Oppitunnin yhteenveto "synonyymit, niiden rooli puheessa". Ajan järjestäminen


Venäjän kielen oppitunti 5. luokalla aiheesta "Synonyymit"

Tavoite: tuntea synonyymien määritelmä, synonyymien ero merkityssävyissä, emotionaalinen väritys ja tyylillinen heterogeenisuus, synonyymien sanakirjat; synonyymien roolista puheessa;

osaa: valita synonyymejä tietylle sanalle; käyttää puheessa synonyymejä niiden tyyliominaisuuksien mukaisesti; käyttää sanakirjoja kehittääkseen loogista ajatteluaan; parantaa lukutaitoja, opettaa heitä itsenäisesti laajentamaan tietojaan.

Tuntien aikana.

I. Organisatorinen hetki

II. Leksinen sanelu (opiskelijoiden tulee tunnistaa sanat niiden leksikaalisen merkityksen perusteella ja kirjoittaa ne muistiin. Työn jälkeen suoritetaan keskinäinen tarkistus).

    Kaikki kielen sanat (sanasto).

    Kielitieteen ala, joka tutkii sanastoa (leksikologia).

    Sanat, joilla on sama leksinen merkitys (yksiselitteinen).

    Sanat, joilla on useita leksikaalisia merkityksiä (polysemanttinen).

    Sanat, joilla on kuvaannollinen merkitys (metafora).

    Sanat ovat samat ääneltään ja oikeinkirjoitukseltaan, mutta merkitykseltään erilaiset (homonyymit).

    Sanat, jotka kuulostavat samalta, mutta kirjoitetaan eri tavalla (homofonit).

    Sanat, joilla on vastakkaiset leksikaaliset merkitykset (antonyymit).

III. Sanelu, jota seuraa osittainen syntaktinen ja välimerkkianalyysi.

(Lapset opiskelevat ensimmäistä virkettä vihkossaan, ja kaksi oppilasta täyttävät toisen ja kolmannen taululla).

Harjoittele:

    Kuu on taivaankappale.

    Yö kului suuren, kirkkaan kuun alla, ja aamulla ensimmäinen pakkanen oli laskeutunut. (M. Prishvin)

    Vuoren yläpuolella nuori kuu on muuttunut punaiseksi ja lähestyy huippua sarvillaan. (L. Tolstoi)

Tehtävä: selitä punktumioita, jäsennä lauseita, piirrä kaavio.

IV. Uuden materiaalin selitys.

Opettaja:

Etsi sanoja, jotka nimeävät saman kohteen, mutta eri tavoin (kuu, kuukausi).

Katso kuvia: kumman allekirjoittaisit sanalla kuu ja minkä sanalla kuukausi? Miksi? (puhekielessä ja fiktiossa kuuta kutsutaan sekä kuuksi että kuukaudeksi. Mutta yleensä, jos kuulemme tai luemme sanan "kuukausi", kuvittelemme kuun "nuoreksi, puolikuun muotoiseksi, kaksisarviiseksi. Ja sanan kuukausi määritelmät ovat myös: nuori, uusi, ilkikurinen).

Vertaamme ensimmäisen virkkeen tyyliä toiseen ja kolmanteen; Varmistamme, että siinä sanaa kuu ei voi korvata sanalla kuukausi.

Kuu on tietyn taivaankappaleen, yhden aurinkokunnan planeetoista, Maan lähimmän satelliitin, tiukka tieteellinen nimi. Tieteellisessä ja kirjallisessa puheessa tätä kohdetta käytetään yhtä sanaa "kuu".

Useimmat venäjän kielen sanat, kuten useimmat ihmiset, eivät asu yksin, vaan perheissä. Kielessä sellaiseen perheeseen yhdistettyjä sanoja kutsutaan synonyymeiksi.

Oppilaat kirjoittavat oppitunnin aiheen muistivihkoonsa.

Opettaja:

Ja aivan kuten saman perheen jäseniä, kaikista eroistaan ​​huolimatta, yhdistää jokin, niin myös synonyymit, jotka eroavat toisistaan ​​​​leksikaalisen merkityksen ja puheen käytön sävyissä, tarkoittavat silti samaa asiaa.

Opiskelijat päättelevät, että kuu ja kuukausi ovat synonyymejä.

Opettaja: mitä ovat synonyymit? (opiskelijoiden on itse pääteltävä säännöt, että synonyymit ovat saman puheosan sanoja, läheisiä merkitykseltään, merkitykseltään, mutta muodoltaan erilaisia ​​- ääni, oikeinkirjoitus).

V. Johdatus synonyymien sanakirjan sanakirjamerkintöihin.

VI. Materiaalin kiinnitys.

1. Synonyymejä käytetään puheessa sen monipuolistamiseksi ja ajatusten ilmaisemiseksi tarkemmin. Erään runonsa alkuperäisessä versiossa F. Tyutchev kirjoitti: "Vuorelta juoksee ketterä puro."

Myöhemmin runon parissa työskennellessään runoilija korvasi sanavirran synonyymillä. Kumpi? (Flow) Todista, että nämä sanat ovat synonyymejä.

Miksi luulet runoilijan korvaavan sanan? (Sana puro kuvaa nopeaa ja nopeaa veden virtausta vuorilta; se on kuvaavampi kuin sana virta.

2. Ilmeikäs luku S. Marshakin runosta "Blizzard".

Luminen lumimyrsky, lumimyrsky
Lankanauhalle meille,
Vatkaa kuohkeaa lunta
Kuin joutsennuhvi.
Te ketterät kutojat -
Pyörteitä ja lumimyrskyjä.
Anna minulle sateenkaaribrokattia
Takkuisille kuusille.

Opettaja:

Mitä synonyymejä runon nimelle runoilija käyttää? Mihin puheen osaan ne kuuluvat? Kirjoita synonyymit muistikirjaasi. Selvitä synonyymien sanakirjan avulla niiden leksiaalinen merkitys.

(Lumimyrsky on lumimyrsky, johon liittyy tuuli, joka saa lumen ryntäämään ja pyörimään ilmassa.

Lumyrsky on voimakas lumimyrsky avoimilla alueilla.

Lumyrsky on lumimyrsky, johon liittyy voimakkaita tuulia yhteen suuntaan).

Opiskelijat päättelevät, että kaikki nämä sanat nimeävät saman ilmiön - lumimyrskyn, mutta eri sanoin.

Opettaja:

Miksi puheessa käytetään synonyymejä? (Lasten vastaukset).

3. Katso pienoiskohtaus "Synonyymit" F. Krivinin kirjasta "Princess Grammar".

Selvitetään, kuka on synonyymi kenelle ja kuka on antonyymi.

Synonyymit:

tuore – lämmin (leivän kohdalla),
tunteeton - kylmä (suhteista tovereihin)
kylmä - viileä, raikas (ilmaa)

Antonyymit:

tuore - vanhentunut (leivästä)
raikas - lämmin (ilmaa)

4. Liikunta (hengitysharjoitukset)

Ja nyt meillä ei ole kiirettä
Hengitetään oikein.
Yksi kaksi kolme neljä viisi -
Me kaikki voimme laskea
Osaamme myös rentoutua.
Laitetaan kätemme selkämme taakse,
Nostetaan päämme korkeammalle
Ja hengitetään helposti, helposti.

5. Peli: "Nimeä sana." (Mitä yksittäistä sanaa voidaan käyttää korostetuille sanoille?)

a) Kuumaluonteinen henkilö, intohimoinen halu, kiireinen päivä (kuuma).
b) Erehtymätön arvostelu, reilu ihminen, normaali syke (oikea).
c) Rautatahto, horjumaton päätös, kova luonne (vahva).
d) Vahva pöytä, kylläinen liuos, syvä uni, terve vartalo, uskollinen ystävyys (vahva).

6. Peli: (Nimeä sanat, jotka määritellään seuraavasti)

a) toisessa mielessä synonyymi on sanajoukko, toisessa se on sanan maa (meri) antonyymi
b) kuun synonyymi ja vuoden (kuukauden) kahdestoista osan homonyymi.
C) synonyymi sanalle voitto ja homonyymi sanalle, joka tarkoittaa mansikkalajiketta (Victoria)
D) synonyymi fraseologiselle yksikölle maailman lopussa, antonyymi kahden askeleen päässä (kaukaiset maat).

VII. Materiaalin yleistäminen.

Mitä aihetta työstät?

Mikä on synonyymi?

Miksi puheessa käytetään synonyymejä? Mitä pidit oppitunnista? Mistä et pitänyt oppitunnilla? Voiko tästä aiheesta tiedosta olla hyötyä elämässämme?

VIII. Kotitehtävä: ratkaise ristisanatehtävä muistikirjastasi.

Tavoitteet:

  • ottaa käyttöön "synonyymien" käsite,
  • oppia löytämään yhtäläisyyksiä ja eroja sanojen välillä - synonyymejä,
  • kehittää oppilaiden puhetta,
  • kehittää pari- ja ryhmätyötaitoja,
  • kehittää positiivista asennetta oppimiseen.

Laitteet:

  • kortteja sanaston sanoilla,
  • aihepiirustukset,
  • kortit sanojen synonyymeillä,
  • kortit testitehtävillä,
  • oppikirjoja, muistikirjoja.

Tuntien aikana

I. Psykologinen asenne.

Kaverit, käännykää (pareittain) päin toisiaan, katsokaa naapurin silmiin pöydällä, hymyilkää, välittäkää silmillänne, että toivotte hänelle hyvää mieltä ja hyvää työtä. Tänään meillä on uusi aihe, mikä tarkoittaa, että saat uutta tietoa.

II. Kalligrafinen hetki.

Mistä yleensä aloitamme oppitunnin? Kirje, jota käsittelemme oikeinkirjoituksen parissa, edustaa paritonta kovaa konsonanttiääntä juuri kirjoittamissasi sanoissa.

Mitä tulee huomioida pientä kirjainta kirjoitettaessa er?

Kirjoita toiselle riville kirjainyhdistelmä - oro-? Mihin suosittelet tässä kiinnittämään huomiota? (Yhdistävä veto.) Missä sanoissa yhdistelmä -oro- esiintyy?

III. Sanastotyö.

1. Arvaa arvoitus: Ei käsiä, ei jalkoja, mutta hän osaa piirtää. (Jääminen)

Mikä kirjain sinun tulee muistaa?

Miksi? (Varmistamaton konsonantti)

Kirjoita tämä sana muistiin.

2. Viimeistele runo:

Koko kasvot ja kädet
Lumi peitti minut...
Olen surussa lumikuossa,
------------ naurua. (I. Surikov. "Lapsuus")

Mikä on sen runon nimi, josta luit otteen?

Kirjoita sana kaverit ylös.

Mikä kirjain on painotettu?

Mikä kirjain sinun tulee muistaa? Miksi?

3. Katso kuvaa ja kerro minulle, miksi voit kutsua tässä esitettyä yhdellä sanalla? (Kangas)

Mikä kirjain on painotettu?

Mikä kirjain sinun tulee muistaa? Miksi? (Varmistamaton konsonantti)

Kirjoita tämä sana muistiin.

Muodosta lause näistä sanoista.

(Kaverit menivät ulos kylmässä lämpimissä vaatteissa.

Lämpimät vaatteet säästävät lapset kylmältä.)

Kirjoita yksi lause muistivihkoon.

Kuka haluaa kirjoittaa taululle lauseen kommentteineen?

IV. Johdatus uuteen aiheeseen.

Mitä olet tallentanut nyt? (Tarjous)

Mitä opit eilen tunnilla? (Kirjoita tekstiä.)

Miten teksti eroaa lauseesta?

Lue mitä taululle on kirjoitettu.

Heti aamusta lähtien pihalla kuuluu lasten iloisia huutoja. Kaverit rakentavat jääliukumäkeä. Lapset tekivät lumesta kasan ja täyttivät sen vedellä. Lapsille on hauskaa ajaa alas liukumäellä.

Heti aamusta lähtien pihalla kuuluu lasten iloisia huutoja. Kaverit rakentavat jääliukumäkeä. Kaverit tekivät lumesta kasan ja täyttivät sen vedellä. Lapsille on hauskaa ajaa alas liukumäellä.

Voiko lukemaamme kutsua teksteiksi? Todista se.

V. Työskentely uuden aiheen parissa.

Työskentele pareittain seuraavien kysymysten parissa:

Miten tekstit eroavat toisistaan? Kumpi on kiinnostavampi?

(Oppilaiden vastaukset.)

Kirjoita vain ne sanat, joissa nämä tekstit eroavat toisistaan.

Muuta tarvittaessa sanan muotoa niin, että sanat vastaavat kysymykseen (kuka?).

Vauvoja, lapsia, lapsia.

Täydennä sana, jota useimmin käytetään toisessa tekstissä. Kaverit.

Mitä voit sanoa näistä sanoista? (Sanat ovat merkitykseltään samanlaisia.)

Avaa oppikirjat (s. 40), lue

Mitä sinä opit? Mikä on oppitunnin aiheen nimi? Synonyymit.

Kirjoita se muistikirjaasi.

Miksi arvelet, että sinun on tutkittava tätä aihetta?

VI. Synonyymien sanojen merkityksen havainnointi kuvien perusteella.

Lue tehtävä. Esim. nro 1, sivu 40.

Katso kuvat ensin. (katso kuvat 1-4)

Valitse jokaiselle kuvalle kuvateksti, käytä näitä sanoja

Työ ryhmissä. Tutkimus.

(Pöydällä Kuvat 1-4 ja kortit, joissa on sanat sammuttaa, sammuttaa, sammuttaa, puhaltaa.

Yksi oppilas jokaisesta ryhmästä tulee ulos ja yhdistää piirustuksen korttiin).

Mitä yhteistä näillä sanoilla on ja miten ne eroavat toisistaan? (Jokaisessa ryhmässä on

synonyymejä sanoja. Niitä yhdistää läheisyys, merkityksen samankaltaisuus, mutta eroavat toisistaan ​​siinä, että niitä ei voi yhdistää muihin sanoihin, koska ne nimeävät vain samanlaisia, mutta eivät identtisiä toimia.)

VII. Fyysinen harjoitus.

Tuuli puhaltaa, oksat taipuvat,
Ja sitten se rauhoittuu.
Yhtäkkiä puut liikkuvat
Ja se rauhoittuu täysin.

VIII. Synonyymien sanojen merkityksen tarkkaileminen yhdistettynä muihin sanoihin.

Esim. nro 2, sivu 41, osa 1.

Lue tehtävä.

Kerro meille, mitä aiot tehdä.

Miten suluissa kirjoitettuja sanoja kutsutaan?

Mitä sanan muodon muuttaminen tarkoittaa?

Itsenäinen kirjallinen työ.

Vertaisarviointi.

IX. Tehtävän suorittaminen koemuodossa.

1. Valitse sen sanan valintaruutu, jonka oikeinkirjoitus ei ole valittu.

Kylmä
kylmä
jäätymistä

2. Rastita ruutuun, millä sanalla on parasta nimetä oppilaat luokilla 2-3.

Lapset
Kaverit
lapset

3. Tarkista sanan synonyymi ystävä.X. Oppitunnin yhteenveto.

Mitä uutta opit tunnilla? Aloita vastauksesi sanoilla: Tänään luokassa I...

Esitä luokalle kysymyksiä oppitunnin aiheesta.

XI. D. z.: sääntö sivuilla 40-41.

Kuva 1

Kuva 2

Kuva 3

Kuva 4

TUNTISUUNNITELMA
_______________________Synonyymit.___________________________

(oppitunnin aihe)

Koko nimi (koko nimi)

Medova Nadifa Mukhmatovna

Työpaikka

Kuntosali

Työnimike

Opettaja

Tuote

Venäjän kieli ja kirjallisuus

Luokka

Aihe ja oppitunnin numero aiheessa

Sanasto 5. oppitunti

Perusopetusohjelma

    Oppitunnin tarkoitus ja tavoitteet

Tavoite: syventää peruskoulussa hankittua tietoa synonyymeistä.

Tehtävät:

- koulutus: valitse synonyymit tietylle sanalle; käyttää puheessa synonyymejä niiden tyyliominaisuuksien mukaisesti; opettele itsesi laajentamaan tietämystäsi.

- kehittäminen: määritellä synonyymejä, opettaa erottamaan synonyymejä sävyjä, merkityksiä, tunnevärejä ja tyylillistä heterogeenisuutta, työskennellä synonyymien sanakirjojen kanssa.

- koulutus: kehitä ylpeyden tunnetta kielestä, jossa on niin paljon synonyymejä.

    Oppitunnin tyyppi: oppitunti uuden tiedon opiskelusta ja alkuvaiheessa lujittamisesta.

    Opiskelijatyön muodot: kollektiivinen, yksilöllinen, peli.

    Tarvittavat tekniset laitteet: esitys, mediaprojektori, sanakirjat, itsetestausarkit.

Oppitunnin rakenne ja kulku.

TUNNIN RAKENNE JA EDISTYMINEN

Oppitunnin vaihe

Käytettyjen EOR:iden nimet

(ilmoittamalla sarjanumeron taulukosta 2)

Opettajan toiminta

(osoittavat toimet ESM:n kanssa, esimerkiksi esittely)

Opiskelijoiden toimintaa

Aika

(minuutissa)

Ajan järjestäminen

Projektori (1)

Esittely

Luetun ymmärtäminen

Kotitehtävien tarkistaminen

Projektori (1)

Esittely

Kertaus

Selitys uuteen aiheeseen

esittely

Uuden aiheen hallinta

Opitun lujittaminen

Interaktiivinen taulu(3)

esittely

Opitun lujittaminen

esittely

Opitun lujittaminen

_______Synonyymit_____________________________________________

(oppitunnin aihe)

LUETTELO TÄSSÄ Oppitunnissa KÄYTETTÄVISSÄ EORISTA

Resurssin nimi

Tyyppi, resurssin tyyppi

Tietojen lähetyslomake(kuvitus, esitys, videoleikkeet, testi, malli jne.)

Projektori

Teksti ja kuva

Kuvitus, esitys.

http:// www. .

http://school-collec .

Kuva

Esittely

http: .

Interaktiivinen taulu

Esittely

http: .

    Ajan järjestäminen. Epigraph

Monet venäläiset sanat säteilevät itse runoutta, aivan kuten jalokivet säteilevät salaperäistä kiiltoa.(K. Paustovsky). (dia 1)

Opettaja: On olemassa erilaisia ​​sanoja -

Joskus tehokas, joskus tyhjäkäynti.

He ovat rehellisiä, totuudenmukaisia,

Ne ovat imartelevia ja vääriä.

On sana - lohdutus

Ja sana on kuristus... (V. Poltoratsky).

Kiinnitä huomiota oppituntimme epigrafiin,\. Miten ymmärrät sen merkityksen?

Kaverit, haluaisin sinun muotoilevan oppituntimme aiheen ja tavoitteet itse.

    Kotitehtävien jälkeen.(dia 2)

- Jatketaan sanasto-osion tutkimista. Tehdään pieni lämmittely ja tarkastellaan, mitä olemme oppineet.

*Mitä kielitieteen alaa opiskelemme? (Sanasto).

*Muista, mitä jo tiedämme sanastosta.

* Mitä homonyymit ovat? Anna määritelmä.

* Nimeä kotona kirjoittamasi homonyymit. (Esi. 345).

*Mistä sanoista puhumme? (dia 3)

Olemme sanoja venäjän puheesta,
Omalta äidinkieleltäsi!

He kirjoittavat meille samalla tavalla
He kuulevat meitä tasapuolisesti.

Mutta ei vain ulkonäkö ole tärkeä,
Joten ota aikaa;
Kiire ei ole aina välttämätöntä
Pääset merkitykseen.

Kuin täyte
Merkitys on piilotettu keskelle.
Samanlaisia ​​henkilöitä huolimatta
Pohjimmiltaan olemme kaukana.

(Ja Kozlovsky)

(Puhumme homonyymeistä).

*Mikä on troppi?

Anna tekstistä esimerkkejä tropeista. (Pöydillä on tehtäväkortit. Työskentele pareittain). (dia 4)

Höyhenruoho nukkuu. Selvästi rakas

Ja koiruohon lyijyinen raikkaus.

Ei muuta kotimaata

Se ei vuoda lämpöäni rintaani.

Kuun valo on salaperäinen ja pitkä,

Pajut itkevät, poppelit kuiskuvat.

Mutta kukaan ei kuuntele nosturin huutoa

Hän ei lakkaa rakastamasta isänsä peltoja.

(S. Yesenin)

III. Siirtyminen uuden aiheen opiskeluun.

Sanelu, jota seuraa osittainen syntaktinen ja välimerkkianalyysi.

(Lapset opiskelevat ensimmäistä virkettä vihkossaan, ja kaksi oppilasta täyttävät toisen ja kolmannen taululla).

Harjoittele:

    Kuu on taivaankappale.

    Yö kului suuren, kirkkaan kuun alla, ja aamulla ensimmäinen pakkanen oli laskeutunut. (M. Prishvin)

    Vuoren yläpuolella nuori kuu on muuttunut punaiseksi ja lähestyy huippua sarvillaan. (L. Tolstoi)

Tehtävä: selitä punktumioita, jäsennä lauseita, piirrä kaavio.

Etsi sanoja, jotka nimeävät saman kohteen, mutta eri tavoin (kuu, kuukausi).

Vertaamme ensimmäisen virkkeen tyyliä toiseen ja kolmanteen; Varmistamme, että siinä sanaa kuu ei voi korvata sanalla kuukausi.

Kuu on tietyn taivaankappaleen, yhden aurinkokunnan planeetoista, Maan lähimmän satelliitin, tiukka tieteellinen nimi. Tieteellisessä ja kirjallisessa puheessa tätä kohdetta käytetään yhtä sanaa "kuu".

Useimmat venäjän kielen sanat, kuten useimmat ihmiset, eivät asu yksin, vaan perheissä. Kielessä sellaiseen perheeseen yhdistettyjä sanoja kutsutaan synonyymeiksi.

Oppilaat kirjoittavat oppitunnin aiheen muistivihkoonsa.

Ja aivan kuten saman perheen jäseniä, kaikista eroistaan ​​huolimatta, yhdistää jokin, niin myös synonyymit, jotka eroavat toisistaan ​​​​leksikaalisen merkityksen ja puheen käytön sävyissä, tarkoittavat silti samaa asiaa.

Opiskelijat päättelevät, että kuu ja kuukausi ovat synonyymejä.

Mitä ovat synonyymit? (opiskelijoiden on itse pääteltävä säännöt, että synonyymit ovat saman puheosan sanoja, läheisiä merkitykseltään, merkitykseltään, mutta muodoltaan erilaisia ​​- ääni, oikeinkirjoitus). (dia 5)

Synonyymien sarjojen kokoaminen.(dia 6)

Oppilaat selittävät sarjan kunkin synonyymin merkityksen ja osoittavat eron.

Kauneus, lämpö, ​​intohimo, huhu, hirvi.

Viitesanat: lämpö, ​​kauneus, lämpö, ​​kiihkeästi, lämpö, ​​lämpö, ​​lumoava, paista, hillitön, huhu, puhe, kunnia, hauki, keskustelut, hauki, huhu.

On muistettava, että kielessä ei ole juurikaan identtisiä sanoja. Saman asian nimeäminen synonyymit kuvaavat yleensä esinettä tai ilmiötä hieman eri tavoin. Synonyymeille ominaiset sävyt vaativat erityistä huomiota oikean sanan valitsemiseen synonyymisarista.

    Johdatus sanakirjamerkintöihin synonyymien sanakirjassa.

(Opettaja selittää rakenteen ja käyttösäännöt synonyymien sanakirjalla).

    Materiaalin kiinnitys.

    Työskentely teoreettisen materiaalin kanssa (s. 144-145).

    Suoritetaan harjoitus nro 349 (suullisesti).

3. Peli: (Nimeä sanat, jotka määritellään seuraavasti)

a) toisessa mielessä synonyymi on sanajoukko, toisessa se on sanan maa (meri) antonyymi
b) kuun synonyymi ja vuoden (kuukauden) kahdestoista osan homonyymi.
c) synonyymi sanalle voitto ja homonyymi mansikkalajiketta merkitsevälle sanalle (Victoria)
d) synonyymi fraseologiselle yksikölle maailman lopussa, antonyymi kahden askeleen päässä (kaukaiset maat).

V. Tehtävien suorittaminen ryhmissä.

(Oppilaat jaetaan kolmeen joukkueeseen: "Älykäs", "Älykäs", "Viisas").

Sinun tehtäväsi on vastata kysymyksiin oikein ja saada pisteitä. Lopussa pistemäärän perusteella selvitetään, mikä joukkue täytti nimensä.

(Kysymykset ja tehtävät näkyvät interaktiivisella taululla.)

(Kun oppilaat kohtaavat vaikeuksia, he käyttävät synonyymien sanakirjaa).

Tehtävä 1. (dia 7) Valitse synonyymit sanoille:

taputtaa -

Pystyy-

Tehtävä 2. (diat 8-14) Valitse synonyymit sanoille:

Rengas-

Kysymys.(dia 16) Miten synonyymit eroavat muodostetuissa pareissa?

Tehtävä 3. (dia 17) Jatka synonyymisarjaa:

Suojella-

Loputon-

Tehtävä 4. (dia 15) Korvaa nämä vieraan kielen sanat venäläisillä synonyymeillä:

Virtaus, jäljitelmä, väliaika, voitto, painos, finaali, päällikkö.

VI. Kuvaile kuvaa käyttämällä mahdollisimman monia synonyymejä ja synonyymejä sarjoja.(Maalauksen jäljennös). (dia 18)

Uuden tiedon hallinta 1 Jakelu... Oppitunti

... muistiinpanoja oppitunteja, joka havainnollistaa ehdotuksiamme. Analyysitekniikka oppitunti Vierailun tarkoitus oppitunti ... oppitunti aihe ja tavoitteet oppitunti? Mitkä vaiheet? oppitunti puuttuu täältä? 43. Tarkista suunnitelma oppitunti 1 luokalla. Aihe... sanojen tulkinta, synonyymejä, ...

  • Kemian oppitunnin muistiinpanot Aihe: "Kovalenttinen kemiallinen sidos, sen tyypit"

    Oppitunti

    Gulenina Ksenia Aleksandrovna 2012 Abstrakti oppitunti Aihe oppitunti: "Kovalenttinen kemiallinen sidos, ... koti - 1 min Suunnitelma-abstrakti oppitunti Päävaiheet oppitunti, aika Menetelmät Harjoittelusisältö... sinun täytyy muistaa se synonyymi Kovalenttinen sidos on atomi...

  • Synonyymit

    Oppitunnin tavoitteet: kehittää opiskelijoiden tietämystä synonyymeistä, kehittää kykyä erottaa synonyymejä merkityssävyjen, tunnevärin ja tyylin perusteella, oppia valitsemaan synonyymejä tietylle sanalle. rakentaa synonyymisarja, käyttää synonyymien sanakirjaa, käyttää synonyymejä puheessa, kasvattaa oppilaissa positiivisia ominaisuuksia.

    Tuntien aikana

    Ajan järjestäminen

    Kerro oppitunnin tavoitteista.

    Olemme jo tutustuneet polysemanttisiin sanoihin ja homonyymeihin, tänään jatkamme sanaston osien tutkimista. Kaikki ovat koolla, vain Alyosha ja Gena puuttuvat (Ovi aukeaa, pojat tulevat sisään, he huomasivat olevansa myöhässä.)

    Älä ole vihainen meille.

    Älä loukkaannu.

    Älä suutu.

    Missä olet ollut - kysyy opettaja.

    Koulussa se on lähellä.

    Ei kaukana.

    Lähellä.

    Mitä olit tekemässä siellä? Ja miksi vastaat niin oudosti? Puhu samasta asiasta, mutta eri tavoilla.

    Saimme tietää, että tänään viidesluokkalaisille luvattiin puhua sanaystävistä. Niitä kutsutaan myös synonyymeiksi.

    Opettaja: Kyllä, oppituntimme aihe on "synonyymit", istu alas. Avataan vihkot, kirjoitetaan ylös oppitunnin päivämäärä ja aihe.

    Syntaksi viisi minuuttia.

    Pensaat olivat kiiltävän huurteen peitossa.

    Alleviivaa lauseen pää- ja sivuosat.

    Mitä kirjoitusasuja tässä lauseessa on?

    Millä muilla sanoilla voidaan kuvata huurretta (säkenöivä, kiiltävä, säteilevä, kimalteleva).

    Onko näillä sanoilla sama vai eri merkitys?

    Onko niillä sama ääni ja oikeinkirjoitus?

    Tehdään johtopäätös siitä, mitä sanoja kutsutaan synonyymeiksi.

    Luetaanpa sääntö oppikirjasta. Olemmeko sanoneet kaiken synonyymeistä? Miten synonyymit eroavat homonyymeistä? Johdatus synonyymien sanakirjaan.

    3. Harjoittele näytöllä.

    Etsi sanoja, joilla on samanlainen merkitys, mutta erilainen oikeinkirjoitus. Miten lauseet yhdistetään tekstissä?

    Loman aikana kävin sirkuksessa. Karhunpentujen esiintyminen herätti iloa ja riemua sielussani. Toptyzhki pyöritti palloja, tanssi ja ajoi moottoripyöriä. Oli selvää, että mailajalkaiset halusivat osallistua sirkusesitykseen.

    (kirjoita synonyymit muistikirjaasi, tarkista itsesi sanakirjasta)

    Opitaan nyt todistamaan, että nämä sanat ovat synonyymejä. Harjoitus 349.

    Oppilaat kirjoittavat sanoja vihkoonsa ja osoittavat, että ne ovat synonyymejä.

    Peli "Kolmas mies"

    Poista tarpeeton sana ja selitä, miksi se on tarpeeton.

    Tuli, savu, liekki.

    Aakkoset, aakkoset, kalligrafia.

    Hevonen, ratsuväki, ratsuväki.

    Heittää, heittää, kiinni.

    Hurrikaani, sade, myrsky.

    Tuhma, ilkikurinen, hiljainen.

    Fizminutka

    Kirjoitetaan sanat kahteen sarakkeeseen.

    Yhdistä vasemman sarakkeen sanat niiden synonyymeihin oikealta.

    Hiljainen hajamielinen

    Huomaamaton hiljaa

    Väärä yksinkertainen

    Epäonnistumaton epäonnistunut

    Yksinkertaista kevytmielistä

    kevytmielinen virheellinen

    Jatka arvoituksia

    Yksinkertainen sana "intervalli":

    Muutama minuutti teatterissa

    Kunnes uusi teko alkaa,

    Kutsumme heitä... (väliaika).

    Lopetettuaan jotain joksikin aikaa,

    Ilmoitamme... (tauko).

    Liian väsynyt taisteluun, työhön,

    He antavat väsyneille... (tauko).

    Oppitunnin jälkeen ilman epäonnistumista

    Kaverit tarvitsevat... (muutos).

    Harjoitus 351 (itse).

    Kansallamme on tämä sananlasku: "Äiti on armollinen lapsilleen, ja maa on armollinen kaikille ihmisille." Meille kaikille aurinko paistaa tasaisesti, linnut laulavat, puut kasvavat, kukat kukkivat. Mutta olemme kaikki erilaisia. Koska toiset ihmiset ovat hyviä ja toiset pahoja. Ystävällisyyden voima on siinä, että yksi ystävällinen ihminen voi tehdä monta ihmistä ystävällisiksi ja onnelliseksi, mutta paha ihminen ei koskaan.

    (V. Krupin)

    Mistä tässä tekstissä puhutaan? Miten meidän tulisi suhtautua toisiimme? Valitaan synonyymit sanalle laji. Voit käyttää synonyymien sanakirjaa (hyvä, hyväsydäminen, hyväsydäminen, omahyväinen) (lapset lukevat tuloksena olevat lauseet).

    Tämä päättää oppituntimme. Muistakaamme, mitä sanoja tapasimme tänään? Miten ne eroavat homonyymeistä? Mistä löydät nämä sanat? Mitkä tehtävät olivat sinulle helppoja tai vaikeita? Mistä pidit oppitunnilla eniten?

    Avaa päiväkirjasi ja kirjoita läksyt muistiin. S. 68, keksi ja kirjoita muistiin 5-6 lausetta, joissa on synonyymejä sanoja, käyttämällä tämän päivän oppitunnin materiaalia.

    Oppitunnin aihe: Synonyymit ovat sanoja, joilla on samanlainen merkitys.
    Oppitunnin tyyppi: Uuden tiedon löytäminen.
    Opiskelijoiden motivaatio: ongelmatilanne, uuden tiedon "löytäminen" kasvatuksellisten kysymysten muotoilun ja ratkaisujen etsimisen kautta.
    yhteistyötekniikka (ryhmä)
    Oppitunnin tarkoitus: synonyymeja koskevien ajatusten laajentaminen.
    Tehtävät:
    Aihe:
    - kyky käyttää suullisen viestinnän välineitä erilaisissa puhetilanteissa monologin ja dialogin aikana;
    - löytää sanoja - synonyymejä tekstistä ja erottaa ne samanjuurisista sanoista;
    - työskennellä sanakirjan kanssa;
    - valita toisiinsa liittyviä sanoja, tunnistaa puheen osia;
    - Käytä oikeinkirjoituksen lukemista itsehillinnän keinona kopioidessasi pieniä tekstejä.
    Metasubject:
    Luo opiskelijoille edellytykset kehittyä:
    - kyky hyväksyä ja ylläpitää oppimistehtävää;
    - kyky määritellä yhteinen tavoite ja keinot sen saavuttamiseksi;
    - taidot työskennellä oppikirjan kanssa;
    - puhevälineiden aktiivisen käytön taidot kommunikatiivisten ja kognitiivisten tehtävien kehittämiseksi;
    - halukkuus kuunnella keskustelukumppania ja käydä vuoropuhelua;
    - kyky valita tietoa sanakirjasta opetustehtävän mukaisesti.
    Tuki: oppikirja "Venäjän kieli. 2. luokka”, N.V. Nechaeva, 2013, osa 2.
    Huomautus: LUUD – henkilökohtainen UUD
    RUUD – sääntely UUD
    CUUD – kommunikatiivinen UUD

    Tuntien aikana:

    I Organisatorinen hetki
    Osallistuminen oppitunnin liikerytmiin.
    - Hei. Pojat, istukaa alas. Tarkastetaan valmiutesi työhön.
    II. Tietojen päivittäminen
    Pöydällä:
    Työskentele, itke, tee, nyyhky, rohkea, rohkea.
    - Katso tallenne. Mitä voit sanoa tästä tallenteesta?

    Mitä "työtä" sanat tekevät puheessamme?
    - Jaa sanat kolmeen kielioppiryhmään.
    - Mitä voidaan sanoa sanaryhmistä?
    (Jokainen ryhmä on merkitty korteilla, joissa on puheenosien nimet).
    III. Uutta materiaalia. Oppitunnin aiheen määrittäminen, ongelmallisten kysymysten esittäminen.
    - Synonyymit ovat oppitunnin aihe. Mihin oppitunnin aiheeseen liittyviin kysymyksiin haluaisit saada vastauksia tänään?
    1. Työskentele oppikirjan mukaan
    - Palataan sanoihin. Muistuta, miksi ystäväsi kutsui näitä sanoja synonyymeiksi.
    (Muistiinpanot näkyvät taululla - viitesanat, jotka auttavat sinua "keräämään" säännön siitä, mitä sanat ovat - synonyymit: synonyymit, sanat, jotka ovat merkitykseltään läheisiä.
    _ Lue sanaparit uudelleen ja täydennä jokainen kielioppiryhmä toisella sanalla - synonyymi, sanakirjan avulla - synonyymeillä. Mikä tieto auttaa sinua sanakirjan parissa työskentelemisessä?
    Pöydällä:
    Substantiivien nimet Nimet adj. Verbi
    työrohkea itkeä
    se on rohkea asia itkeä
    työtä rohkea karjunta
    - Analysoi sanaryhmiä. Mitä muuta voit sanoa synonyymeistä?
    Taululla: synonyymit, sanat, jotka ovat merkitykseltään läheisiä, ne kuuluvat samaan puheenosaan.


    - Tee johtopäätös tukisanojen avulla.
    - Avaa oppikirja s.60, lue sääntö... Osuiko johtopäätöksesi oppikirjan johtopäätöksen kanssa.
    - Mitä muuta opit artikkelista?
    - Muista mitä kysymyksiä synonyymeistä kysyttiin ennen aiheen tutkimista...
    - Löysitkö oppitunnilta vastauksia näihin kysymyksiin?
    IV. Ensisijainen konsolidointi. Työ oppikirjasta - harjoitus 321
    - Tutustu tehtävään 321. Lue ilmeikkäästi.
    - Määritä runon pääidea.
    - Mitä se koskee?
    - Mitä haavasta kerrotaan?
    - Kopioi se kuten oppikirjassa lausuen sanat ortografisesti.
    - Alleviivaa kielioppi, osoita puheen osat.
    - Todista, että sanat "jäähdyttää, kylmeneminen, vapina, jäätyy" ovat synonyymejä.
    - Voidaanko johtopäätöksistäsi päätellä, että näillä verbeillä on sama merkitys - ovatko ne sukua?
    - Etsi synonyymisanakirjasta synonyymejä sanalle "vapina".
    - Miksi luulet, että synonyymejä on niin paljon?
    - Hieno. Palataan runoon ja etsitään kaavan substantiivit: juuren pääte.
    Kirjoita ne muistiin ja lajittele ne.
    V. Liikunta
    Näytetään runo teoin.
    V. Uuden tiedon soveltaminen
    - Suosittelen työskentelemään ryhmissä. Lue lauseet. Mitä huomasit?
    Vasemman taulukon korttien teksti:
    Poika putosi puusta.
    Kissa kiersi itsensä ympäri ja kaatui maahan.
    Kovaa raudan jauhavaa ääntä päästävä nosturi putosi aluksesta jokeen.
    "Voi, putosin takaisin", sanoi oranssi myyjä tuntemattomalle eläimelle.
    Oikeanpuoleisen taulukon kortin sanat:
    sekoa
    kaatua
    romahdus
    liiskata
    - Yritä korvata verbit synonyymeillä ja kirjoittaa lauseet muistiin. Käytä luettelossa olevia sanoja.
    - Kumpi kuulostaa paremmalta, miltä se oli tai miten luit sen?
    - Miksi? Miksi synonyymejä sanoja tarvitaan?
    - Avaa synonyymien sanakirja sivulla 3, etsi ja lue viides kappale. Etsi tietoa, joka puhuu synonyymien roolista.
    VI. Heijastus
    - Minkä löydön teit?
    - Tuntuivatko kaikki mukavasti tunnilla?
    -Ketä kehuisit heidän työstään luokassa?
    VII. Bottom line
    - Oppituntimme on päättynyt, kiitos työstäsi. Arvioi työtäsi menestyksen vaiheilla.
    D./z. esim. 325

    Lataa venäjän kielen muistiinpanot, luokka 2. Synonyymit