Kukon piirtäminen vaiheittain päiväkodissa. Valmisteleva ryhmä


Elena Bashkatova

Hyvää iltapäivää, hyvät kollegat, ystävät ja sivuni vieraat. Esitän huomionne raportin oppitunnista: piirustus kirjalliseen teokseen "Kultainen kukko".

Oppitunnin tavoitteet:

Luo lapsille olosuhteet kuvata satukukon kirjallisuuteen perustuvaa kukkoa. Kehitä lasten mielikuvitusta, väri-, muoto- ja koostumustajua. Säilytä lasten luottamusta, itsenäisyyttä, aloitteellisuutta etsiessään taiteellisen ilmaisun keinoja. Kouluttaa lapsia taiteelliseen makuun.

Materiaalit, työkalut, varusteet:

Isot valkoiset paperiarkit, paperilautasliinat, siveltimet, vesipurkit, guassimaalit, kangaslautasliinat.

Alustava työ:

Lukemassa Aleksanteri Pushkinin "Talle of the Golden Cockerel" ja harkitsemassa tarinan kuvituksia. Keskusteluja upeista linnuista (Tulilintu, Kultainen kampasimpukkakukko, Finist the Clear falcon ja muut). Luetaan runoja, lasketaan riimejä, lauluja, arvoituksia eri linnuista.

V oppitunnin kulku opettaja lukee lapsille otteen Aleksanteri Pushkinin teoksesta "Kukokukon tarina" ja kehottaa lapsia piirtämään satukukon. Lapset aloittavat luovan työn itse. Oppitunnin jälkeen lapset ja opettaja järjestävät vastaanottoryhmässä piirustusnäyttelyn "Kultakukko" ja keksivät kuvailevia tarinoita piirustuksistaan.







Kiitos huomiostasi!

Aiheeseen liittyviä julkaisuja:

Tarkoitus: parantaa lasten kykyä kertoa satu uudelleen "kasvoissa" Tavoitteet: Jatketaan dialogin ja monologin parantamista.

Opettajien konsultaatio "Ihmisten esikouluikäisten lasten kirjallisen teoksen uudelleen kertomisen opetusmenetelmät" Pereskaz on kirjallisen tekstin luova kopio. Kirjallisen teoksen uudelleenkerronnan luokassa lapset tutustutaan autenttiseen.

Hyvää Kukon uutta vuotta! Tulinen kuin aurinko! Anna mennä räjähdysmäisesti! Olkoon onnea kaikille! Kauan odotettu vuosi on koittanut.

Kirjallisen teoksen analyysi (muistio kouluttajille) Opetusohjelmia kirjallista työtä analysoiville kouluttajille Kirjallisen teoksen taiteellinen esittäminen vaatii huolellista valmistelua.

Tämän vuoden huhtikuussa kylässämme järjestetään vuosittain esikoululaisten festivaali "Theatrical Mosaic". Ne, jotka haluavat osallistua siihen.

Tarkoitus: ei-perinteisten piirustustekniikoiden käyttötaitojen muodostuminen lapsille Koulutusalueiden integrointi: Taiteellinen.

Muistio opettajille "Kirjallisen teoksen analyysi OTSM-TRIZ-tekniikalla""Kirjallisen teoksen analyysi OTSM - TRIZ-tekniikalla" Tarkoitus: Luoda olosuhteet yleisen kirjallisuuden analyysin mallin hallitsemiselle.

Kukon piirtäminen vaiheittain esikoululaisille

"Cockerel-golden kampa" Master-luokka vaiheittaisilla valokuvilla.

Piirustus käyttämällä paperin sävyä.

Zoya Grigorievna Sidorova, MBDOU "Yhdistetty päiväkoti nro 8" Aistenok "opettaja, Michurinsk
Kuvaus: tämä mestarikurssi on tarkoitettu 6-vuotiaille lapsille, kasvattajille, lisäkoulutuksen opettajille, rakastaville vanhemmille ja luoville ihmisille.
Nimittäminen: tilojen koristeluun, lahjaksi, voi toimia työnä näyttelyyn, kilpailuun.
Kohde: piirustuksen suorittaminen sekapiirrostekniikalla.
Tehtävät:
1. Tutustua paperisävyjen käytön tekniikoihin piirtämisessä.
2. Opettaa kuvaamaan venäläisen luonnon maisemaa, kukkoa guassipuvussa värilliselle paperiarkille käyttäen erilaisia ​​piirustustekniikoita: luonnoksen luominen yksinkertaisella lyijykynällä, painatus, tönäys, piirtäminen siveltimen kärjellä.
3. Kehitä kykyä sekoittaa maaleja paperiarkille, paletille.
4. Kasvata kykyä havaita ja heijastaa luonnon kauneutta piirustuksessa.

Hyvät kollegat, tänään haluan jatkaa värilliselle pahville piirtämisen teemaa. Jokainen värimaailman sävy herättää jonkinlaisen assosioinnin. Päätin piirtää kirkkaan, kauniin kukon. Heräsi heti kysymys: minkä väriselle taustalle se piirretään? Päätin, että sen pitäisi olla keltainen - auringon, auringonnousun, auringonlaskun väri.

- Kukko, kukko,
Kultainen kampasimpukka,
Voi pää,
Silkki parta,
Että herää aikaisin
Laula kovaan ääneen
Etkö anna lasten nukkua?

Miksi "kukko on kultainen kampa"?
Hänellä on kultainen kampasimpukka, aurinkoinen - niin ihmiset keksivät sen.
Sanaa "kultainen" voidaan käyttää kuvaannollisessa merkityksessä: ei vain "kullasta valmistettu" tai "kultainen väri", vaan myös "kaunis", "hieno", "arvokas", "kiinteä".
Ilmaisu "scarlet gold" tarkoittaa korkeimman tason kultaa? Mutta "scarlet" ei ole muuta kuin "punainen". Kukon kampaa siis luultavasti verrattiin juuri sellaiseen kultaan.
Ei herätyskello eikä äiti
Nousee aikaisin aamulla.
Kukko Petya herää -
Kovin ääni:
Auringon tapaamiseen
Yhdessä auringon kanssa he nousivat

Miksi kukko laulaa?
Mutta kukon soittolaulu oli kerran erittäin tärkeä paitsi kellona. Totta, kaikki alkoi kellosta. Todellakin, muinaisina aikoina kaikilla ei ollut varaa kelloon, mutta sitten jokaisella pihalla oli kukkoja. Jo muinaiset kreikkalaiset uskoivat, että kukon laulaminen alkaa vuorokauden ensimmäisestä tunnista.
Kukot eivät laula vain kauneuden vuoksi. Laulullaan he ennustavat säätä suurella innolla ja tarkkuudella. Kukot alkavat laulaa heti auringonlaskun jälkeen - sää muuttuu. Kun kukko laulaa ennen klo 21, se on merkki sään muuttumisesta ja pian sataa. Talvella laulaminen tähän aikaan merkitsee välittömän sulamisen alkamista.
Joten kukko varoittaa laulamisen avulla kilpailijoita etukäteen, että tämä alue on miehitetty ja heidän on etsittävä vapaa "paikka auringossa". Ja vasta jos kaikki sopivat paikat ovat asuttuja, taistelut alkavat.


Palapelit
Lintu kävelee pihalla
Herättää lapset aamulla
Kampasimpun päälle
Kuka tämä on? (kukonpoika)

herään aikaisin
Laulan soivalla äänellä.
Haravoin ruohoa
Kerään jyviä.
Minulla on kampasimpukka
Kuka minä olen, lapset? ... ... (kukko)

Työssä tarvittavat materiaalit:
keltainen pahvi;
guassi, kaksi sivellintä: poni tai orava nro 1 ja nro 2;
kaksinkertainen lasi vettä varten,
yksinkertainen lyijykynä, paletti.


Mennään töihin.
Aseta keltainen pahvi pystysuoraan


Piirrä horisonttiviiva yksinkertaisella kynällä


Varjostamme taivaan horisontissa punaisella guassilla (pesemme maalin vedellä niin, että siirtyminen tapahtuu asteittain)


Maalaa maaperän epätasaisuudet vihreällä guassilla (laimenna guassi vedellä paletilla, jotta se ei ole paksu)


Piirrä horisontissa metsä sinisellä, violetilla värillä


Ruohon piirtämiseen painotekniikalla käytämme pientä pahvipalaa (2 cm leveä) ja vihreää guassia, jotka on kaadettu guassikorkkiin (voidaan laimentaa paletille)


Piirrä ruohoa kastamalla kartongin suorakulmion pää vihreään guassiin ja kiinnittämällä se arkille.


Kukon piirtäminen yksinkertaisella kynällä
Piirrä ympyrä arkin keskelle.


Piirrämme mutkan viivalla näytteen mukaan, muodostaen linnun siluetin.


Piirrä kukon pään sivulle parta (kaksi ovaalia pisaroiden muodossa) ja soikea poskelle


Pyyhi ympyrän apuviiva, piirrä nokka, piirrä kampasimpukka


Viimeistelemme kampa hampailla, piirrämme kaksi soikiota jaloille


Erota kaulaosa, piirrä silmä


Tassut ovat ohuet, katsovat hieman eteenpäin


Asetamme siiven kehon keskelle soikean muotoon, hahmottelemme höyhenet


Teemme kaulan ja vartalon liitoslinjan siksak-muotoiseksi, piirrämme pitkät hännän höyhenet


Maalamme kukon guassilla
Maalamme pään ja kaulan keltaisella guassilla


Maalaamme kampasimpun, parran, kaulan yläosan punaisella guassilla, silmien ympärillä ja posken valkoisella guassilla


Siipi voidaan maalata lila maalilla


Maalaamme pitkät hännän höyhenet eri väreillä, runko - vihreä.


Maalaamme tassut, peitämme selän kauniilla höyhenillä, piirrämme hännän ja siipien höyhenet valkoisella guassilla siveltimen kärjellä


Maalamme posken oranssilla guassilla, piirrämme höyhenet vartaloon, kaulan vedoilla, piirrämme siiven tarkemmin


Laitoimme kukon aidan päälle


Piirrämme auringonkukan: keskellä on ruskea soikea, keltainen terälehti. Piirrä kamomillat valkoisella guassilla


Auringonkukan varsi ja lehdet ovat vihreitä


Muokkaamme päätä huolellisesti,


Piirrä hännän höyhenet

muita esityksiä aiheesta "Aleksanteri Ivanovitš Kuprin" KULTAINEN KUKKO ""

Kuprinin tarinat - Barryn tarina. Koirista. Ei-fiktiivisiä tarinoita. A.I. Kuprin ja E. Seton-Thompson. Maallisen kauneuden personifikaatio. A.I.Kuprin ja A.P. Tšehov. Tarina "Vahtikoira ja Zhulka". Baltin tarina. Tarina "Peregrine Falcon". Tarina "Yu-yu". Kuprinin tarinoiden sivujen kautta. Tarina "Smaragdi". Kuprin ei keksinyt omia tarinoita eläimistä.

"Kuprinin elämä" - Tarina on omaelämäkerrallinen: kirjoittajan äiti sai kirjeitä nimettömältä rakastajalta. 7. Kerro tarina Zheltkovin rakkaudesta. Aleksanteri Ivanovitš Kuprin (1870 - 1938). Miten Vera Nikolaevna reagoi itsemurhaan? 14. Isä kuoli koleraan. Kuprin, jolla on toisiluutnantti, palvelee 46. Dneprin jalkaväkirykmentissä.

"Oppitunti Kuprin" - Olohuone - huone vieraiden vastaanottamiseen. Unelmien täyttymys on paras lääke. Kasvata ystävällisyyttä taiteellisen sanan voimalla. Tulkintasanakirja: Salpa - eräänlainen oven lukko; metallilevyt vivulla. Publicum tai yleisö - ihmiset, jotka ovat katsojia, kuuntelijoita. Suunnitelman tekemiseen.

"Kuprin Olesya" - Tarina "Olesya". Enkö ole onnellisempi kuin muut?" Mikä väri liittyy Olesyan kuvaan? "Maagisen rakkauden" teema korvataan onnen saavuttamattomuuden teemalla. Vanhan mäntymetsän vapaudessa kasvaneilla nuorilla joulukuusilla. Miten tarinan juoni rakennetaan? Mitä Kuprin vertaa sankarittareen? Et ole sanasi mestari...

"AI Kuprin" - Vuonna 1862 avattiin ensimmäinen venäläinen konservatorio Pietarissa. A.I. Kuprin toimistossaan 1912-1913. Lattiankiillottaja - työntekijä, joka kiillottaa parkettilattiat. Aleksanteri Ivanovitš Kuprin. Ohjeet – vahva neuvo, ohje. Kun ajattelen Kuprinia, haluan sanoa heti: ystävällinen lahjakkuus. A.I.Kuprin kadetti 1880.

"Kuprin Elephant" - He hyppäsivät, laukkasivat, He juoksivat kouluun. Olohuone - huone vieraiden vastaanottamiseen. Oppitunnin yhteenveto Mitä opit A.I:n elämästä ja työstä? Kuprin? Tehdä myyrämäistä vuoria. Elefantti posliinikaupassa. Olen yllättynyt! Keväällä 1937 hän palasi vakavasti sairaana kotimaahansa. Ja nyt kaikki nousivat hiljaa ylös, nousivat... Peitto on peitto, joka peittää selän tai vartalon.