Чу ближче підходить сивий. Мороз, червоний ніс вірш миколи некрасова


Н. Некрасов
Мороз – воєвода.
Не вітер вирує над бором,
Не з гір побігли струмки,
Мороз – воєвода дозором
Обходить свої володіння.
Дивиться – чи добре хуртовини
Лісові стежки занесли,
І чи немає де тріщини, щілини,
І чи немає де голої землі?
Чи пухнасті сосен вершини,
Чи гарний візерунок на дубах?
І чи міцно скуті крижини
У великих та малих водах?
Іде - по деревах крокує,
Тріщить по замерзлій воді,
І яскраве сонце грає
У кудлатій його бороді.
. . . . . . . . . . . . . . .
Забравшись на сосну велику,
По гілочках палицею б'є
І сам про себе зайву,
Хвастливу пісню співає:
. . . . . . . . . . . . . . .
«Завірюхи, сніги та тумани
Підкорені Морозу завжди,
Піду на моря-окіяни -
Побудую палаци з льоду.
Задумаю – річки великі
Надовго сховаю під гніт,
Побудую мости крижані,
Яких не збудує народ.
Де швидкі, галасливі води
Нещодавно вільно текли –
Сьогодні пройшли пішоходи,
Обози з товаром пройшли.
. . . . . . . . . . . . . . . .
Багатий я, скарбниці не вважаю,
А все не бідує на добро;
Я царство моє прибираю
В алмази, перли, срібло…»

Урок літературного читання у 3 класі.
Підручник « Живе слово» Романівська З. І. (Москва, 2003)
Вчитель Жданова Н. М.
Тема: Н. Некрасов "Мороз - воєвода".
Завдання:
1. формувати вміння аналізувати художній твір
2. вчити працювати над художнім словом
3. виховувати чуйне ставлення до краси рідної природи у вигляді
художнього словата образу
Цілі уроку:
1. розширювати читацький кругозір
2. розвивати здібності уважного ставлення до мови художніх
творів
3. розвивати естетичну сприйнятливість дітей
4. розвивати мову, збагачувати словниковий запас
5. отримувати емоційну насолоду від читання художніх творів
6. відкрити таємницю поезії Некрасова
Обладнання: виставка книг про зиму, дитячі малюнки, картини та календарі про зиму, підручник
«Живе слово», тлумачний словникДаля.
Хід уроку:
Організаційний момент.
Сьогодні на уроці ми з вами спробуємо порівняти творчість письменників та художників, а також
спробуємо відкрити таємницю поезії Некрасова А для цього давайте згадаємо, що потрібно
зробити на уроці, щоб він пройшов успішно? (Потрібно бути уважними, вміти підбирати
синоніми, епітети, брати активну участь у розмовах, виразно читати…) Молодці, а ще
потрібно розвивати свою пам'ять, уяву та мова. Ось зараз ми над цим і попрацюємо.
Розминка. (текст записаний на дошці)
Діти, прочитайте вірш вголос виразно.
Сніжок пурхає, крутиться,
Надворі біло.
І перетворилися калюжі
У холодне скло.
(Діти хором читають) Прочитайте вірш ще раз про себе та вислухайте завдання. А
завдання таке - я дам хвилину часу, вам треба запам'ятати вірш, а потім
відтворити написати у зошиті з читання. (Діти виконують завдання) Хто з вас бажає
прочитати виразно те, що записав? (опитування 57 дітей, не лише охочих) Молодці, всі
постаралися. Але в деяких ще не дуже виходить, а це означає, що вдома треба
тренуватися читати виразно не лише твори з читання, а й з інших

предметів. Адже від виразності залежить і те, як ви розумієте прочитане. Може,
готуючись вдома, ви приділили виразності більше часу. Давайте це перевіримо.
Перевірка домашнього завдання.
Який же твір ви готували вдома? (Твір Ф. Тютчева «Чародійкою Зимою…»
на виразне читання) Прочитайте виразно найбільш яскравий уривок, який
справив на вас незабутнє враження. (56 учнів зачитують уривки:
Чарівною Зимою
Зачарований, ліс стоїть
І під сніговою бахромою,
Нерухомою, німою,
Чудовим життям він блищить.
І стоїть він, зачарований,
Не мертвий і не живий.
У ньому ніщо не затремтить,
Він весь спалахне і заблищить
Сліпучою красою.)
Хто хоче прочитати твір цілком, виразно, постаратися передати настрій
автора чи свій настрій? (Читають 23 учні)
З яким почуттям пише про зиму? (Він дивується, милується, радіє, захоплюється
картини природи. Поет зачарований красою природи.)
Ми разом із поетами намагалися через поезію зрозуміти красу природи. А тепер подивіться,
як фотографи, художники відобразили на своїх полотнах зиму. (показ зимових пейзажівз
календарів і на картинах) Яка ж зима у Тютчева та фотографів, художників? (Чарівниця,
Чарівниця, Чарівниця, російська красуня зима, ніжна, красива, біла)
Ви маєте рацію, ми бачимо зиму легкою, витонченою, творить чудеса. Зима постала перед нами
легкої та приємної. Але чи завжди вона буває такою? (ні, вона буває і суворою, і морозною, і
згадайте загадку, з якою ми вже з вами зустрічалися: «Який це майстер на
скло наніс і листя, і трави, і зарості троянд? Про кого ця загадка? (про мороз) Як у
загадці названо мороз? (його називають майстром, чарівником) А ось поет Н. Некрасов вирішив
назвати його Мороз – воєвода. Воєвода – це ватажок війська у давні часи на Русі.
(З тлумачного словника)
Робота над твором «Мороз – воєвода» Н. Некрасова
Зараз нам з вами належить знайомство з цим чудовим твором. Усі встали,
приготувалися слухати. (після читання діти сідають за парти) Читання вчителем. (окремі
рядки перечитуються для того, щоб показати силу Мороза:
Мороз – воєвода дозором
Обходить свої володіння.
Дивиться – чи добре хуртовини
Лісові стежки занесли,
І чи немає де тріщини, щілини,
І чи немає де голої землі?
Іде - по деревах крокує,
Тріщить по замерзлій воді,
Піду на моря-окіяни -
Побудую палаци з льоду.

Задумаю – річки великі
Надовго сховаю під гніт ...)
У тексті нам зустрілися нові незнайомі слова, зміст яких треба уточнити. Для цього
вам необхідно співвіднести слова визначення з потрібними значеннями:
Обходити дозором Перевірка, ходити оглядати
Космата борода
Палиця
Моря – океани
Під гніт
Обози з товаром
Казна
Не бідніє
Непричесана борода, що звалялася.
Вид кийку, знаряддя російських богатирів
Староросійська назва, вимова слова океан
Прес (щось важке)
Збір віз (телег) для перевезення товару
Гроші, дзвінкі монети, доход, майно
Не бідніє, не вичерпується
Яким зображений Мороз у цьому вірші? Прочитайте ці рядки – що чується вам у
них?
(Мороз – воєвода дозором
Обходить свої володіння.
Дивиться – чи добре хуртовини
Лісові стежки занесли,

Зіркий, уважний, акуратний у своїй роботі
Іде - по деревах крокує,
Тріщить по замерзлій воді,
І яскраве сонце грає
У кудлатій його бороді.

І сам про себе зайву,
Хвастливу пісню співає

. . . . . . . . . . . . . .
Побудую мости крижані,
Яких не збудує народ. -

Величний, важливий, владний
іноді веселий, бешкетний, хвалько
гордий від виконаної роботи
Багатий я, скарбниці не вважаю,
А все не бідує на добро;
Я царство моє прибираю
В алмази, перли, срібло.

Прочитайте твір ще раз подумки. (Діти читають) Як же живеться Морозу - воєводі в
зимовому царстві? (Чудово. Він творить всякі чари і співає свою хвальку пісню.)
Давайте прочитаємо цю пісню вкотре. (читають) Як поет ставиться до свого героя? (він
милується ним, захоплюється).
Домашнє завдання.
С. 236237 вивчити уривок напам'ять (до рядка: «хвасливу пісню співає» або саму пісню),
прочитати треба буде так, щоб висловити своє ставлення до воєводи.
Оцінювання.
Підсумок уроку.
Що ж поєднує вірші поетів про зиму? (Любов до природи, вміння бачити її
красу та передати її за допомогою чарівних слівфарб). Яку ж таємницю приховує поезія
Некрасова? (без чаклунства на світі не прожити. Кожен герой особливий)

У поемі "Мороз, Червоний ніс" Некрасов торкнувся глибинних пластів нашої культури, невичерпного джерелавитривалості та сили народного духу, що стільки разів рятував Росію у часи національних потрясінь.

Микола Некрасов.

"Не вітер вирує над бором..."
Із поеми «Мороз, червоний ніс».

Не вітер вирує над бором,
Не з гір побігли струмки.
Мороз-воєвода дозором
Обходить свої володіння.

Дивиться – чи добре хуртовини
Лісові стежки занесли,
І чи немає де тріщини, щілини,
І чи немає де голої землі?

Чи пухнасті сосен вершини,
Чи гарний візерунок на дубах?
І чи міцно скуті крижини
У великих та малих водах?

Іде - по деревах крокує,
Тріщить по замерзлій воді,
І яскраве сонце грає
У кудлатій його бороді.

Дорога скрізь чарівнику,
Чу! ближче підходить, сивий.
І раптом опинився над нею,
Над її головою!

Забрався на сосну велику,
По гілочках палицею б'є
І сам про себе зайву,
Хвастливу пісню співає:

«Вдивись, молодице, сміливіше.
Який воєвода Мороз!
Навряд тобі хлопця сильніший
І краще бачити довелося?

Завірюхи, сніги та тумани
Підкорені Морозу завжди,
Піду на моря-окіяни
Побудую палаци з льоду.

Задумаю - річки великі
Надовго сховаю під гніт,
Побудую мости крижані,
Яких не збудує народ.

Де швидкі, галасливі води
Нещодавно вільно текли -
Сьогодні пройшли пішоходи,
Обози з товаром пройшли.

Люблю я у глибоких могилах
Небіжчиків в іній рядити,
І кров виморожувати у жилах,
І мозок у голові льодити.

На горі недоброму злодії,
На страх сідоку та коню,
Люблю я увечері
Затіяти в лісі тріскотню.

Бабочки, нарікаючи на дідька,
Додому тікають швидше.
А п'яних, і кінних, і піших
Дуріти ще веселіше.

Без крейди всю вибілу пику,
А ніс запалає вогнем,
І бороду так приморожу
До віжків - хоч рубай сокирою!

Багатий я, скарбниці не вважаю,
А все не бідує на добро;
Я царство моє прибираю
Алмази, перли, срібло.

Увійди в моє царство зі мною
І будь ти царицею в ньому!
Поцарюємо славно зимою.
А влітку глибоко заснем.

Увійди! приголублю, зігрію,
Палац відведу блакитний...»
І став воєвода над нею
Махати крижаною булавою.

Звертаючись у своїй творчості до життя та побуту простих людей, Микола Некрасов ніколи не прагнув їхнього прикрашання. Навпаки, він намагався показати, в яких рабських і неймовірно складних умовахживуть селяни, змушені заробляти собі життя важким фізичним працею. Вірші Некрасова, присвячені кріпакам, сповнені болем і співчуттям. При цьому поет постійно ставить питання про те, чому світ влаштований так несправедливо, і мріє про те, щоб його змінити.

Більшість віршів, присвячених представникам нижчих верств суспільства, було створено Некрасовим у зрілі роки, коли він уже розпрощався з юнацькими ілюзіями і усвідомив, що його благородні душевні пориви не знайдуть відгуку сучасному суспільстві. Тим не менш, поет не міг і не хотів упокорюватися з тим нерівноправністю, яке бачив навколо. Але все, що йому залишалося, так це відбивати у своїх творах безсторонні сценки з життя селян, намагаючись хоча б таким чином відкрити очі людям на те, що зворотним боком розкоші та благополуччя є злидні, голод та хвороби.
http://www.djoa.ru/blog/nekrasov_nikolay/ne_veter_bushuet_nad_borom.html

МОРОЗ, ЧЕРВОНИЙ НІС

Морозно. Рівнини біліють під снігом,
Чорніє ліс попереду,
Савраска плететься ні кроком, ні бігом,
Не зустрінеш душі на заваді.

Навколо - подивитися нема сечі,
Рівнина в алмазах блищить...
У Дарії сльозами наповнилися очі.
Мабуть, їхнє сонце сліпить...

Не вітер вирує над бором,
Не з гір побігли струмки,
Мороз-воєвода дозором
Обходить свої володіння.

Дивиться - чи добре хуртовини
Лісові стежки занесли,
І чи немає де тріщини, щілини,
І чи немає де голої землі?

Чи пухнасті сосен вершини,
Чи гарний візерунок на дубах?
І чи міцно скуті крижини
У великих та малих водах?

Іде - по деревах крокує,
Тріщить по замерзлій воді.
І яскраве сонце грає
У кудлатій його бороді.

Дорога скрізь чарівнику,
Чу! ближче підходить сивий.
І раптом опинився перед нею,
Над її головою.

Забравшись на сосну велику,
Гілкою палицею б'є
І сам про себе зайву,
Хвастливу пісню співає:

«Вдивись, молодице, сміливіше,
Який воєвода Мороз!
Навряд тобі хлопця сильніший
І міцніше видно було?

Завірюхи, сніги та тумани
Підкорені морозу завжди,
Піду на моря-окіяни
Побудую палаци з льоду.

Задумаю - річки великі
Надовго сховаю під гніть,
Побудую мости крижані,
Яких не збудує народ.

Де швидкі, галасливі води
Нещодавно вільно текли, -
Сьогодні пройшли пішоходи,
Обози з товаром пройшли.

Люблю я у глибоких могилах
Небіжчиків в іній рядити,
І кров заморожувати у жилах,
І мозок у голові льодити.

На горі недоброму злодії,
На страх сідоку та коню,
Люблю я увечері
Затіяти в лісі тріскотню.

Бабочки, нарікаючи на дідька,
Додому тікають швидше,
А п'яних, і кінних, і піших,
Дуріти ще веселіше.

Без крейди всю вибілу пику,
А ніс запалає вогнем,
І бороду так приморожу
До віжків - хоч рубай сокирою!

Багатий я, скарбниці не вважаю,
А все не бідує на добро;
Я царство моє прибираю
Алмази, перли, срібло.

Увійди в моє царство зі мною
І будь ти царицею в ньому!
Поцарюємо славно зимою,
А влітку глибоко заснемо.

Увійди! приголублю, зігрію,
Палац відведу блакитний...»
І став воєвода над нею
Махати крижаною булавою.

Маюрова Ірина Федорівна, учитель початкових класів

КДУ Преображенка орта мектебі

План-конспект уроку

Предмет: літературне читання

Тема уроку:Н.А. Некрасов «Мороз – воєвода» 4 клас

Тип уроку:урок відкриття нового знання

Мета уроку:

Ознайомити із віршем Н.А. Некрасова "Мороз-воєвода"; зробити повний аналіз прочитаного; працювати над виразним читанням вірша.

Завдання:

допомогти учням зрозуміти структуру, тему тексту та специфіку його літературної форми(жанру);

дослідити зміст, мову твору;

формувати позицію читача шляхом включення учнів до емоційно – творчої діяльності;

забезпечити формування літературознавчих понять та читацьких умінь;

реалізувати систему роботи з навичкою виразного читання вірша М. А. Некрасова “Мороз – воєвода”;

розвивати та збагачувати мовлення, мислення, пам'ять, уяву учнів; розширювати їхній кругозір;

виховувати любов до природи;

сприяти збереженню та зміцненню психічного та фізичного здоров'яучнів.

Обладнання:

портрет Н.А. Некрасова,

презентація на тему уроку,

комп'ютер,

картини відомих художників-пейзажистів

малюнки маленького веселого та сумного сонечка,

таблички з новими словами з тексту, із назвами образотворчих мовних засобів: уособлення, епітет, порівняння.

Хід уроку

1.Психологічний настрій учнів.

Послухайте пісню та подивіться кліп. («Зимова казка».) (КЛІП)Здогадайтеся, про що буде наш урок.

/ / Про що пісня? - Чи стало холодно? Незважаючи на те, що пісня про зиму, але вона приємна спокійна, плавна, створює гарний настрій. Давайте посміхнемося один одному, щоб у класі було завжди тепло від усмішок, і проведемо урок з гарним бадьорим настроєм.

На вулиці зима, сонце закрили снігові хмари, а у нас у класі є яскрава та красива /Слайд 2/ сонечко, воно дивиться на вас і простягає свої промені до ваших щічок.

Усміхніться йому у відповідь, і вам одразу стане тепліше і веселіше! А тепер уявіть собі, що ваші долоні – це маленьке дзеркальце, подивіться в нього, посміхніться собі – ви бачите, які ви симпатичні та розумні! Подивіться один на одного, посміхніться, і ваш настрій на уроці буде бадьорим і піднятим, вам захочеться дізнаватися про нове, адже це так цікаво!

Щоб воно стало зовсім добрим, я запрошую вас на екскурсію. (На дошці висять картини відомих художників-пейзажистів).

У якому містечку, зображеному художником, ви хотіли б зараз опинитися і чому?

2. Підготовка до сприйняття вірша Н.А. Некрасова "Мороз-воєвода".

1. Робота з виставкою книг.

/Слайд 3/- Діти, розгляньте виставку книг і подумайте, кому її можна присвятити?

/Слайд 4/- - Сьогодні на уроці ми поговоримо про творчому шляхувеликого поета – Миколи Олексійовича Некрасова, продовжимо вивчати та дослідити його твори.

    Народився у містечку Немирове в Україні

    Виріс на березі Волги у селі Грешневе (тепер село Некрасове) біля міста Ярославля

    З 1832 по 1837 навчався в Ярославській гімназії. Писав перші вірші

    У 1838 став вільним слухачем на філологічному факультеті Петербурзького університету

    З 1847 - по 1866 був видавцем і редактором літературного журналу «Сучасник»

    Створював поеми та вірші про природу, про долю народної, про селянське життя.

Які твори Миколи Олексійовича Некрасова вам уже знайомі?

3. Повідомлення теми та мети уроку.

Зима має свого господаря. Хто це?Послухайте та відгадайте загадку.

Сердить! - Закривши обличчя рукою, Вона сказала: - Бач, який,

Сказав перехожий глухо. Кусається як пес!

– Вдарив як! - бурчав інший, І я скоріше обличчя прикрив

Погладжуючи вухо. Коміром пальто.

Ішла повз бабусю з журавлиною, Того дня і справді сердитий був…

У хустку сховавши носа, Ви здогадалися, хто? (МОРОЗ) /Слайд 5/

Який буває мороз? - Тріскучий, слабкий, сильний.

Сьогодні ми прочитаємо твір Миколи Олексійовича Некрасова, який називається “Мороз – воєвода”, /Слайд 6/визначимо його тему, жанр, досліджуємо зміст, представимо головних героїв, картини, намальовані автором, і, спираючись на своє ставлення до прочитаного, будемо вчитися виразно читати цей твір.

4. Первинне сприйняття тексту. Стр.124

Діти, у творі зустрінуться такі слова:/Слайд 7/

    Воєвода – за старих часів старший у маленькому військовому формуванні.

    Алмаз – дорогоцінний камінь.

    Перли – дорогоцінний камінь.

    Срібло – дорогоцінний метал.

    Палиця – кийок з шипами.

    Дозор - охорона.

    Гніт – тяжкість, вантаж.

    Казна - майно, грошові та інші кошти.

    Обоз – кілька навантажених товаром коней.

    Не бідніє – не стає менше.

а) Читання вірша вчителем

5. Перевірка первинного сприйняття.

- Сподобався вам цей твір? Чим?

(Так, дуже сподобалося, бо воно урочисте, цікаве, гарне, величне, величне).

6. Аналіз тексту вірша.

а) Вторинне читання вірша (про себе)

Перечитайте вірш про себе, уявіть картини, описані автором, це допоможе вам точніше відповісти на поставлені запитання та підготуватися до виразного читання.

Запитання 1. (По ходу заповнюємо таблицю знання літературних прийомів, використаних у вірші: уособлення, епітети тощо.)

- Подумайте, чи нагадує цей вірш казку чи билину? Чим?

(Я думаю, що цей вірш нагадує казку, оскільки казка– це усна розповідь про щось фантастичне, незвичайне, чудове, а в цьому вірші головний герой"Мороз - воєвода" діє як чарівник, у якого за помахом чарівної паличкивсе може вийти.)

- Підуна моря-океани –
Побудуюпалаци з льоду.
- Задумаю– річки великі
Надовго упрячупід гніть,
Побудуюмости крижані,
Яких не збудує народ.
- Іде, по деревах крокує,
Тріщить
по замерзлій воді,
І яскраве сонце грає,
У кудлатій його бороді.

Запитання 2.

Які образотворчі засоби мови використав Микола Олексійович Некрасов, щоб показати “Морозу-воєводу”, схожим на казкового героя?

(Він використовував прийом- уособлення , щоб уявити “Мороза-воєводу” в образі живої істоти, здатної виконувати багато дій: “піду, побудую, задумаю, сховаю, йде, крокує, тріщить”, причому багато його дій явно перебільшені, це може бути тільки в казці, як, наприклад, у російській народній казці "Морозко", автор показує "Мороза-воєводу" вмілим, хвалькуватим)

Запитання 3.

- Як природа реагує на появу "Мороз-воєводи"?

(Природа з радістю, любов'ю зустрічає “Мороза-воєводу”, щоби це ми побачили, автор використав у вірші епітет"яскраве сонце", уособлення "Сонце грає". У житті грати може дитина в бороді коханого дідуся, використовувала також епітет"космата борода", тобто кудлата, скуйовджена, в природі це схоже на гілки соснових дерев, вкритих снігом, і, коли сонце їх освітлює, то сніг іскриться, переливається, це так красиво).

Запитання 4.

- Яким ви представили "Мороз-воєводу"?

(Всемогутній, сильний, суворий, вмілий, хвалькуватий, розумний, могутній)

Узагальнення: Микола Олексійович Некрасов дуже любив казки, його нянька була селянкою-кріпаком, вона розповідала маленькому Колю Некрасову старовинні російські. народні казкивін запам'ятав на все життя. У казках Некрасов знайшов чудовий образ “Морозу – воєводи”.

Запитання 5.

- Чи схожий цей вірш на билину?

(Я думаю, що цей вірш нагадує билину, оскільки билина- Це твір російського фольклору про подвиги билинних героїв, які боролися з ворогами російської землі, а в цьому вірші головний герой “Мороз-воєвода як богатир, сильний, великий, могутній, могутній, дбайливий, надійний володар величезного царства обходить володіння свої, і оберігає.)

Фізминутка для очей «Сніжинка»

Запитання 6.

- Як Микола Олексійович Некрасов каже про появу Мороза-воєводи?

Не вітер вирує над бором,
Не з гір побігли струмки,
Мороз-воєвода дозором
Обходить свої володіння.

Запитання 7.

Які образні засоби мови він використовує у тому, щоб яскравіше зобразити як поява героя, а й краще описати його образ, його силу, міць?

"Мороз-воєвода" - потужний, швидкий, сильний, могутній як богатир.

Запитання 8.

(Мороза назвали воєводою тому, що він із військом об'їжджає, оглядає, охороняє свої володіння)

Запитання 9.

- Які воїни у “Мороза-воєводи”?

(“Завірюхи, сніги та тумани

Підкорені морозу завжди… Це і є його воїни).

Запитання 10.

- Розкажіть про його володіння.

(Луги, ліси, поля, річки, моря, океани, тобто земля і все, що на ній знаходиться).

Узагальнення:Вірш “Мороз-воєвода нагадує билину ще й тим, що він оминає свої володіння з "палицею", саме у билинних богатирів була така зброя.

Забравшись на сосну велику,
По гілочках палицею б'є
І сам про себе зайву,
Хвастливу пісню співає.

Запитання 11.

- Як він оминає, оглядає, охороняє свої володіння?(Як господар)

Дивиться – чи добре хуртовини
Лісові стежки занесли,
І чи немає де тріщини, щілини,
І чи немає де голої землі?

- Чому пісню “Мороза – воєводи поет називає хвалької? Чим він хвалить?

І сам про себе зайву,
Хвастливу пісню співає.

(Микола Олексійович Некрасов використав епітет"хвастливу пісню співає", щоб показати, що пісня "Мороза-воєводи" дійсно хвалька, в ній він пишається і хвалиться тим, що він робить (як билинний герой стоїть на варті, на захисті свого царства). Автор називає пісню “Мороза-воєводи” хвалької ще й тому, що “Мороз-воєвода” у ній співає у тому, що він усі покірні, що може все зробити краще, ніж людина. У цій пісні сила, вміння "Морозу-воєводи" явно перебільшені , як у билинних героїв.)

Завірюхи, сніги та тумани
Підкорені морозу завжди
Підуна моря-океани –
Побудуюпалаци з льоду.
- Задумаю– річки великі
Надовго упрячупід гніть,
Побудуюмости крижані,
Яких не збудує народ.
Де швидкі, галасливі води
Нещодавновільно текли –
Сьогодніпройшли пішоходи,
Обози з товаром пройшли…

- Перечитайте рядки, де описано красу царства “Мороз-воєводи”.

Чи пухнасті сосен вершини,
Чи гарний візерунок на дубах?
І чи міцно скуті крижини
У великих та малих водах?

Запитання 12.

Які ще рядки вірша доповнять і зміцнять наше твердження про багате, але холодне і суворе царство “Мороза-воєводи”?

Багатий я, скарбниці не вважаю,
А все не бідує на добро;
Я царство моє прибираю
В алмази, перли, срібло.

Запитання 13.

Який образний засіб мови вжив автор, щоб підкреслити багатство та красу зимової природи, царства "Мороз-воєводи".

-Алмаз – прозорий дорогоцінний камінь, що блиском і твердістю перевершує всі інші мінерали, переливається на світлі яскравими різнокольоровими іскристими квітами,

перли – скарб, що складається переважно з перламутру, він буває білого кольоруз перламутровим, переливчастим, сріблясто-рожевим блиском, срібло – дорогоцінний блискучий метал сірувато – білого кольору. Це все коштовності, багатство, прикраси, відтінки кольору дуже гарні, але у всіх різні, вони доповнюють одна одну своєю красою.

У природі - це сніг, іній, блискучі, блискучі, що переливаються на сонці. Царство “Мороза-воєводи” дуже гарне, але холодне, суворе, адже недарма Н.А. Некрасов вжив у вірші колір срібла в описах краси зимової природи, оскільки срібний відтінок, металевий, холодний.

Хвилина відпочинку для очей

Хлопці, заплющити очі і уявіть собі луки, поля, ліси, вкриті білим снігом, сріблястим, блискучим і блискучим.

Прикладіть долоні до очей, відчуваєте, як їм приємно і тепло, а також тепло і деревам, чагарникам, травам, всій землі під пухнастим сніговим покривалом.

Розплющіть очі і скажіть:

Чи сподобався вам образ “Мороза-воєводи”, створений М. А. Некрасовим? (Послухайте зараз дві музичні композиції і скажіть, яка з них підходить нашому герою)

/Слайд 8/ «Сінквейн»
Це спосіб творчої рефлексії, що дозволяє у художній формі оцінити вивчене поняття, процес чи явище. Слово походить від французького "5". Це вірш із 5 рядків, який будується за правилами:
1 рядок – тема чи предмет (одне іменник);
2 рядок – опис предмета (два прикметники);
3 рядок – опис дії (три дієслова);
4 рядок - фраза, що виражає ставлення до предмета;
5 рядок – синонім, що узагальнює чи розширює зміст теми чи предмета (одне слово).

/Слайд 9/ 7. Словесне малювання образу "Морозу-воєводи".

А тепер розкажіть, яким ви уявляєте “Мороза-воєводу”, не казкового чи билинного героя, а справжнього господаря свого царства, царства зимової природи.

Це великий велетень, всесильний богатир , Який з палицею і палицею в руках обходить свої володіння для того, щоб подбати про лісові стежки, про землю, щоб все було приховане. Він, як художник,прикрашає землю (сосни стали пухнастіші, на дубах намальовані красиві візерунки), якархітектор та будівельник будує крижані мости на річках, озерах, морях та океанах. Він - чарівникз кудлатою бородою, багатства його великі і красиві, він їх робить все краще і краще. Всемогутній владико, він може.

Гарний описобразу “Морозу-воєводи” у вас вийшло.

8. Домашнє завдання. (за бажанням)

Зробіть малюнок “Морози-воєводи, напишіть казку про нього, вивчити напам'ять.

/Слайд 10-12/ 9. Подання казкового образу Діда Мороза.

Образ "Мороз-воєводи" у вірші Н.А. Некрасова справжній, він морозить, прикрашає, будує мости крижані, вкриває риби під льодом, щоб не замерзли.

А це різні образи казкового Діда Мороза, який поспішає до нас на Новий рік.

10. Підготовка до виразного читання.

- Чим відрізняється виразне читання?

(Його хочеться слухати, тому що читець вміє голосом передати зміст того, що читається).

11. Дихальна гімнастика.

Уявіть торт із п'ятьма запаленими свічками, погасимо всі свічки відразу - фу -, а потім кожну свічку, перериваючи дихання - фу -, - фу -, - фу -, - фу -, - фу.

12. Індивідуальне читання тексту

13. Підсумок уроку.

Сьогодні ми продовжили подорож у світ поезії, реалізували систему роботи з навичкою виразного читання вірша Н.А. Некрасова "Мороз-воєвода";

14. Рефлексія./Слайд 13/

«МЕТОД П'ЯТИ ПАЛЬЦІВ»

М(мізинець) – розумовий процес. Які знання, досвід я сьогодні здобув?

Б(безіменний) – близькість до мети. Що я сьогодні робив і чого досяг?

З(Середній) - стан духу. Яким був сьогодні переважний настрій?

У(вказівний) – послуга, допомога. Чим я сьогодні допоміг, чим порадував чи чому посприяв?

Б!(Великий) - бадьорість, фізична форма. Яким був мій фізичний стан сьогодні?

15. Ось і добіг кінця наш урок./Слайд 14/ Сонечко, як і раніше, з посмішкою дивиться на вас. Йому цікаво чи не засмутили ви на уроці? У вас на столах різні сонечки - веселі та сумні, візьміть собі на згадку те, що відповідає вашому настрою. Дякую за роботу! До побачення! Оцінка за урок.

/Слайд 15/ Всіх з наступаючим Новим Роком!

Східно-Казахстанська область

Кокпектинський район

Присвячую моїй сестрі Ганні Олексіївні.Ти знову дорікнула мені, Що я з музою моєю роздружився, Що турботам поточного дня І забав його підкорився. Для життєвих розрахунків і чарів Не розлучився б я з музою моєю, Але бозна, чи не погас той дар, Що, бувало, дружив мене з нею? Але не брат ще людям поет, І тернистий його шлях, і неміцний, Я умів не боятися наклеп, Не був ними я сам стурбований; Але я знав, чиє у темряві нічному Надривалося серце з печалі, І на чиї вони груди впадали свинцем, І кому вони життя отруювали. І нехай вони повз минули, Наді мною ходили грози, Знаю я, чиї молитви і сльози Фатальну стрілу відвели... Та й час минув,- я втомився... Нехай я не був бійцем без докору, Але я сили в собі усвідомлював, Я багато в що вірив глибоко, А тепер - мені час помирати... Не потім же пускатися в дорогу, Щоб у люблячому серці знову Пробудити фатальну тривогу... Присмирілу музу мою Я і сам неохоче песчу... Я останню пісню співаю Тобі - і тобі присвячую. Але не буде вона веселішою, Буде набагато сумнішою за колишню, Бо на серці темніша І в майбутньому ще безнадійнішою... Буря виє в саду, буря ломиться в будинок, Я боюся, щоб вона не зломила Старий дуб, що посаджений батьком, І ту вербу, що мати посадила, Цю вербу, яку ти З нашою долею дивно зв'язала, На якій поблікли листи У ніч, як бідна мати помирала... І тремтить і рясніє вікно... Чу! як великі градини скачуть! Милий друже, зрозуміла ти давно - Тут тільки каміння не плачуть ... . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Частина перша СМЕРТЬ СЕЛЯНИНА I Савраска загруз у половині кучугури,- Дві пари промерзлих лаптей Так кут рогожів покритої труни Стирчать з убогих дров. Стара, у великих рукавицях, Савраску зійшла понукати. Бурульки в неї на віях, З морозу - мабуть. II Звична дума поета Вперед забігти їй поспішає: Як саваном, снігом одягнена, Хатинка в селі стоїть, У хатинці - теля в підкліти, Мертвец на лаві біля вікна; Шумлять його дурні діти, Тихенько ридає дружина. Зшиваючи моторною голкою На саван шматки полотна, Як дощ, що зарядив надовго, Неголосно ридає вона. III Три важкі частки мала доля, І перша частка: з рабом повінчатися, Друга - бути матір'ю раба сина, А третя - до труни рабу підкорятися, І всі ці грізні частки лягли На жінку руської землі. Повіки протікали - все на щастя прагнуло, Все у світі кілька разів змінилося, Одну тільки бог змінити забував Сувору частку селянки. І всі ми згодні, що тип подрібнював Красивою та потужною слов'янкою. Випадкова жертва долі! Ти глухо, незримо страждала, Ти світла кривавої боротьби І скарг своїх не довіряла, Але мені ти їх скажеш, мій друже! Ти з дитинства зі мною знайома. Ти вся – втілений переляк, Ти вся – вікова знемога! Той серця у грудях не носив, Хто сліз над тобою не лив! IV Але ж про селянку затіяли ми, щоб сказати, що тип великої слов'янки можна і нині знайти. Є жінки в російських селищах З спокійною важливістю осіб, З гарною силою в рухах, З ходою, з поглядом цариць, - Хіба сліпий не помітить, А зрячий про них каже: «Мине - немов сонце освітить! Подивиться – карбованцем подарує!» Ідуть вони тією ж дорогою, Який весь народ наш іде, Але бруд обстановки убогою До них не липне. Цвіте Красуня, світові на диво, Рум'яна, струнка, висока, У кожному одязі гарна, До будь-якої роботи спритна. І голод і холод виносить, Завжди терпляча, рівна... Я бачив, як вона косить: Що помах - то готова копиця! Хустка в неї на вухо збилася, Того дивись коси впадуть. Якийсь хлопець зловчився І вгору підкинув їх, блазень! Важкі русяві коси Впали на смагляву груди, Покрили їй ноженьки боси, Заважають селянці глянути. Вона відвела їх руками, На хлопця сердито дивиться. Обличчя велично, як у рамі, Збентеженням і гнівом горить... По буднях не любить неробства. Зате вам її не впізнати, Як зжене посмішка веселощів З лиця трудовий друк. Такого серцевого сміху, І пісні, і танці такий За гроші не купиш. «Втіха!» Твердять чоловіки між собою. У грі її кінний не зловить, У біді - не зробить, - врятує; Коня на скаку зупинить, У палаючу хату увійде! Красиві, рівні зуби, Що великі перли, у неї, Але строго рум'яні губи Зберігають їхню красу від людей - Вона усміхається рідко... Їй колись ляси точити, У неї не наважиться сусідка Ухвата, горщика попросити; Не жалюгідний їй жебрак убогий - Вільно ж без роботи гуляти! Лежить у ній ділності суворої І внутрішньої сили печатку. В ній ясно і міцно свідомість, Що все їхнє спасіння в праці, І праця їй несе відплату: Сімейство не б'ється в нужді, Завжди у них тепла хата, Хліб випечений, смачний квасок, Здорові та ситі хлопці, На свято є зайвий шматок. Іде ця баба на обідню Перед всією сім'єю попереду: Сидить, як на стільці, дворічна Дитина в неї на грудях, Рядком шестирічного сина Ошатна матка веде... І по серцю ця картина Всім, хто любить російський народ! V І ти красою дивувала, Була і спритна, і сильна, Але горе тебе висушило, Уснувшего Прокла дружина! Горда ти - ти плакати не хочеш, Кріпишся, але полотно гробової Сльозами мимоволі ти мочиш, Зшиваючи моторною голкою. Сльоза за сльозою впадає швидкі руки твої. Так колос беззвучно кидає Дозрілі зерна свої... VI У селі, за чотири версти, У церкви, де вітер хитає Підбиті бурею хрести, Містечко старий вибирає; Втомився він, робота важка, Тут теж спритність потрібна - Щоб хрест було видно з дороги, Щоб сонце грало навколо. У снігу до колін ноги, В руках його заступ і лом, Вся в іній шапка велика, Вуса, борода в сріблі. Нерухливо стоїть, розмірковуючи, Старий на високому пагорбі. Зважився. Хрестом позначив, Де копатиме могилу, Хрестом осінився і почав Лопатою сніг розгрібати. Інші прийоми тут були, Цвинтар не те, що поля: Зі снігу хрести виходили, Хрестами лягала земля. Зігнувши свою стару спину, Він довго, старанно копав, І жовту мерзлу глину Негайно сніжок застилав. Ворона до нього підлетіла, Потикала носом, пройшлась: Земля як залізо дзвеніла - Ворона ні з чим забралася... Могила на славу готова,- «Не мені б цю яму копати! (У старого вирвалося слово.) Не Проклу б у ній спочивати, Не Проклу!..» Старий оступився, З рук його вислизнув лом І в білу яму скотився, Старий його вийняв важко. Пішов... по дорозі крокує... Нема сонця, місяць не зійшов... Ніби весь світ вмирає: Затишшя, сніжок, напівтемрява... VII У яру, біля річки Жовтяниці, Старий свою бабу нагнав І тихо спитав у старої : «Чи хороша труна потрапила?» Уста її трохи прошепотіли У відповідь старому: «Нічого». Потім вони обоє мовчали, І дров так тихо бігли, Наче боялися чогось... Село ще не відкрилося, А близько - миготить вогонь. Стара хрестом осінилася, Шарахнувся вбік кінь, Без шапки, з босими ногами, З великим загостреним колом, Раптом постав перед ними Старовинний знайомець Пахом. Прикриті жіночою сорочкою, Дзвінелі вериги на ньому; Постукав дурень сільський У морозну землю колом, Потім помчав жалісливо, Зітхнув і сказав: «Не біда! На вас він працював досить, І ваша прийшла черга! Мати синові труну купувала, Батько йому яму копав, Дружина йому саван зшивала - Всім разом роботу вам дав!..» Знову помчав - і без мети У простір дурень побіг. Вериги понуро дзвеніли, І голі ікри блищали, І палицю по снігу черкав. VIII Біля будинку залишили дах, До сусідки звели ночувати Замерзлих Машу і Гришу І стали сина обряджати. Повільно, важливо, суворо Сумна справа велася: Не сказано зайвого слова, Зовні не видано сліз. Заснув, що попрацював у поті! Заснув, попрацювавши на землі! Лежить, непричетний турботі, На білому сосновому столі, Лежить нерухомий, суворий, З палаючою свічкою в головах, В широкій сорочці полотняної І в липових нових лаптях. Великі, з мозолями руки, Які підняли багато праці, Красиве, чуже муки Обличчя - і до рук борода... IX Поки мерця обряджали, Не видали словом туги І тільки дивитись уникали Один одному в очі бідняки. Але ось уже скінчено діло, Немає потреби боротися з тугою, І що на душі накипіло, З вуст полилося рікою. Не вітер гуде по ковили, Не весільний потяг гримить, - Рідні по Прокле завили, По Прокле сім'я голосить: «Голубчик ти наш сизокрилий! Куди ти від нас відлетів? Пригожеством, зростом і силою Ти рівні в селі не мав, Батькам був ти радник, Робітничок у полі ти був, Гостям хлібосол і привітник, Дружину та дітей ти любив... Що ж мало гуляв ти світом? За що нас покинув, рідний? Одумав ти думушку цю, Одумав з сирою землею, - Одумав - а нам залишатися Велел у світі; сиротам, Не свіжою водою вмиватися, Сльозами пальним нам! Стара помре з кручі, Не жити і батькові твоєму, Береза ​​в лісі без вершини - Хазяйка без чоловіка в хаті. Її не шкодуєш ти, бідний, Дітей не шкодуєш... Вставай! Зі смужки своєї заповідної По літу збереш урожай! Плесни, ненаглядний, руками, Сокольим оком подивись, Тряхни шовк овими кучерями, Сах а рни уста розчини! На радості ми зварили б І меду, і браги хмільної, За стіл би тебе посадили - Поїж, бажаний, рідний! А самі б навпроти стали - Кормілець, надія сім'ї! - Очей би з тебе не спускали, Ловили б твої слова...» X На ці ридання і стогін Сусіди валили юрбою: Свічку поклавши біля ікони, Творили земні поклони І йшли мовчазно додому. На зміну входили інші. Але ось уже натовп розбревся, Повечеряти сіли рідні - Капуста та з хлібом квас. Старий марною кручиною Собою опанувати не давав: Підлагодившись ближче до скіпки, Він лапоть худий колупав. Протяжно і голосно зітхаючи, Стара на грубку лягла, А Дарія, вдова молода, Провідати хлопців пішла. Всю нічку, стоячи біля свічки, Читав над покійним дячок, І вторив йому з-за грубки Пронизливим свистом цвіркун. XI Суворо метелиця вила І снігом кидала у вікно, Невесело сонце сходило: Того ранку свідком було Сумної картини воно. Савраска, запряжений у сани, Понуро стояв біля воріт; Без зайвих промов, без ридань Небіжчика виніс народ. - Ну, чіпай, саврасушка! чіпай! Натягуй міцніше гужі! Служив ти господареві багато, В останній раз послужи!.. В торговому селі Чистопілля Купив він тебе сосунком, Виростив він тебе на привілля, І ти вийшов добрим конем. З господарем дружно старався, На зиму хліб запасав, У стаді дитині давався, Травою та м'ячиною харчувався, А тіло неабияк тримав. Коли ж роботи кінчалися І сковував землю мороз, З господарем ви вирушали З домашнього корму на візництво. Чимало й тут діставалось - Возив ти важку поклажу, В жорстоку бурю траплялося, Змуч, дорогу втрачати. Видно на боках твоїх впалих Кнута не одна смуга, Зате на дворах заїжджих Поїв ти досхочу вівса. Чув ти в січневі ночі Завірюхи пронизливе виття І вовчі гарячі очі Бачив на узліссі лісовій, Здригнешся, натерпишся страху, А там - і знову нічого! Так, мабуть, господар дав маху - Зима доконала його!.. XII Сталося в глибокому кучугурі Півдоби йому простояти, Потім то в спеку, то в ознобі Три дні за підводою крокувати: Небіжчик терміном поспішав До місця доставити товар. Доставив, додому вернувся - Нема голосу, в тілі пожежа! Стара його окатила Водою з дев'яти верет І в жарку лазню зводила, Та ні - не погладшав він! Тоді ворожок скликали – І поять, і шепочуть, і труть – Все погано! Його одягали Три рази крізь спітнілий хомут, Спускали рідного в пролуб, Під курячий клали сідало... Усьому підкорявся, як голуб,- А погано - не п'є і не їсть! Ще покласти під ведмедя, Щоб той йому кістки розім'яв, Ходебщик сергачевський Федя - Що трапився тут - пропонував. Але Дарина, господиня хворого, Прогнала порадника геть; Випробувати кошти іншого Задумала баба: і в ніч Пішла в віддалений монастир (Верстах за десять від села), Де в якійсь іконі явленою Цілюща сила була. Пішла, повернулася з іконою - Хворий вже безгласний лежав, Одягнений як у труну, причащену. Побачив дружину, простогнав І помер... XIII ...Саврасушка, чіпай, Натягуй міцніше гужі! Служив ти господареві багато, Востаннє послужи! Чу! два похоронні удари! Попи чекають – йди!.. Убита, скорботна пара, Ішли мати та батько попереду. Хлопці з небіжчиком обидва Сиділи, не сміючи плакати, І, правлячи савраскою, біля труни З віжками їхня бідолашна мати Шагала... Очі її впали, І був не біліший за її щіки Надіта на ній на знак печалі З білого полотна хустку. За Дарією - сусідів, сусідок Плелась негуста юрба, Тлумачаючи, що Проклових діток Тепер незавидна доля, Що Дар'ї роботи прибуде, Що чекають на її чорні дні. «Жаліти її не буде кому»,- Згідно вирішили вони... XIV Як водиться, в яму спустили, Засипали Прокла землею; Поплакали, голосно повили, Сім'ю пошкодували, вшанували Небіжчика щедрою похвалою. Сам староста, Сидор Іванович, Упівголоса бабам підвив І «мир тобі, Прокл Севастьянич! - Сказав, - благодушний ти був, Жив чесно, а головне: в строки, Як тебе бог рятував, Платив пану оброки І подати цареві уявляв!» Витративши запас красномовства, Поважний мужик покректав: «Так, ось воно життя людське!» - додав - і шапку надів. «Звалився... а то був у силі!.. Звалимося... не проминути й нам!..» Ще охрестилися могилі І з богом пішли по хатах. Високий, сивий, сухопарий, Без шапки, нерухомо-німий, Як пам'ятник, дідусь старий Стояв на могилі рідний! Потім старовина бородатий Засувався тихо по ній, Рівняючи землю лопатою Під крики старої своєї. Коли ж, залишивши сина, Він із бабою до села входив: «Як п'яних, хитає кручина! Гляди-тко!..» - народ говорив. XV А Дарина додому вернулася - Прибратися, дітей нагодувати. Ай-ай! Як хата настудилась! Поспішає піч затопити, Ан дивись - ні поліна дров! Задумалась бідолашна мати: Залишити їй шкода дітлахів, Хотілося б їх приголубити, Та часу нема на ласки, До сусідки звела їх вдова, І відразу на тому ж савраске Поїхала в ліс, по дрова... Частина друга МОРОЗ, ЧЕРВОНИЙ НОС XVI Морозно. Рівнини біліють під снігом, Чорніє ліс попереду, Савраска пасе ні кроком, ні бігом, Не зустрінеш душі на шляху. Як тихо! В селі пролунав голос Наче у самого вуха гуде, О корінь деревний заплазний полоз Стукає і верескить, і за серце шкребе. Навколо - подивитися нема сечі, Рівнина в алмазах блищить... У Дар'ї сльозами наповнилися очі - Мабуть, їхнє сонце сліпить... XVII У полях було тихо, але тихіше В лісі і ніби світліше. Чим далі - дерева все вище, А тіні довші і довші. Дерева, і сонце, і тіні, І мертвий, могильний спокій... Але чу! тужливі пені, Глухе, нищівне виття! Здолало Дар'ю горе, І ліс байдуже слухав, Як стогін лилися на просторі, І голос рвався і тремтів, І сонце, кругло і бездушно, Як жовте око сови, байдуже глянуло з небес На тяжкі муки вдови. І чи багато струн обірвалось У бідної селянської душі, Навіки приховано залишилося У лісовій нелюдній глушині. Велике горе вдовиці І матері малих сиріт Підслухали вільні птахи, Але видати не сміли в народ... XVIII Не псар по дубровушке трубить, Гогоче, шибениця,- Наплакавшись, коле і рубає Дрова молода вдова. Зрубавши, на дровні кидає - Наповнити їх скоріше, І навряд чи сама помічає, Що сльози все ллють з очей: Інша з вії зірветься І на сніг з розмаху впаде - До самої землі добереться, Глибоку ямку пропалить; Іншу на дерево кине, На плашку, і дивишся, вона Перлиною великою застигне - Біла, і кругла, і щільна. А та на оці поблискує, Стрілею по щоці побіжить, І сонечко в ній пограє... Упоратися Дарина поспішає, Знай, рубає,- не відчуває холоду, Не чує, що ноги терпить, І, сповнена думкою про чоловіка, Кличе його, з ним каже... XIX . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . «Голубчику! красуню нашу Весною в хороводі знову Підхоплять подружки Машу І стануть на ручках качати! Стануть качати, Вгору кидати, Маківкою кликати, Мак обтрусити! Вся розчервоніться наша Маковою квіткою Маша З синіми очима, з русою косою! Ніжками бити і сміятися Буде... а ми з тобою, Ми на неї милуватися Будемо, ти мій бажаний!.. XX Помер, не дожив ти віку, Помер і в землю заритий! Любо навесні людині, Сонечко яскраво горить. Сонечко все оживило, Божі відкрилися краси, Поле сохи запитало, Травушки просять коси, Рано я, гірка, встала, Вдома не їла, з собою не брала, До ночі ріллю орала, Вночі я косу клепала, Вранці косити я пішла... Міцніше ви, ніженьки, стійте! Білі руки, не ногою! Треба лише встигати! В полі одній надсадно, В полі одній не кортіло, Стану я милого кликати! Чи добре ріллю зорала? Види, рідний, поглянь! Чи сухо сіно прибрала? Чи прямо стоги змітала?.. Я на граблях відпочивала Усі сіножаті дні! Нема кому бабу роботу поправити! Нема кому бабу на розум наставити. XXI Стала корова в ліс забиратися, Стала жито-матінка в колос метатися, Бог нам послав урожай! Нині солома по груди людині, Бог нам послав урожай! Та не продовжив тобі віку,- Хочеш не хочеш, одна встигай!.. Овод дзижчить і кусає, Смертна спрага томить, Сонечко серп нагріває, Сонечко очі сліпить, Пече воно голову, плечі, Ноженьки, рученьки палить, Із жита, немов з печі , Теж теплом обдає, Спинушка ниє з натуги, Руки та ноги болять , Червоні, жовті кола Перед очима стоять... Жни-дожинай скоріше, Бачиш - зерно потекло... Разом би справа суперечливіша, Разом повадніше б йшло... XXII Сон мій був у руку, рідна! Сон перед рятівним днем. У полі заснула одна я Після полудня, з серпом; Бачу - мене ступає Сила - незліченна рать, - Грізно руками махає, Грізно очима сяє. Думала я втекти, Та не послухалися ноги. Стала просити я допоможи, Стала голосно кричати. Чую, земля затремтіла – Перша мати прибігла, Травушки рвуться, шумлять – Дітки до рідної поспішають. Дуже без вітру не махає Млин у полі крилом: Брат іде та приляже, Свекор плететься кроком. Всі прибрели, прибігли, Тільки дружка одного Очі мої не бачили... Стала я кликати його: «Бачиш, мене ступає Сила - незліченна рать,- Грізно руками махає, Грізно очима сяє: Що не йдеш рятувати?..» Тут я кругом озирнулася - Господи! Що куди поділося? Що то було зі мною? Раті тут немає! Це не люди лихі, Не бусурманська рать, Це колоски житні, Стиглим зерном налиті, Вийшли зі мною воювати! Махають, шумлять; наступають, Руки, обличчя лоскочуть, Самі солому під серп нагинають - Більше стояти не хочуть! Жати прийнялася я спритно, Жну, а на шию мою Сиплются великі зерна - Немов під градом стою! Витече, витече за ніч Вся наша матінка-жито... Де ж ти, Прокл Севастьянич? Що допомагати не йдеш?.. Сон мій був у руку, рідна! Жатиму тепер одна я. Стану без милого тиснути, Снопики міцно в'язати, В снопики сльози упускати! Сльози мої не перлинні, Сльози горюшки-вдови, Що ж ви панові потрібні, Чим йому дорогі ви?.. XXIII Борги ви, зимові ночі, Нудно без милого спати, Аби не плакали вельми, Стану полотна я ткати. Багато натку я полотен, Тонких добротних новин, Виросте міцний і щільний, Виросте ласкавий син. Буде за нашим місцем Він хоч куди нареченим, Висватати хлопцю наречену Сватів надійних пошлем... Кудрі сама розчесала я Гриші, Кров з молоком наш синок-первісток, Кров з молоком і наречена... Іди ж! Благослови молодих під вінець!.. Цього дня ми, як свята, чекали, Пам'ятаєш, як почав Гришуха ходити, Цілу нічню ми тлумачили, Як його одружитимемо, Стали на весілля копити потроху... Ось - дочекалися, слава богу! Чу, бубонці кажуть! Поїзд повернувся назад, Види назустріч спритно - Пава-наречена, соколик-жених! - Висип на них хлібні зерна, Хмелем обсип молодих!.. XXIV Стадо біля лісу у темного бродить, Лики в лісі пастушонці дере, З лісу сірий волчище виходить. Чию він забере вівцю? Чорна хмара, густа-густа, Прямо над нашим селом висить, Пресне з хмари стріла громова, В чий вона домівка вправить? Вести недобрі ходять у народі, Хлопцям недовго гуляти на волі, Скоро – рекрутський набір! Наш-то молодик у сім'ї одинак, Всіх у нас діток - Гриша та донька. Та голова у нас злодій – Скаже: мирський вирок! Загине ні з ащо не пр ощо дитину. Устань, заступися за рідного сина! Ні! не заступишся ти!.. Білі руки твої опустилися, Ясні очі назавжди закрилися... Гіркі ми сироти!.. XXV Чи я не молила царицю небесну? Чи я була лінива? Вночі одна за чудотворною іконою Я не зробила - пішла. Вітер шумить, накидає кучугури. Місяця немає – хоч би промінь! Н анебо глянеш - якісь труни, Ланцюги та гирі виходять з хмар... Чи я про нього не старалася? Чи шкодувала я чого? Я йому казати боялася, Як я любила його! Зірочки будуть у ночі, Чи буде нам світліший?.. Заєць зістрибнув з-під ночі, Заїнько, стій! не посмій Перебігти мені дорогу! У ліс укотив, слава богу... До півночі стало страшніше,- Чую, нечиста силаЗалотошила, завила, Заголосила в лісі. Що мені до сили нечистої? Чур мене! Діві пречистої Я принесу! Чую я кінське іржання, Чую вовків завивання, Чую погоню за мною, - Звір на мене не кидайся! Лихий чоловік не торкайся, Дорогий наш гріш трудовий! _____ Літо він жив працюючи, Зиму не бачив дітей, Ночі про нього подумуючи, Я не стуляла очей. Їде він, мерзне... а я-то, сумна, З волокнистого льону, Наче дорога його чужа, Довгу - нитку тягну. Веретено моє стрибає, крутиться, В підлогу вдаряється. Проклушка піш іде, у вибоїні хреститься, До воза на гірочці сам припрягається. Літо за літом, зима за зимою, Якось ми роздобулися скарбницею! Милостивий буди до селянина бідного, Господи! все віддаємо, Що по копійці, по грішці мідному Ми сколотили працею!.. ХХVI Уся ти, стежка лісова! Скінчився ліс. На ранок зірка золота З божих небес Раптом зірвалася - і впала, Дунув Господь на неї, Здригнулося серце моє: Думала я, згадувала - Чт обуло в думках тоді, Як покотилася зірка? Згадала! ноженьки стали, Силюсь йти, а нейду! Думала я, що навряд чи Прокла живою я знайду... Ні! не попустить цариця небесна! Дасть зцілення ікона чудова! Я осінилася хрестом І побігла бігом... Сила в ньому богатирська, Милостивий бог, не помре... От і стіна монастирська! Тінь моя головою дістає До монастирських воріт. Я вклонилася з е мним поклоном, Стала на ноженьки, дивись - Ворон сидить на хресті золоченому, Здригнулося серце знову! XXVII Довго мене протримали - Схимницю сестри того дня ховали. Утреня йшла, Тихо по церкві ходили черниці, В чорні ряси вбрані, Тільки покійниця в білому була: Спить - молода, спокійна, Знає, що буде в раю. Поцілувала і я, недостойна, Білу ручку твою! В личко довго дивилася я: Всіх ти молодший, чепурніший, миліший, Ти між сестер немов горлинка біла Між сизих, простих голубів. У ручках чорніють вервиці, Писаний віночок на лобі. Чорний покрив на труні - Якось ангели лагідні! Поговори, касатка моя, Богу святими устами, Щоб я не залишилася Горькою вдовою з сиротами! Труну на руках до могили знесли, З пеньком та плачем її поховали. ХХVIII Рухнула зі світом ікона свята, Сестри заспівали, її проводжаючи, Усі приклалися до неї. Багато володарці було пошані: Старий і малий кидали роботу, Із сіл йшли за нею. До неї виносили хворих та убогих... Знаю, володарку! знаю: у багатьох Ти осушила сльозу... Тільки ти ласки до нас не явила! . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Господи! скільки я дров нарубала! Не відвезеш на возі... XXIX Закінчивши звичну справу, На дровні поклала дрова, За віжки взялася і хотіла Пуститься в дорогу вдова. Та знову подумала, стоячи, Сокира машинально взяла І тихо, уривчасто виючи, До високої сосна підійшла. Щойно її ноги тримали, Душа знемагала тугою, Настало затишок печалі - Мимовільний і страшний спокій! Стоїть під сосною ледь жива, Без думи, без стогін, без сліз. У лісі тиша труна - День світлий, міцнішає мороз. XXX Не вітер вирує над бором, Не з гір побігли струмки, Мороз-воєвода дозором Обходить свої володіння. Дивиться - чи добре хуртовини Лісові стежки занесли, І чи немає де тріщини, щілини, І чи немає де голої землі? Чи пухнасті сосен вершини, Чи гарний візерунок на дубах? І чи міцно скуті крижини У великих і малих водах? Іде - по деревах крокує, Тремтить по замерзлій воді, І яскраве сонце грає В кудлатій його бороді. Дорога скрізь чарівнику, Чу! ближче підходить, сивий. І раптом опинився над нею, Над її головою! Забравшись на сосну велику, По гілочках палицею б'є І сам про себе завзяту, Хвастливу пісню співає: XXXI «Вдивись, молодице, сміливіше, Який воєвода Мороз! Навряд тобі хлопця сильніший І гарніше бачити довелося? Завірюхи, сніги та тумани Підкорені морозу завжди, Піду на моря-окіяни - Побудую палаци з льоду. Задумаю - річки великі Надовго сховаю під гніт, Збудую мости крижані, Яких не збудує народ. Де швидкі, галасливі води Нещодавно вільно текли – Сьогодні пройшли пішоходи, Обози з товаром пройшли. Люблю я в глибоких могилах Небіжчиків в іній рядити, І кров виморожувати в жилах, І мозок у голові льодити. На горі недоброму злодії, На страх сідоку і коню, Люблю я увечері Затіяти в лісі тріскотню. Бабочки, нарікаючи на дідька, Додому тікають швидше. А п'яних, і кінних, і піших Дуріти ще веселіше. Без крейди всю вибілу пику, А ніс запалає вогнем, І бороду так приморожу До віжок - хоч рубай сокирою! Багатий я, скарбниці не вважаю, А все не бідує добро; Я царство моє прибираю В алмази, перли, срібло. Увійди в моє царство зі мною І будь ти царицею в ньому! Поцарюємо славно зимою, А влітку глибоко заснем. Увійди! приголублю, зігрію, Палац відведу блакитний...» І став воєвода над нею Махати крижаною булавою. XXXII «Чи тепло тобі, молодице?» – З високої сосни їй кричить. - Тепло! - Відповідає вдовиця, Сама холодніє, тремтить. Морозко спустився нижче, Знову помахав булавою І шепоче їй ласкаво, тихіше: «Чи тепло?..» - Тепло, золотий! Тепло – а сама коченіє. Морозко торкнувся її: В обличчя їй диханням віє, І голки колючі сіє З сивої бороди на неї. І ось перед нею опустився! «Чи тепло?» - Промовив знову, І в Проклушку раптом звернувся, І став він її цілувати. В уста її, в очі і в плечі Сивий чарівник цілував І ті ж їй солодкі промови, Що милий про весілля, шепотів. І так-то любо їй було слухати його солодким промовам, Що Дар'юшка очі закрила, Сокира впустила до ніг, Посмішка у гіркої вдовиці Грає на блідих губах, Пухнасті і білі вії, Морозні голки в бровах ... XXXIII У блискучий іній одягу, Стоїть, холодіє вона, І сниться їй спекотне літо - Не все ще жито звезене, Але стиснуто, - легше їм стало! Возили снопи мужики, А Дарина картопля копала З сусідніх смуг біля річки. Свекруха її тут же, старенька, працювала; на повному мішку Красиві Маша шпилька сиділа з морквою в руці. Віз, скрипучи, під'їжджає,- Савраска дивиться на своїх, І Проклушка велико крокує За возом золотих снопів. – Бог допомогти! А де ж Гришуха? - Батько мимохідь сказав. "У горохах", - сказала стара. - Гришуха! - Батько закричав, На небо глянув: - Чай, не рано? Випити б... - Хазяйка встає І Проклу з білого жбана Напитися кваску подає. Гришуха тим часом відгукнувся: Горохом обплутаний кругом, Спритний хлопчик здавався біжить зеленим кущем. - Біжить!.. у!.. біжить, постріля, Горить під ногами трава! Крича, підбігає навприсядки (На шиї горох хомутом). Почастував бавушку, матку, Сестренку - крутиться в'юном! Від матері молодцю ласка, Батько хлопчика щипнув; Тим часом не дрімав і савраска: Він шию тягнув та тягнув, Добрався,- оскаливши зуби, Горох апетитно жує, І в м'які добрі губи Гришухино вухо бере... XXXIV Машутка батькові закричала: - Візьми мене, тятко, з собою! Зстрибнула з мішка - і впала, Батько її підняв. «Не вий! Вбилась - неважлива справа!.. Дівчат не треба мені, Ще ось такого пострілу Рожай мені, господиня, до весни! Дивись же!..» Дружина засоромилася: — Досить з тебе одного! Машук, нічого! І Проклушка, ставши на віз, Машутку з собою посадив. Схопився і Гришуха з розбігу, І з гуркотом воз покотив. Горобчиків зграя злетіла З снопів, над возом злетіла. І Дар'юшка довго дивилася, Від сонця рукою затуляючись, Як діти з батьком наближалися До ризі своєї, що димиться, І їй зі снопів усміхалися Рум'яні обличчя дітей ... Чу, пісня! знайомі звуки! Хороший голосок у співака... Останні ознаки муки У Дарії зникли з лиця, Душею відлітаючи за піснею, Вона віддалася їй цілком... Немає у світі тієї пісні чарівнішою, Яку чуємо уві сні! Про що вона – бог її знає! Я слів уловити не вмів, Але серце вона вгамовує, У ній дольного щастя межа. У ній лагідна ласка долі, Обіти любові без кінця... XXXV Якою б ціною не дісталося Забуття селянці моєї, Що потреби? Вона посміхалася. Жаліти ми не будемо про неї. Немає глибше, немає солодшого спокою, Який посилає нам ліс, Нерухливо, безтрепетно ​​стоячи Під холодом зимових небес. Ніде так глибоко і вільно Не дихають втомлені груди, І якщо жити нам досить, Нам солодше ніде не заснути! XXXVI Ні звуку! Душа вмирає Для скорботи, пристрасті. Стоїш І відчуваєш, як підкорює Її ця мертва тиша. Ні звуку! І бачиш ти синій Звід неба, та сонце, та ліс, У срібно-матовий іній Вбраний, сповнений чудес, Який тягне невідомою таємницею, Глибоко безпристрасний... Але ось Почувся шурхіт випадковий - Вершинами білка йде. Кому снігу вона впустила На Дар'ю, стрибнувши по сосні, А Дар'я стояла і стигла У своєму зачарованому сні...