikä haara eikä Edink
En satuta: syyttää mitä?
Missä tahansa niistä kuivataan Zhvininka,
Ja kevyt luottamus kaikille ...

- Miten lapset tarjoavat sukulaisia \u200b\u200bkasveihin? Miksi?

Muista, että kasvit kasvavat metsässä puutarhassa, elossa. Ne kasvavat, tuovat jälkeläisiä, kuolee. Ja he haluavat elää niin kauan kuin mahdollista, tuo meille iloa kauneuden mietiskelyä.

11. Heijastus.

Piditkö oppitunnin? Mitä uutta ja hyödyllistä oppinut?

Kokeile, sammuta luonto, käytä sääntöä: Ennen kuin tehdä jotain, ajattele, ei satuta näistä luonnosta.

Tietolähteet

1. http://boword.narod.ru/u/u061.htm. ESssian arkki

2. http://bau-bai.livejournal.com/56445.html runo

3. ympäröivä maailma. Toolkit. 1 luokka

A.A. Pleshakov, v.p. Aleksandrov, S.A. Borisov. M., valaistus, 2006.