Тема уроку: «Як живуть рослини?». (1 клас)


Муніципальне казенне загальноосвітня установа

«Середня загальноосвітня школа№3» с.п. Сармакове

Як живуть рослини?

Урок з навколишнього світу в 1 «а» класі

/ Урок проведено у рамках фестивалю відкритих уроків /

Вчитель початкових класів: Машукова Олена Борисівна.

20.12.2016 рік

Конспект відкритого уроку

Тема: Як живуть рослини?

Цілі: познайомити з умовами життя рослин; розширювати уявлення про життя та зростання рослин; показати основні прийоми догляду кімнатних рослин; виховувати дбайливе ставлення до рослин.

Заплановані результати: учні навчаться прийомів догляду за кімнатними рослинами.

Обладнання: мультимедійна презентація (комп'ютер, екран), кімнатні рослини, вода для поливу рослин, предмети, необхідні для догляду за кімнатними рослинами (лійка, розсіювач, ганчірочки, паличка для розпушування ґрунту).

Наочний матеріал: «ромашка» з паперу з написом «Рослина – жива істота», картинки «насіння, паростки» з написами,у учнів : кружки (червоний, зелений, жовтий, синій), картки «Що спільного у різних рослин?».

Хід уроку:

I . Організаційний момент.

Доброго дня, молоді любителі природи. Я рада вітати вас на уроці!

Яким би ви хотіли бачити наш урок? (Веселим, цікавим, пізнавальним).
- Я бажаю, щоб цей урок пройшов з користю і ви дізналися щось нове.

Що ми на минулому уроці проходили?

Що таке сніг та лід?

Де утворюються сніг та лід?

Які властивості снігу та льоду ми знаємо

II. Підготовка до роботи здебільшого.

Відгадайте загадку і дізнаєтеся, про що ми сьогодні говоритимемо на уроці навколишнього світу.

Дихає, росте, а ходити не може. (Рослина)

Що ми вивчатимемо на уроці?

Тема уроку: "Як живуть рослини?" (слайд 1)

Як ви вважаєте, рослини живі?

Потрібно доглядати рослини?

Які навчальні завдання ми поставимо собі?

Завдання: переконаємось, що рослини – живі. Вчитимемося доглядати кімнатні рослини.

Сьогодні на уроці я пропоную стати дослідниками. Це означає, що треба уважно слухати, думати, розмірковувати, згадувати, висловлюватися, і тоді виконаємо всі поставлені завдання.

Кожне питання на уроці ми садитимемо в землю, як насіння, поливати його своїми знаннями та вміннями, щоб зернятко проросло. Якщо відповімо на це питання – отримаємо молодий паросток, а якщо не зможемо, то зернятко загине у землі.

Не дамо зерняткам пропасти? Тоді будьте уважні та активні.

III . Актуалізація знань.
-Які рослини ви знаєте?
-На які групи можна поділити рослини? слайд
-До якої групи рослин ми віднесемо ті, що ростуть на підвіконні? (До кімнатних рослин.)
-Що спільного у всіх рослин?

Назвіть які частини рослин ви знаєте? (корінь, стебло, листя, квітка, плід із насінням).

На дошці була рослина, але вітер увірвався до класу, і вона розпалася на частини. Давайте його зберемо, називаючи яку роль у житті рослини грає кожна його частина.

Для вчителя:

Корінь – утримує рослину в землі, всмоктує воду та мінеральні солі;

Стебло - "транспортна артерія";

Аркуш – «фабрика їжі»;

Квітка забезпечує появу наступного покоління;

Плід з насінням

Робота у парах. (У дітей на партахкартки : ілюстрація гороху з добре вираженими частинами рослини та їх назви)

Завдання:

З'єднайте лініями частини рослини з їхньою назвою. (Учні працюють із картками).

Прочитаємо головні слова.

Висновок: Що ж у всіх рослин?

Перевірте, чи правильно ви виконали завдання? (слайд 5)

IV . Засвоєння нових знань.

Створення проблемної ситуації:

- Як же таки довести, що рослини живі?

- Рослина росте, розвивається, харчується, дихає, розмножується, вмирає. Рослина жива істота.

Молодці!

2) – Ми довели, що рослина жива істота. Тоді виникає таке запитання:Що рослині необхідно для життя?

Відкрийте всі свої підручники на станиці 71. Розгляньте малюнки та дайте відповідь мені на запитання. Зробіть висновок про те, що потрібно рослинам для життя.

    Навіщо поливають кімнатні рослини?

    Чому кімнатні рослини ставлять близько до вікна?

    Що робить дівчинка і навіщо?

    Що сталося із цією рослиною? Чому?

Що необхідно для життя рослин?

Третій паросток з вашою допомогою тягнеться до світла.

Висновок: Для життя рослинам потрібні: вода, тепло, світло, повітря, грунт.

Ну і ще одна умова - дбайливе ставлення з боку людини.

V . Фікультхвилинка для очей. (Слайд)

VI . Закріплення нових знань та способів дій.

1. Спостереження за розвитком рослини. (На прикладі дуба)

Відгадайте загадку: У золотий клубочок сховався дубочок. (Жолуд)

Як розвивається рослина?

Яку рослину бачите? (Слайд)

Зараз ми з вами хлопці подивимося відео ролик, як із шлунка починається життя дуба.

А тепер подивіться на слайд.

Дуб – символ могутності та довголіття. Дуби – довгожителі. Тривалість життя дуба – до 1500 років, дерево досягає висоти 30 і навіть 40 м, несе потужну крону, розвиває товстий стовбур, діаметр якого нерідко сягає 1-1,5 м. Не випадково, коли говорять про щось особливо міцне, міцне , Могутній, користуються порівнянням з дубом.

З чого починається життя дуба?

2. Практична робота.

1) Розмова.

Все живе потребує догляду. Рослини теж люблять, коли їх доглядають.

Хто має кімнатні рослини?

Хто у вас вдома доглядає кімнатні рослини?

А ви допомагаєте? Що ви робите?

Як правильно доглядати рослини хлопці нам зараз покажуть.

2) Робота у групах.

Розділимося на 3 групи. Виберіть капітана у своїй групі. Капітан розподілить обов'язки. 1 пара – протирає листя, 2 пари – розпушує землю, і остання 3 пари – поливає квітку. Дотримуйтесь всіх правил.

Молодці!

3) Пам'ятка «Правила догляду за кімнатними рослинами».

    Поливай рослини водою кімнатної температури. Крім того, вода має відстоятися протягом кількох годин. Влітку квіти поливають увечері, взимку – вранці.

Поливати квіти краще із лійки. Можна лити воду прямо в горщик, а можна – у піддон. Не піднімайте лійку, щоб вода не розбризкувалася.

Щоб вода проходила до корінців рослини, не застоювалася, квіти слід розпушувати.

    Розпушували паличкою поверхню землі в горщику, щоб до коріння надходило повітря. Будь обережний – не пошкодь коріння рослини.

Квіти люблять водні процедури.

    Витирай пил з великого гладкого листя вологою ганчіркою або губкою.

Притримуючи лист знизу однією рукою, а іншою обережно протираємо.

Рослини з дрібним листям і листям опушеним очищають від пилу м'яким пензликом.

Багато квітів дуже люблять обприскування.

Навіщо потрібно протирати листя рослин? (так рослини дихають)

    Обережно зрізай з рослин сухе листя та гілочки. Стеж за чистотою квіткових горщиківта підставок.

Для життя рослин необхідні сонце, повітря та вода. Одні рослини люблять багато світла, а інші – ні. Тому і в кімнаті вони розташовуються по-різному: одні на підвіконні, інші подалі від вікна.

(Роздаю дітям пам'ятки)

IX . Підбиття підсумків уроку.

Узагальнення.

А зараз подумайте в групі і скажіть, що необхідно рослинам для життя? (вода, повітря, світло, тепло) слайд

Прочитайте, що сказала про це Мудра Черепаха (стор. 71)

Як ми можемо допомогти кімнатним рослинам, щоб вони жили довше? (Поливати, витирати пил з листя, ставити на світло, стежити, щоб у кімнаті було тепло)

Як допомогти дикорослим?

Послухайте уважно вірш

Я метелика в лугу ловити не стану:
Небесна квітка, хай живе собі!
Нехай крильця пурхають над квітами,
Щоби радісно мені було і тобі!

Лісову квітку я рвати не стану теж,
З собою додому його не понесу,
Адже вдома він джмеля качати не зможе
І рано-вранці не поп'є росу!

Ні стеблинка, ні гілку, ні травинку
Я не скривджу: винні чим?
У будь-якій з них тепліє Живинка,
І світиться довірою до всіх...

Як діти пропонують ставитися до рослин? Чому?

Пам'ятайте, що рослини, що ростуть у лісі, у саду, живі. Вони ростуть, приносять потомство, вмирають. І жити вони хочуть якнайдовше, приносячи нам радість споглядання краси

X . Рефлексія.

У вас на столах лежать кольорові кружечки, оберіть той, який відображає вашу діяльність на уроці. (Діти обирають відповідні кружечки та піднімають їх)

Хто собі зробив відкриття? (Синій)

Хто може про себе сказати, я активно працював на уроці! (Червоний)

Кому на уроці було цікаво? (Зелений)

Кому урок подарував гарний настрій? (Жовтий)

1. Як із зернятка з'являється колосок? Виріж із Програми картинки і розташуй їх у правильному порядку. Попроси сусіда по парті перевірити тебе. Після перевірки наклейки зображення.

2. Практична робота «Вчимося доглядати кімнатні рослини».

1) Виконайте дії за завданнями вчителя.

  • Протерти листя кімнатній рослині.
  • Розпушити ґрунт у горщику.
  • Полити кімнатну рослину.

2) Намалюйте предмети, які ви використовували для догляду за кімнатними рослинами.

3) Продемонструйте класу освоєні вами прийоми догляду рослин.

Я навчився правильно протирати листя кімнатних рослин, правильно розпушувати ґрунт і правильно поливати кімнатні рослини (під корінець).

3. Розфарбуй малюнок, на якому рослину поливають правильно. Поясни свій вибір.

Правильно поливати кімнатні рослини «під корінець», так як у багатьох з них дуже ніжне листя і краплі води можуть пошкодити їх. Наприклад, на листі від води можуть з'явитися темні плями або навіть опіки від води. сонячних променів, так як крапля води здатна фокусувати світло як скляні лінзи.

4. Цікаво, деякі рослини живуть дуже довго, особливо дерева. У додатковій літературі, Інтернет знайдіть відомості про тривалість життя дерев. Заповніть таблицю.

Конспект уроку з навколишнього світу в 1-му класі на тему: Як живуть рослини?

Програма Школа Росії підручник для 1 класу А.А. Плешакова Навколишній світ. Частина 1

Вчитель: Преснова Г.В.

Тип уроку : урок-дослідження.

Мета уроку:

Створити умови для:

знайомства з особливостями рослин, що характеризують їх як жива істота, допомогти учням зрозуміти, які умови життя необхідні рослинам;

Завдання:

Ознайомити учнів з умовами життя рослин: вода, світло, тепло, повітря, ґрунт;

Продовжувати формувати загальнонавчальні вміння та навички: працювати з підручником, робочим зошитом, точно виконувати інструкції вчителя;

Розвивати в учнів навички розумової праці, вміння аналізувати, узагальнювати та робити висновки;

Виховувати дбайливе ставлення до рослин.

Методи та методичні прийоми:

Дослідження, спостереження, бесіда, використання художнього слова(вірш, загадки), наочний матеріал картинки, картки з опорними словами, розповідь за результатами спостереження, практична робота: догляд за кімнатними рослинами, ІКТ

Заплановані результати:

Діти навчаються:

Виділяти властивості рослин, які дозволяють їх зарахувати до живих істот;

Визначати умови, необхідні для життя рослин

Вміння, що характеризують ці досягнення:

Описувати властивості рослин;

Доводити, що рослина-це жива істота;

Висувати припущення про умови необхідних життя рослин.

Обладнання:

Силует ромашки з паперу, з написом Рослина жива істота, зі зворотного боку на пелюстках написи: росте, розвивається, живиться, дихає, розмножується, рухається; картки зі словами ВОДА, ТЕПЛО, СВІТЛО, ПОВІТРЯ; Ґрунт

баночка з пророслим насінням, кімнатна рослина, ганчірочка, лійка, обприскувач; диск Навколишній світ. 1 клас.

Література для вчителя:

Підручник для 1 класу О.О. Плешакова Навколишній світ. Частина 1

Література для учнів:

Підручник для 1 класу О.О. Плешакова Навколишній світ.

СТРУКТУРА УРОКУ:

1.Організаційний момент.

2. Актуалізація знань.

3. Постановка навчальної задачі.

4. Мотивація. Створення проблемної ситуації.

5. Дослідження у малих групах.

6. Фізкультхвилинка.

7.Обмін інформацією.

8. Зв'язування інформації, узагальнення.

9. Застосування

10.Робота за підручником.

11. Практична робота.

12.Підсумок уроку. Рефлексія.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Подивися, мій любий друже,

Що знаходиться довкола?

Небо світло – блакитне,

Сонце світить золоте,

Вітер листя грає,

Хмара в небі пропливає.

Людина та пора року –

Це все навколо ...природа

А що ви робили на попередніх уроках? (Ми порівнювали воду прісну та солону, спостерігали куди течуть річки.)

Як ви вважаєте, чи достатньо вам отриманих знань?

Сьогодні ми продовжимо вивчати навколишній світ. Згадаймо, як ми вивчаємо щось нове? (Ми повинні самі зрозуміти, що ми ще не знаємо, і самим постаратися дізнатися про це нове.)

2. Актуалізація знань.

На дошці прикріплені малюнки:

Їжак, ведмідь, лохиназмія.

Голуб, малина, горобець, сорок.

Комар, бджола, коник, клен.

Подивіться на зображення Назвіть зайву в першому рядку.

Назвіть зайву у другому рядку.

Назвіть зайву у третьому рядку.

Вчитель вивішує зайві картинки окремо.

Назвіть предмети, зображені на цих картинках одним словом. (Рослини)

Які рослини ви знаєте?

На які групи можна поділити рослини?

Що спільного в усіх рослин? (Усі рослини мають корінь, стебло, листя, квітку та плід з насінням.)

Давайте ще раз повторимо всі частини рослин.

Робота в парах

(У дітей на партах картки: ілюстрація гороху з добре вираженими частинами рослини та їх назви)

З'єднайте лініями частини рослини з їхньою назвою. (Учні працюють із картками).

Перевірте, чи правильно ви виконали завдання?

Прочитаємо головні слова.

3. Постановка навчальної задачі.

Припустіть, про що сьогодні йтиметься на уроці. (Про рослини.)

Прочитайте тему уроку на с. 70 підручників. (Як живуть рослини?)

Прочитайте які навчальні завдання ми поставимо перед собою.

Сьогодні на уроці я пропоную стати дослідниками. Це означає, що треба уважно слухати, думати, розмірковувати, згадувати, висловлюватися, і тоді виконаємо всі поставлені завдання.

Як ви вважаєте, рослини живі?

Доведіть. (Рослина росте, розвивається, харчується, дихає, розмножується, рухається, має здатність відновлюватися, вмирає. Рослина жива.)

На дошці зображення ромашки. У центрі напис Рослина жива істота. На пелюстках знаки питання, а з зворотного боку пелюсток записані ознаки, що підтверджують, що рослина жива.

4. Мотивація. Створення проблемної ситуації.

Ви добре кажи, але ваші докази викликають сумніви, їх явно недостатньо. Як же все-таки довести, що рослини живі? Що нам потрібно зробити?

Вивчити особливості рослин та виявити такі властивості, які дозволяють віднести їх до живих істот.

Дослідження у малих групах (за ілюстраціями).

Обмін інформацією.

Що ви дізналися, досліджуючи малюнки?

Вчитель перевертає пелюстки ромашки.

Порівняйте властивості рослин, виділені вами з тими, що записані на пелюстках.

Чи всі факти ви виявили?

Чим рослина схожа на живу істоту? (Рослини ростуть, приносять потомство і колись помирають. Значить, вони живі.)

Фізкультхвилинка

Чи можете ви зараз відповісти на питання про те, чи живі рослини? (Живі.)

Ми довели, що рослина жива істота. Тоді виникає наступне запитання, а що йому необхідно для життя?

Хто знає, як починається життя рослин? Ми з вами пророщували насіння квасолі у 2-х баночках. В одній баночці у нас знаходилося насіння під мокрою ганчірочкою, а в іншій насіння під сухою ганчірочкою. Розкажіть про результати досвіду (баночки на столі у дітей).

Яке насіння проросло?

Що вплинуло на те, що насіння почало проростати?

Розповідь учнів зі спостережень.

Вчитель вивішує на дошці карткиВОДА, ТЕПЛО.

Звідки в природі рослини отримують воду та тепло?

Якщо насіння залишиться в банку, чи зможе рослина розвиватися?

Що необхідно зробити з пророслим насінням?

Якщо ми посадимо насіння, що проросло в ящик, куди потрібно поставити його?

Чому? Що ще потрібно рослинам? (Світло, повітря.)

Що необхідно для життя рослин? (Для життя рослинам необхідні: вода, тепло, світло, повітря, ґрунт)

Учні роблять висновок, використовуючи опорні слова на дошці

Ну ще одне дбайливе ставлення з боку людини.

Робота із підручником с. 70-71.

Яку рослину бачите? Відгадайте загадку: У золотий клубочок сховався дубочок.

Жолудь – плід дуба. У ньому заховано насіння.

(Учитель демонструє жолуді та показує розрізаний жолудь.)

Розгляньте малюнок на с. 70 і розкажіть один одному, як із жолудя починається життя дуба.

(Робота в парах, потім колективне обговорення.)

Що вплинуло на насіння дуба так, що воно почало проростати? (Вода у вигляді дощу, тепло сонячних променів.)

Що вийшло із проростка? (Корешок і паросток.)

Що поступово відбувається з паростком? (Він стає вищим, більше.)

Чого тепер потребує паросток? (У сонячному світлі. Він тягнеться до сонечка.)

Чому одне з дерев засохло ? (Стовбур дерева пошкоджений.)

З чого починається життя дуба? За допомогою комп'ютера розставте малюнки правильно? Решта перевіряють за підручником.

2. Виконання завдання вробочого зошита

1(с.48).

с. 71 у підручнику. Робота за малюнками.

Вчитель. Прочитайте у підручнику повідомлення Мудрої Черепахи та порівняйте з нашим висновком.

Читання учнів за підручником.

Що ви можете сказати? (Наш висновок збігається зі словами Мудрої Черепахи.)

Практична робота.

Хто має вдома кімнатні рослини?

Хто у вас вдома доглядає кімнатні рослини?

А ви допомагаєте? Що ви робите?

Як правильно доглядати рослини?

2) Знайомство з пам'яткою «Правила догляду за кімнатними рослинами».

Поливай рослини водою кімнатної температури. Крім того, вода має відстоятися протягом кількох годин. Влітку квіти поливають увечері, взимку – вранці.

Поливати квіти краще із лійки. Можна лити воду прямо в горщик, а можна – у піддон. Не піднімайте лійку, щоб вода не розбризкувалася.

Щоб вода проходила до корінців рослини, не застоювалася, квіти слід розпушувати.

Розпушували паличкою поверхню землі в горщику, щоб до коріння надходило повітря. Будь обережний – не пошкодь коріння рослини.

Квіти люблять водні процедури.

Витирай пил з великого гладкого листя вологою ганчіркою або губкою.

Притримуючи лист знизу однією рукою, а іншою обережно протираємо.

Рослини з дрібним листям і листям опушеним очищають від пилу м'яким пензликом.

Багато квітів дуже люблять обприскування.

Навіщо потрібно протирати листя рослин? (так рослини дихають)

Обережно зрізай з рослин сухе листя та гілочки. Стеж за чистотою квіткових горщиків та підставок.

Для життя рослин необхідні сонце, повітря та вода. Одні рослини люблять багато світла, інші ні. Тому і в кімнаті вони розташовуються по-різному: одні на підвіконні, інші подалі від вікна.

Робота у групах.

Розділимося на 4 групи по 6 осіб. Виберіть капітана у своїй групі. Капітан розподілить обов'язки. 1 пара – протирає листя, 2 пари – розпушує землю, і остання 3 пари – поливає квітку. Дотримуйтесь всіх правил.

Підсумок уроку. Рефлексія.

На сьогоднішньому уроці, діти, ви були дослідниками та шукали відповіді на запитання: Як живуть рослини? Як ви вважаєте, чи ми змогли знайти відповіді на це питання?

Що необхідне життя рослин?

Клас: 1

Мета уроку:

  • дати учням уявлення про розвиток рослини з насіння, простежити цикл життя рослин, познайомити з умовами життя рослин, з комахами-запилювачами, показати зв'язок рослин і тварин поширенні насіння,
  • вчити правильно доглядати кімнатні рослини,
  • виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: підручники А.А.Плешакова "Світ довкола нас", робочі зошити до підручника 1 класу "Світ довкола нас", на дошці зображення сонця, кола, вирізані з кольорового паперу, мультимедійний проектор, комп'ютер, екран.

Хід уроку

I. Організаційний початок уроку.

Сьогодні на уроці знадобиться ваша увага, допомога та підтримка. Заплющте очі, опустіть голови і вслухайтеся в слова: "Якщо ми закриємо очі, то нічого не побачимо. Нічого і раніше не було, крім пітьми. І було так доти, поки не з'явилася велика блискуча блакитна куля. Це Земля. Життя починається : Світ сліпуче переливається. І так важливо, щоб це тривало вічно. <Приложение 1>

Отже, життя продовжується, урок починається.

ІІ. Повідомлення теми уроку.

Рослини – важлива частина природи. Вони перетворюють сонячне світлоу їжу. Без рослин не існувало тварин. Вони представляють їжу та дах багатьом тваринам. А ось сьогодні ми дізнаємось "Як живуть рослини?". <Приложение2>

ІІІ. Робота на тему уроку.

Спостереження за життям рослин навесні.

Ми зараз здійснимо подорож у пори року та поспостерігаємо за рослинами у різні періоди їхнього життя. А ось з якого часу ми почнемо подорож, ви здогадаєтеся зараз самі.

Вона приходить з ласкою
І зі своєю казкою.
Чарівною паличкоюзмахне,
У лісі пролісок розквітне.

Про яку пору року йдеться у цій загадці? (Про весну)

Весна – дивовижна пора року. <Приложение 3>

(Учень читає вірш)

Тане сніг, дзюрчить струмок,
Сонце пригріває.
І вже серед берез
Пролісок розквітає.

Відгадайте загадку Мудрої Черепахи.

Зеленіє далечінь полів,
Співає соловей,
У білий коліродягнувся сад,
Бджоли перші летять.
Грім гуркотить. Вгадай,

Що це за місяць це? : (травень)

Весною всі рослини прокидаються від довгого зимового сну. <Приложение 4> Природа прокидається, оживає. Навесні на сади наче опускаються білорозові хмари - стільки квітів на яблунях та вишнях. Кожне дерево тихенько гуде від багатьох комах. Але минає час і там, де були квіти, з'являються рум'яні яблука, соковиті плоди.

Чому так відбувається?

Звичайно брали участь у створенні цього достатку бджоли, джмелі та інші комахи.

На квітці сидить квітка
П'є квітковий солодкий сік.
– Цей квітковий солодкий сік – нектар.
Він одягнувся в хутро ошатне,
Рукавиці не забув.
Так як день стояв прохолодний,
А політ далеким був.

Комахи, великі трудівники. Для збору 1 кг меду бджолі потрібно налітати 300 000 км та відвідати 19 000 000 кольорів.

Ми милуємося квітами, радіємо їм. Все це правильно.

А як ви думаєте, навіщо на рослинах утворюються красиві квіти? (Відповіді дітей)

Однак вони цвітуть зовсім не для людей. Яскраві фарби, аромат необхідні квітам, щоб приваблювати комах.

Захоплюватися красою квітів можемо лише ми, люди. Комахам важливі лише забарвлення, форма квітки і запах.

Адже квіти не просто приманюють, вони ще й годують одних комах – соком – нектаром, інших – пилком, третіх – і тим, і іншим. Пилок та нектар - улюблена їжа комах.

Комахи ніколи не переплутають квіти. Летять тільки до тих, у яких їм їжа підходяща і добути її можна.

2. Фізкультхвилинка.

Ми крокуємо один за одним
Лісом та зеленим луком.
Крила строкаті миготять,
У полі метелика літають.
Раз, два, три, чотири -
Полетіли, закружляли.

3. Спостереження за життям рослин влітку. <Приложение 5>

Літо червоне настало, (Слайд 1)
На полях квіти ростуть,
Ягоди, гриби хлопці
З лісу додому несуть.
У річці плавають весь день,
Не рятує навіть тінь.

А що ж відбувається з рослинами влітку? (Відповіді дітей)

Влітку рослини продовжують рости та цвісти. Так, наприклад, липа цвіте у липні. В Україні липень так і називають – липень. На вулицях, алеях, у парках та садах здавна ростуть ці гарні, запашні дерева. Липа – саме міське дерево. (Слайд 2)

Усього 10-12 днів цвіте липа. Бджоли так поспішають встигнути запасти солодку данину дерева, що іноді збирають її навіть ночами!

Але час цвітіння у кожної рослини колись закінчується. Що ж відбувається із рослиною після цього? (Відповіді дітей)

До кінця літа у рослин на місці квітів утворюються плоди з насінням.

Мурашка Питанняник не може здогадатися про кого тут йдеться:

Випускає він листи
Широченної широти.
Тримаються на міцних стеблах
Сто плодів шорстких, чіпких:
Якщо їх не обійдеш -
На собі їх знайдеш.
(Ріп'я) (Слайд 3)

4. Розмноження рослин.

Кожна рослина розмножується по-своєму.

Назвіть відомі вам способи розповсюдження насіння рослин.

А ось у реп'яха плодики гачками чіпляються за шерсть звірів, за одяг людини і їдуть на них, поки не впадуть. Людина і тварин - транспорт лопуха.

Декламування учнями хором:

Під парканом біля краю степів
Солодко спав самотній реп'ях.
Спав і бачив чудові сни.
Як він вчепиться в чиїсь штани,
У вовчий хвіст або в заячі груди
І в далеку вирушить шлях.

Чому реп'ях так любить подорожувати? Щоб реп'яхам-малюкам не загинути, насіння й вирушає в дорогу. І на козах, і на конях їздять реп'яхи. Ось навіщо реп'яху колючки - цеплючки.

Запозичуючи у природи.

Рослини допомагають людям вигадувати нове. багато корисні пристроїу будівництві, на транспорті та в інших сферах нашого життя людина підглядала у природи. Лопух став прообразом застібки на липучці. (Показ).

Народна прикмета.

Шишки реп'яха перед дощем розправляють колючки.

Реп'яхами в народі називають і лопух, і будяки і деякі інші рослини, які мандрують безкоштовними пасажирами.

Коли про людину говорять "прилип як реп'ях"? (Настирливий)

Добре це чи погано?

Про яку рослину йдеться?

Коли йдеш стежкою.
Куди не глянь, у полях
Біліють диво - кульки
На струнких пелюстках.
Летять пушинки чисті
За луг, за сад, за ліс,
І до нас парашутистами
Спускаються з неба.
(Кульбаба). (Слайд 4)

Чому кульбабі треба бути великим, помітним, яскравим, а тепер, коли дозрів, легким, майже прозорим. (Щоб вітер забрав його діток і розкидав по землі).

5. „Науково-дослідна лабораторія”. Робота у групах. <Приложение 6>

А тепер подивимося, як пристосувалося до життя насіння інших рослин. Для цього нам потрібно попрацювати у науково-дослідній лабораторії.

(Кожній групі дітей лунають різні насіння рослин - соняшнику, гороху, квасолі, клена)

Отже, ми досліджуємо насіння за планом:

Ця дитина з якої гілки?

Зовнішній вигляд, на що схоже?

Якої форми?

(Після закінчення деякого часу кожній групі надається слово. Учні розповідають про насіння за планом. Під час розповіді учнів про розмноження клена даю додаткові завдання)

Словник – крилатка.

Підберіть родинні слова до слова крилатка.

Як ви вважаєте, чому так назвали?

Запозичуючи у природи.

Гелікоптер летить, коли обертаються його крила. Це схоже на те, як рухається за вітром крилатка клена.

Повідомлення провідного лаборанта.

Клен - одне з найпоширеніших дерев наших широколистяних лісів. Веселий клен любить сонячне світло. Клен садять для прикраси міського парку. Далеко летять насіння клена. Впаде насіння в зручне місце, Тут другого року виросте тоненький кленок.

А ось про те, як розвивається дуб, дізнаємося з підручника на сторінці 50.

6. Робота за підручником.

З ковпачком на голові.
Неначе в дорогу готовий,
Він ховається у листі
Дуб золотий.

Цвіте дуб, коли в нього ще зовсім маленьке листя, і дерева здаються одягненими в тонке зелене мереживо.

Після цвітіння спочатку розростається маленька чашоподібна обгортка, а потім сам жолудь. У кожному жолуді одне велике насіння. Жолуди дуже поживні. Можливо, жолуди були "першим хлібом" населення Європи.

Досліджуємо це насіння:

Зовнішній вигляд, колір, форма.

Шкаралупа.

Давайте допоможемо Мурашкові Питаннянику. Він дуже заплутався і хоче зрозуміти, як відбувається розвиток дуба. <Приложение 7>

(Учні розповідають про етапи розвитку рослини на прикладі дуба)

Який висновок ми можемо зробити про життя рослин? (Рослина жива. Вона росте, приносить потомство. Кожна рослина колись вмирає.)

Читання виводу у підручнику на сторінці 50.

Повідомлення провідного лаборанта.

Жолуди дуже примхливі. Вони зовсім не виносять висихання. Варто їм втратити навіть невелику частину води, як вони висихають.

Жолуди падають на землю рано восени. Після цього дуб скидає листя, і вони захисним шаром покривають жолуді.

Як ви вважаєте чому?

(Зберігають від висихання; щоб не поїдали тварини. Адже з 1 млн. жолудів виросте лише 1 деревце).

Додатковий матеріал.

А ще великі і важкі плоди дуба - жолуди та горіхи ліщини падають поряд з деревом і чекають, коли носії перенесуть їх в інші місця. Білки, миші не змушують довго чекати. Набігуть, підхоплять жолуді та горіхи і рознесуть по своїх норах та дуплах. Варто попрацювати: адже жолуді та горіхи платять за подорож смачною їжею та гарними запасами на зиму. Деякі із забутих та втрачених запасів проростуть навесні паростками нових дерев та чагарників.

Під землею він спатиме
У негоду і холоднечу.
А колись знову
Виб'ється назовні.

Нехай росте він до неба
З кожним роком вищий.
Нехай розкине свій навіс
Багатосхилий дахи.

І березі, і липі, і ялинці вітер теж допомагає - крутиться їхнє летюче насіння, наче вертольотики, і відлітають далеко - далеко.

Підхоплені вітром, як планери, летять насіння, підіймаючись високо на небо. Перелітають через дерева, будинки, річки. Буває суцільним шаром, покривають вони доріжки, вулиці, лави, воду: Куди тільки не заносить їх! Але насіння відлітало, заспокоїлося і залягло спати на зиму. Навесні вони знову мають велику роботу - вирощувати нове дерево.

7. Спостереження за життям рослин восени.<Приложение 8>

Розфарбовані листя в осіннє вбрання.
Як золото, яскраво на сонці палають.
Горобина горить, палає вогнем
І стиглі ягоди нам віддає.

Жовтий колір - осінь символ. З жовтого листя дерев починається її час. Сонячне вбрання садів, парків та лісів дав їй назву.

Як ви вважаєте, що це за назва? (золота).

Навіщо деревам скидати таке чудове вбрання? Стояли б собі та стояли аж до весни з листям. (Припущення дітей)

Не можна рослинам на зиму залишатися із листям. Якщо ляже, налипне сніг на листя, то гілки дерев не витримають його ваги і обламаються. Іноді таке трапляється, якщо сніг набагато раніше випадає. Ось дерева листя і скидають.

Крім того, дерево, завбачливо всі непотрібні для себе речовини виводить у листя. Потім, ніби пробкою, затикається черешок листа омертвілими клітинами. І з першим же поривом вітру листя відламується і падає.

Повідомлення лаборанта.

Раніше за всіх втрачають листя липа, берези та в'яз. Вже наприкінці ранньої осені у них починається листопад. З першими заморозками обсипається листя осики, потім - клена. Тільки ялина та сосна стоять зелені. Їхнім листочкам - хвоїнкам - морози не страшні. Кожна хвоїнка, як шуба, покрилася восковим нальотом.

Відгадування кросворду.

А зараз перевіримо, які ви кмітливі. Давайте всі разом відгадаємо кросворд.

Лежало на світлі,
Кинулося в темряву,
Та й там спокою немає:
Як би вибратися на світ. (се мя)

Я рум'яну Матрьошку
Від подруг не відірву,
Чекаю, коли Матрьошка
Впаде сама в траву. (яблука око)

Рудий Єгорка впав у озеро,
Сам не потонув
І води не сколихнув. ( ліст)

Весь у пилу,
Хоч сил небагато,
Біля дороги він стирчить.
У нього зігнулися ноги,
Непримітний він на вигляд. (Підор ожник)

Нам у дощ і в спеку
Допоможе друг,
Зелений і добрий -
Простягне нам десятки рук
І тисячі долонь. ( дєрево)

З неба золоте сонце
Золоті ллє промені.
У полі дружним муром
Золоті вусані. (Пшені ца)

Влітку - на городі,
Свіжі, зелені,
А взимку – у бочці,
Міцні, солоні. (огірок ы )

Молодці!

8. Спостереження за життям рослин взимку. <Приложение 10>

В якій порі року ми з вами ще не побували?

Правильно, ми ще не згадали про те, як живуть рослини зимовий часроку.

Що ж відбувається з рослинами із приходом зими? (Відповіді дітей із власних спостережень)

Як шубою вкриває шар снігу землю. Здатність снігу не пропускати від землі тепло і тим самим створювати природний парник дуже важлива для рослин. Під снігом не вимерзають трави та посіви. Погано їм, коли довго не лягає сніговий покрив.

Приготували й дерева собі шуби. Все літо щороку відкладають дерева під шкіркою стовбура і гілок пористу коркову тканину - мертвий прошарок. Корок цей чудовий тим, що не пропускає ні воду, ні повітря. Повітря застоюється у її порах і випускає тепло з живого тіла дерева. Чим старше деревотим товщі пробковий шар. Тому старі дерева легше переносять холод, ніж молоді та тонкі.

А ось кімнатним рослинам добре будь-якої пори року!

Навіщо поливають кімнатні рослини?

Чому кімнатні рослини стоять близько до вікна?

Навіщо дівчинка протирає листя рослин?

Чому рослина загинула на наступному малюнку?

Як ви думаєте, за яких умов кімнатні рослини будуть добре рости? (Відповіді дітей)

Звісно, ​​кожна рослина потребує сонячного світла, тепла і харчування, тобто. воді.

10. Робота у зошитах. (С. 21)

Виконаємо завдання №2 у зошиті.

Який варіант малюнку ви обрали? Чому? (На другому малюнку правильний полив, тому що лійка розташована близько до горщика, вода не розбризкується, земля не розмивається струменем води.)

Отже, наша мандрівка закінчується. Ми з вами повернулися до класу. Подивіться, як раді нам наші кімнатні рослини, які ви доглядаєте. А натомість вони дарують нам свою красу, свіже повітря. А якщо ми будемо дивитися на їхнє зелене листя протягом кількох хвилин, то і наші очі зможуть відпочити, тому що зелений колір заспокоює.

Спробуємо зробити це. (Діти розглядають зелене листя протягом декількох хвилин під спокійну музику.)

IV. Рефлексія.

У вас на партах лежать кола. Намалюйте на них свій настрій. А тепер кожен кружечко прикріпимо на наше сонечко, що висить на дошці. Ось із яким настроєм ми закінчуємо наш урок. Я думаю, що радість, доброта та посмішка завжди допоможуть людині.

V. Підбиття підсумків.

Що нового для себе ви сьогодні дізналися з нашої подорожі?

Про що зможете розповісти вдома батькам?

Доведіть, що рослини живі. (Вони ростуть, розмножуються, вмирають.)

Що потрібно рослинам для життя?

VI. Творче завдання.

У зошитах на с. 21 вдома ви зможете виконати цікаве завдання. Вдома кожен із вас знову може побути дослідником і відповісти на запитання: Як із зернятка з'являється колосок?

Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа

«Кадетська середня загальноосвітня школа №2»

Тема: Як живуть рослини?

Конспект уроку навколишнього світу

1 клас

за підручником О.О. Плешакова «Світ навколо нас»

вчитель: ФІЛІППОВА

ЛАДА

ОЛЕКСІЇВНА

вчитель

початкових класів

МБОУ «КСОШ №2»

Алтайський край

м. Рубцовськ

Тема: Як живуть рослини?

Ціль:Створення умов формування школяра як суб'єкта навчальної діяльності.

Завдання: 1. Формувати уявлення у школярів про зв'язок живої та неживої природи;

вчити опановувати вміння самостійно аналізувати, порівнювати, робити

висновки з теми, що вивчається; навчати застосування отриманих знань;

2. Розвивати зорову пам'ять, логічне мислення, усне мовлення,

комунікативні можливості; вміння орієнтуватися у просторі;

3. Виховувати доброзичливе ставлення дітей один до одного та дбайливе

ставлення до природи.

Обладнання:набір геометричних фігур з надрукованими словами на звороті «Життя рослин», мікроскопи та листя, лійки, кімнатні рослини

з широким листям, серветки, лист алое; таблиця «Лист рослини

під мікроскопом», схеми: «Вікно», «Пічка», «Лійка», «Сонце»; картка «Устьиці», фотографія птиці (дзьоб має бути добре видно); у кожного учня в групі на грудях прикріплена своя емблема: «Листок», «Лійка», «Серветка», «Сонце», «Пічка»; у групі 5 осіб.

Хід уроку:

I . Організація класу.

Привіт! Повторюйте за мною!

Ми прийшли сюди вчитися,

Не лінуватися, а працювати.

Слухаємо уважно,

Працюємо старанно.

Працюватимемо у групах. Назвіть правила роботи.

(Вибрати спікера, кожен висловлюють свою думку, немає неправильної думки, відповідати по черзі, спікер стежить за цим, якщо думка групи збігається з думкою інший - не повторювати його, якщо готові відповідати, то взятися за руки)

II . Повідомлення теми уроку.

Подивіться на парти. Як ви вважаєте, що ми сьогодні вивчатимемо? (Квіти)

Щоб дізнатися більше тему уроку, виконайте в групі завдання. Розташуйте геометричні фігури у такому порядку як на дошці.

(вчитель показує зразок 2-3 секунди та прибирає його, діти у групах виконують)

Переверніть фігури. Прочитайте, що написано на звороті. Якщо сенс зрозумілий, геометричні фігури виклали правильно.

Що написано на звороті? (Життя рослин)

Отже, хлопці, сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як живуть рослини, які умови для життя їм потрібні.

III . Повторення вивченого матеріалу.

Назвіть які частини рослин ви знаєте? (корінь, стебло, листя, квітка, плід із насінням).

Я на дошці була рослина, але вітер увірвався до класу, і вона розпалася на частини. Давайте його зберемо, називаючи яку роль у житті рослини грає кожна його частина.

(Учень виходить до дошки, прикріплює будь-яку частину та називає її функцію).

Для вчителя:

Корінь – утримує рослину в землі, всмоктує воду та мінеральні солі;

Стебло - "транспортна артерія";

Аркуш – «фабрика їжі»;

Квітка забезпечує появу наступного покоління;

Плід з насінням

Як називається рослина, яку зібрали? (мак)

Уявіть, що коробочка з насінням лопнула. Що буде далі?

(виросте нова рослина)

IV . Новий матеріал

1. Самостійна роботаучнів групи.

Кожна група на парті має три картинки. Розташуйте їх у правильній

послідовності.

Поясніть, як і чому? (зростає, дає потомство та вмирає)

Як ви думаєте, а дерева теж такий життєвий шляхпроходять? Обговоріть у групі.

Висловіть свою думку.

2. Робота за підручником (стор. 50)

Що за дерево зображене? (дуб)

Як називається плід дуба? (шлунок)

Розкажіть, що сталося після того, як жолудь впав на землю?

Назвіть етапи життя дерева. (зростає, дає потомство та вмирає)

Порівняйте в групі життєвий шлях квітки та дерева.

(Життєвий шлях схожий, тільки у квітки він займає один рік, а у дерева кілька років. Дерево щороку дає насіння).

Скажіть, який життєвий шлях проходять всі рослини?

Порівняйте свої думки з висловлюванням Мудрої Черепахи? (Стор. 51)

(Рослина жива. Росте, приносить потомство. Вмирає.)

Чи збіглася ваша думка з думкою Черепахи?

3. Самостійна робота учнів групи.

Що потрібно, щоб рослини жили довше? (вода)

Давайте переконаємось у цьому. Діти, у кого на грудях прикріплена емблема «Листок», візьміть розрізаний лист алое і натисніть на зріз. Розгляньте, обговоріть у групі, що сталося.

Що ви побачили? (Сік, рідина)

Що це говорить? (Рослина складається з води)

Що з цим листком станеться, якщо він пролежить на тарілочці кілька днів? (Засохне).

Чому? (Вода випаровується)

Що потрібно робити, щоб рослини не засихали? (Поливати)

Вчитель вивішує схему.

Полийте квітку ті, хто має на грудях емблема «Лійка».

Давайте перевіримо якість поливу. Як ви вважаєте, чи є правила поливу?

Попросіть від групи правило.

При поливі діти зазвичай припускаються одні й самі помилки: заливають чи навпаки, наливають занадто мало води, ллють під корінь, на листя. За підсумками цих помилок сформулювати правила.

V . Фізмінутка.(звучить повільна музика)

А) - Уявіть, що ви квіточка. Пішов дощ. Коріння почало пити воду. Вона побігла стеблом до листочків, до квіточок.

Наші червоні квіти

Розпускають пелюстки.

Вітерець трохи дихає,

Пелюстки колише.

Наші червоні квіти

Закривають пелюстки.

Тихо засинають,

Головою хитають.

Вчитель робить руки у формі тюльпан над головою. Тюльпан повільно під музику розкривається та закривається. Діти повторюють.

Б) - Підніміть праву рукуторкніться нею носа. Підніміть ліву руку, Візьміться нею за вухо. Плесніть у долоні і поміняйте руки місцями.

4. Проблемна ситуація.

Навіщо людині носа? (дихати)

Все живе дихає. У тварин є ніс, птахи на дзьобі мають спеціальні отвори (показати).

А рослин має ніс? (ні)

Обговоріть у групі, як вони дихають?

Припущення дітей від групи.

Щоб правильно відповісти на це питання, потрібно подивитися у мікроскоп. Це сильний збільшувальний пристрій (показати). Аркуш кладуть на предметний столик і дивляться зверху через лінзи. Розгляньте лист по мікроскопом у групі по черзі. Що побачили?

Послухайте оповідання. (учень)

Повідомлення заздалегідь підготовленого учня.

Щоб побачити носики рослин, потрібно подивитися у мікроскоп. Аркуш схожий на решето з маленькими дірочками. Це і є носики рослин.продихом . Носи як кватирка, то відкриваються, то закриваються. Спекотно на вулиці – кватирки закриті, прохолодно – широко відкриті. Через продихи в лист проходить зовнішнє повітря (таблиця «Лист під мікроскопом» на дошці).

Як називаються «носики» у рослин? Навіщо потрібні? (Дихання)

Вчитель вивішує схему "Вікно".

5. Самостійна робота учнів групи.

Що може зробити людина, щоб полегшити дихання рослині? (якщо діти не можуть, то можна запропонувати їм розглянути лівий нижній малюнок на стор.51)

Що робить дівчинка?

Навіщо? Як? Зробіть це по черзі. Починає той учень, у якого емблема «Серветка» і передає іншому ганчірочку.

Кожен у групі витирає один аркуш.

6. Робота за підручником.

Розгляньте правий верхній рисунок.

Що можете сказати про рослини? (одне яскраве, інше бліде)

Обговоріть у групі, чому? (Одне стоїть на вікні, інше в тіні)

Що потрібно ще рослині для життя? (світло)

Вчитель вивішує схему.

7. Самостійна робота учнів групи.

Де ж ми можемо розмістити квіти у класі, щоб їм було ясно? (на підвіконні)

Діти, які мають таку емблему, поставте квітку на підвіконня.

Навіщо це зробили?

8. Робота за підручником.

Подивіться на правий нижній малюнок.

Обговоріть у групі, чому це сталося? (Квітка замерзла, на вулиці зима, вікно відкрито)

Що ще потрібно рослинам? (тепло)

Вчитель вивішує схему.

9. Самостійна робота учнів групи.

Яка зараз пора року? (зима)

Що може статися з рослинами, які стоять на підвіконні у сильний мороз? (замерзнуть)

Як їм допомогти? (поставити у тепле місце)

Діти, у яких така емблема приберіть квітку з підвіконня.

10. Узагальнення.

А зараз подумайте в групі і скажіть, що необхідно рослинам для життя? (вода, повітря, світло, тепло)

Прочитайте, що сказала про це Мудра Черепаха (стор. 51)

Що ви робитимете, щоб рослини жили довше? (Поливати, витирати пил з листя, ставити на світло, стежити, щоб у кімнаті було тепло)

Як допомогти дикорослим?

Уважно послухайте вірш (діти читають)

Я метелика в лугу ловити не стану:
Небесна квітка, хай живе собі!
Нехай крильця пурхають над квітами,
Щоби радісно мені було і тобі!

Лісову квітку я рвати не стану теж,
З собою додому його не понесу,
Адже вдома він джмеля качати не зможе
І рано-вранці не поп'є росу!

Ні стеблинка, ні гілку, ні травинку
Я не скривджу: винні чим?
У будь-якій з них тепліє Живинка,
І світиться довірою до всіх...

- Як діти пропонують ставитися до рослин? Чому?

Пам'ятайте, що рослини, що ростуть у лісі, у саду, живі. Вони ростуть, приносять потомство, вмирають. І жити вони хочуть якнайдовше, приносячи нам радість споглядання краси.

11. Рефлексія.

Чи сподобався урок? Що нового та корисного дізналися?

Постарайтеся, буваючи на природі, користуватися правилом: перш ніж щось зробити, подумай, чи не зашкодиш цим природі.

Джерела інформації

1. http://bioword.narod.ru/U/U061.htm продихання листа

2. http://bau-bai.livejournal.com/56445.html вірш

3. Світ навколо нас. Методичний посібник. 1 клас

А.А. Плєшаков, В.П. Александрова, С.А. Борисова. М., Просвітництво, 2006.