Як визначити якесь дієслово зворотне або незворотне. Що таке неповоротний та зворотний


Проект уроку-дослідження у 5 класі на тему «Поворотні та безповоротні дієслова». (Програма та УМК С.І. Львів, В.В.Львова)

Цілі уроку:дати загальне уявленняпро поняття «Поворотні та безповоротні дієслова»; організувати дослідницьку діяльністьшколярів при освоєнні цієї навчальної теми.

Завдання уроку:

Формувати вміння знаходити та диференціювати зворотні та неповоротні дієслова в тексті;

Вчити розрізняти різноманітність відтінків лексичного значення зворотних дієслів і правильно вживати в промови;

Розвивати навички дослідницької роботи;

Працювати над удосконаленням монологічного мовлення;

Виховувати любов та інтерес до слова.

Обладнання уроку:

Портрети В. Даля, М. Прішвіна;

Словник У. Даля (т.4)

Картки для індивідуальних завдань;

Хід уроку.

1. Оргмомент.

2. Вхід у нову тему.(Вчитель показує портрет В. Даля і ставить запитання:

Чи знаєте ви цю людину? Що вам відомо про нього? Яку пам'ять себе він залишив людям?).

Після відповіді дітей вчитель робить узагальнення – переходить до вивчення нового: В. Даль - письменник, учений - лексикограф, який присвятив усе своє життя слову. Він збирав та досліджував слова рідної мови, захоплюючись їхньою красою та мудрістю. Ми теж сьогодні займемося розумінням загадок, прихованих у звичних словах. А тема уроку буде проблемою нашого дослідження.

3. Оформлення запису у зошиті.

4. Робота з ключовим словом уроку дослідити:учні повинні визначити частину мови, форму дієслова та довести правильність судження; підібрати синоніми; знайти та пояснити орфограми.

Висновок-установка вчителя: ваші відповіді говорять про те, що ви готові поринути у слово, тобто дослідити його властивості.

5. Упорядкування плану дослідження.Сторінка зошита розбивається на три стовпчики.

Знаю Хочу знать Дізнався

Вони хлопці записують відповідну графі інформацію.

У нашому випадку у графі «Знаю»діти записали:

повернення-незворотність-постійна ознака дієслова; у зворотних дієслів є суфікс – ся; суфікс – ся – ще називають постфіксом.

У графі «Хочу знати»:

Чому ці дієслова називаються зворотними? Що вони означають? Як розрізнити зворотні та безповоротні дієслова?

Графа «Дізнався»заповнювалась під час уроку.

6.Робота з підручником. Параграф № 70, стор. 139. Поворотні та безповоротні дієслова(теоретичний матеріал):

Поворотними називаються дієслова зі зворотним суфіксом-ся (-сь) на кінці:насолоджуватися, запастися. Дієслова без-ся (-сь) завжди називаютьсябезповоротними.

Суфікс-ся (-сь) завжди стоїть після закінчення та зберігається у всіх формах зворотного дієслова:

стригти ся– стригу сь– стрижеш ся– стрижуть ся– стригли сьі т.д.

Завдання учням: прочитайте самостійно зміст параграфа та відзначте + питання, на які отримали відповідь.

(Після самостійного аналізу теми учні розповідають, що вони знають тепер про поворотні та безповоротні дієслова).

7.Первинне закріплення:у тексті вправи № 902 учні повинні знайти та виписати по п'ять зворотних та неповоротних дієслів, а потім додати по 3-5 своїх прикладів.

Робота виконується за варіантами та з подальшою перевіркою.

Вправа № 902, стор. 130:

1) А у вікно с_ниця ломі(ється, тися) хоче сала поклювати і мріє позн_комі(тися, тися), з ким їй нині зимувати (В. Берестов). 2) Жито, як хвилі, б'ється, гниться, гнеться з поля геть кудись рветься. Лист відірваний кружляють (ть, тися) і несуть (ть, тися) і мчить (ть, тися). (Н. Огарьов). 3) І нові друз(?)я ну обійма(ться, тися, ну цілова(ється, тися), (не) знають з радості, до кого і прирівняється(ться, тися).) (І. Крилов).

8. Колективна робота з дослідження значення зворотних дієслів(Вправа № 924).

Завдання до вправи: на основі фотоколажу складіть речення з дієсловамирозчісувати - розчісуватися, вмивати - вмиватися, одягати - одягатися.

Робота ведеться у парах. Уточнюючи значення дієслів (розчісуватися-розчісувати себе, вмиватися – вмивати себе, вбиратися- вбирати себе), діти діходять висновку, що зворотні дієслова завдяки суфіксу-ся (-сь) набувають значення дій, звернених він.

Потім учень, який отримав наперед завдання, розповідає про походження суфікса -ся (-сь) з короткої формизайменника себе.(див. Потиха «Історичний коментар до уроків російської»).

9. Продовження дослідження(в рамках домашніх самостійних досліджень): чи завжди наш висновок є правомірним? Придивимося до слів кусається, колеться, усміхається, б'ється. На кого спрямовані ці події? Зрозуміло, що не так. Отже, зворотний суфікс має інші значення.

Послухаємо хлопців, які вдома провели самостійні спостереження щодо цієї проблеми.

(Виступи учнів із результатами своїх досліджень. Завдання та результат їх виконання дивись у додатку до уроку).

Після прослуховування виступів однокласників діти під керівництвом вчителя роблять висновок багатозначності зворотного суфікса.

9. Колективний аналіз мініатюри М. Пришвіна «Слово-зірка».

Вчитель пояснює «секрет» народження сьогоднішнього уроку: його зміст підказано матеріалом із словника Даля ( показує т.4 і читає звідти витримку, записану також на стулці дошки: «Жива рухливість російських дієслів не піддається … шкільним путам.»). Вчитель акцентує увагу на тому, що праця Даля – дороговказ у пізнанні таємниці рідного слова. М. Пришвін має мініатюру «Слово-зірка». Вчитель пропонує звернути увагу на портрет письменника і вдуматися у зміст написаного. ( Спочатку підготовлений учень читає мініатюру напам'ять, потім хлопці самі вчитуються і вдумуються у її зміст і відповідають питання вправі № 923).

Вправа 923. (Це твір-мініатюра).

Слово-зірка

У кожній душі слово живе, горить, світиться, як зірка на небі, і, як зірка, погасає, коли воно, закінчивши свій життєвий шлях, зл_тит з наших губ. Тоді сила цього слова, як світло згаслої зірки, летить до людини, на його шляхах у просторі та часі. Буває, погасла зірка для людей на землі горить ще тисячі років. Чоловіка того немає, а слово залишається і літає з покоління в покоління, як світло згаслої зірки у Всесвіті.(М. Пришвін) .

10.Підведення підсумків уроку:Чи ви дізналися на уроці те, що хотіли? Чи ви виконали свій план дослідження?

Виставлення оцінок за роботу на уроці.

11.Домашнє завдання на вибір:

Вправа № 923 ( 1. Учні списують текст, вставляють пропущені букви. Проводять морфологічний розбірзворотних дієслів. 2). Письменно пояснюють, як вони розуміють зміст назви цієї мініатюри.

Вправа № 925 – дослідження на тему «Чому в одних словах пишеться -ся, а в інших - сь?».

Вправа №925. Утворіть словосполучення зі значенням “дія – предмет”, використовуючи питання у дужках. Визначте відмінок іменників, перехідність/неперехідність дієслів.

Образити(Кого?) , образитися(на кого ); визнати(що?) , зізнатися(у чому?) ; вирішити(що?) , наважитися(на що?) ; кидати(Кого? Що?) кидатися(На кого?).

Програми до уроку.

Результати досліджень значень зворотного суфікса.

Робота Чистякової Рити:

Я порівняла значення словосполучень: зсипаю крупу - крупасиплеться, ллю воду-водаллється, розбив чашку - чашкарозбилася і зрозуміла, що дієслова в першому випадку позначають дії, які хтось робить, а в другому випадку ці дії відбуваються самі по собі. Нове значення з'являється разом із суфіксом -ся.

Робота Фуражникової Христини.

Я спостерігала за дієсловами, що входять у словосполучення: залізо кується, хліб молотиться, одяг шиється, суп вариться, светр в'яжеться – і побачила, що загальне значенняцих дієслів у тому, що вони позначають дії, які хтось робить. Наприклад, залізо кується ковалем, одяг шиється мамою, суп вариться господаркою, светр в'яжеться бабусею. Це значення надає дієсловам суфікс-ся.

Робота Костянтинової Олени.

Я досліджувала дієслова боротися, цілуватися, обійматися, потоваришувати і дізналася, що вони особливі. Одна людина не може вчиняти ці дії, а дещо можуть. Отже, ці дієслова позначають такі дії, які здійснюються кількома особами. Я думаю, це значення в слово вносить

суфікс-ся.

Робота Гришиної Олени.

Ми всі знаємо, що -ся - це суфікс, отже, він повинен вносити в слово новий відтінок значення. Але чи це завжди так? Після своїх спостережень переконалася, що не завжди.

Наприклад, молить і молиться, лає і лається. У цих словах суфікс не змінює значення слова.

А в інших – змінює. Порівняємо: рву і рветься, пишу та пишеться. З додаванням зворотного суфікса утворюється значення « дія відбувається саме собою».

Іноді це може змінитися повністю. Наприклад, плакати – це лити сльози, а плакатися-скаржитися. Або збувати – це продавати товар, а збуватись можуть мрії.

Дидактичний супровід уроку

Прочитай та порівняй словосполучення

зсипаю крупу - крупа сиплеться

ллю воду - вода ллється

розбив чашку - чашка розбилася

Подумай і відповідай на запитання:

чим відрізняються дії, позначені дієсловами першого

стовпчика від дій, виражених дієсловами другого стовпчика?

завдяки якій морфемі з'являється це значення?

Чи можна підібрати подібні приклади?

Прочитай словосполучення, відповідай на запитання та зроби висновок.

Що спільного у значеннях дієслів, що входять до даних словосполучення?

Яка морфема вносить у слова це значення?

залізо куються, хліб молотиться, одяг шиється,суп вариться, светр в'яжеться

Прочитай дієслова визнач, у чому особливість дій, які вони означають?

Яка морфема вносить у слова це значення? Доведіть свою точку зору.

боротися, цілуватися, обійматися, подружитися

СЯ -це суфікс, отже, він має вносити у слово новий відтінок значення. Чи завжди це так? Порівняй пари дієслів і зроби висновок.

молить – молиться, лає – лається

рову – рветься, пишу – пишеться

плакати - плакатися, збувати - збуватися

Дієслово – це слово, що означає дію і відповідає питанням «Що робити?» Останнє уточнення дуже важливе, адже слово «ходьба», наприклад, теж означає дію, проте зарахувати його до дієслова не можна.

Дія завжди спрямована на якийсь предмет. Це може бути той самий предмет, який його робить, або якийсь інший. У першому випадку мова йтиме про зворотне дієслово, а в другому – про неповоротне.

Розпізнавальна ознака зворотних дієслів

Про те, що дія, вчинена якимось суб'єктом, спрямована на нього самого, може свідчити займенник назад. У російській мові існує тільки один такий займенник, який навіть не має називного відмінка – «себе».

Мова завжди прагне стислості, тому зворотний займенник у поєднанні з дієсловами скоротилося до «ся», та був перетворилася на частину цих дієслів – постфікс, тобто. суфікс, який після закінчення. Ось так і виникли зворотні дієслова, пізнавальною ознакою яких є постфікс «-ся»: «одягти себе» – «», «вмити себе» – «вмитися». Дієслова, у яких такого постфіксу немає, називаються неповоротними.

Види зворотних дієслів

Не завжди значеннєве наповнення зворотного дієслова буває настільки простим. Дія, яку хтось безпосередньо робить над собою, це лише одне зворотного дієслова – власне-поворотний.

Дієслово такого роду може мати на увазі і якусь дію, яку предмет робить не над самим собою, але у своїх інтересах. Наприклад, якщо про людей говорять, що вони «будуються», це може означати не лише «побудову самих себе в шеренгу» (власне-поворотне дієслово), а й «будівництво будинку для себе». В останньому випадку дієслово називатиметься опосередковано-поворотним.

Позначаються зворотними дієсловамита спільні дії кількох предметів: «зустрітися», «перемовлятися» – це взаємно-поворотні дієслова.

Втім, не має постфікс «-ся», є зворотним. Не можна зарахувати до таких дієслова, мають пасивний стан, тобто. які мають на увазі, що дію над предметом робить хтось інший: «будинок будується», «мікроби знищуються».

Дієслово може бути зворотним, якщо він є перехідним, тобто. позначає дію, спрямоване на інший предмет, хоча в безособовій формі такі дієслова можуть мати постфікс-ся: «Мені хочеться купити машину».

Неповоротнимидієсловами називаються дієслова без постфіксу –ся; зворотними– дієслова з постфіксом –ся. Історично утворення зворотних дієслів пов'язане з займенником ся, яке спочатку приєднувалося тільки до перехідних дієслов ( мити + ся («себе») = митися).

Усі дієслова у російській можна розділити на кілька груп:

безповоротні дієслова,

від яких утворюються зворотні

неповоротні

зворотні

а) мити + ся

будувати + ся освіта повернення

них форм

зустрічати + ся

б) біліти + ся

темніти + ся – морфологічні синоніми

в) дивитися – надивитись дієслова

працювати – напрацюватись ЦД

г) писати – не пишеться безособові

спати – не спиться дієслова

відповідати

обідати

боротися

сміятися

артачитися

Таким чином, можна зробити висновок про те, що постфікс –ся в російській мові може виконувати кілька функцій:

Утворювати зворотні форми дієслів ( митися, білітися);

Утворювати зворотні дієслова, що відрізняються від творів безповоротних дієслів лексичним значенням (прощати – прощатися, добити – добитися).

Слід зазначити, що деякі дієслова мають синонімічне зворотне поєднання ( позбутися – позбавити себе, покритись – покрити себе).

Розподіл дієслів на неповоротні та поворотні встановилося в російській мові безвідносно до поділу дієслів на перехідні та неперехідні, заставні та незаставні. Цілком воно не збігається ні з тим, ні з іншим, хоча пов'язане з категоріями перехідності та застави: афікс – є показником неперехідності дієслова, а заставну співвідносність дають лише поворотні форми дієслова.

Категорія застави

Категорія застави є одним із найскладніших проблем російської граматики. Вчені-лінгвісти по-різному визначають зміст цієї категорії, а тому по-різному вирішують питання кількості застав: одні нараховують до 17 застав, інші взагалі заперечують наявність застав.

У російському мовознавстві існують такі визначення застави:

1) застава означає «діяння, від одного до іншого перехідне, і діяння, від однієї речі до іншої не переходить» (Ломоносов);

2) застави – це такі дієслівні форми, які позначають відмінність щодо дієслівної дії для її суб'єкту. На цій підставі можна виділити зворотну заставу ( книга читається) та безповоротна застава ( читати книгу) - Аксаков, Фортунатов;

3) заставу – це ставлення дії до об'єкту (Буслаєв, Шапіро);

4) застава – це вираження активу та пасиву суб'єкта (Ісаченко, АГ-70);

5) заставу - це ставлення дії до суб'єкта та об'єкта(Виноградів, Головін, Гвоздєв, Шанський).

У всіх названих визначеннях застави є загальний критерій – відношення дії до суб'єкта та об'єкта. Ця ознака, дійсно, є важливою у заставному змісті, оскільки застава, як і інші дієслівні категорії, проявляє себе насамперед як певне граматичне ставлення – ставлення дії до його джерела та об'єкта. Категорія застави відображає об'єктивно протікають процеси, здійснення яких можливе за наявності діяча та об'єкта застосування дії.

Мати (суб'єкт) вмиває (дію) дитину (об'єкт).

Дитина (суб'єкт, об'єкт) вмивається (дія).

Але в російській мові є дієслова, які називають такі дії, для реалізації яких потрібен лише діяч, суб'єкт дії:

Хмари (суб'єкт) тихо пливуть небом.

Таким чином, усі дієслова у російській можна розділити на дві групи:

1) дієслова, здатні передавати заставні відносини (заставні дієслова);

2) дієслова, які не передають заставних відносин (незаставні дієслова).

ПОВЕРНЕНА ФОРМА ДІЯЛОВ . Дієслівна форма, утворена за допомогою закінчення -сьабо -ся. Дієслова з цим закінченням можна ділити на 1. дієслова, у яких немає співвідносних форм без -ся: боятися, сміятися та ін; втім при деяких з них є дієслова без -сявід тих самих основ, але з іншими приставками: осміяти та ін; 2. дієслова, у яких є співвідносні дієслова без -ся, але з такою відмінністю у значенні, яке може бути віднесено частку закінчення -сянапр. битися, порівн. бити; 3. дієслова, у яких є форми без -сяз такою відмінністю у значенні, яке можна вважати пов'язаним виключно з присутністю або відсутністю цього закінчення. Перші 2 випадки не дозволяють з'ясувати функцій утворень з -ся, тому що об'єднує всіх їх значення неперехідності зазвичай і у багатьох дієслів без -ся. В останньому випадку можна говорити про різницю за заставами, які можна назвати поворотним і неповоротним (див. Застави та Поворотна застава). Головні значення (функції) Ст Ф. у дієслів, що мають і неповоротну і Ст Ф., наступні: 1. прив. зворотне: дійова особа робить із собою самим те, що при неповоротній формі вона робить з особою або предметом, позначеним ВІН. пад. іменника: митися, радіти та ін; 2. взаємне: кілька дійових осіб роблять одна з одною те, що при безповоротній формі дійова особа робить з іншими особами або предметами, позначеними звинуваченням. пад. іменника: битися, зустрічатися та ін; 3. пасивне: об'єкт дії дієслова в безповоротній формі тут (при У. Ф. з пасивним значенням) стає суб'єктом мови, хоча реальне (неграматичне) ставлення його до дії дієслова залишається те саме, тобто. позначається іменником в іменит, пад., а суб'єкт дії або не позначається, або позначається, як знаряддя дії, творить, відмінком іменника: будинок будується теслею; частіше без творів. пад., що означає виробника дії: підлоги в будинку миються щотижня; при цьому Ст Ф. з пасивним значенням використовується переважно при імен, пад. іменників, які не позначають особи; 4. непряме зворотне: дійова особа робить щось для себе, у своїх інтересах; таке значення Ст Ф. має порівняно рідко і притому переважно від неперехідних дієслів: стукатися, тобто. стукати собі, щоб дати себе знати, обіцятися, тобто. обіцяти за себе та ін; 5. неперехідне: дія розглядається незалежно від об'єкта дії, іноді, як здатність, властивість: лаятись, кусатися та ін; 6. посилення або концентрація неперехідного значення(від дієслів, що мають безповоротну форму з неперехідним значенням): червоніти, пор. червоніти, димитися - «пускати дим біля себе», порівн. диміти; 7. безособове(від дієслів, що мають у неповоротній формі неперехідне значення): дія розглядається безвідносно не тільки до об'єкта (якого немає і при безповоротній формі), але і до суб'єкта дії, як те, що відбувається само собою: спиться, дихається, віриться, хочеться та ін; при цьому особа, яка є суб'єктом дії при безповоротній формі цих дієслів, позначається іменником у дат. пад.: йому не сидиться. Див Застави та назв. там статтю Фортунатова.

  • - 1. Розрізняється написання особистих закінчень дієслів у теперішньому та майбутньому простому часі: а) у I відмінюванні: -їж, -є, -єм, -ете, -ут або -ют...

    Довідник з правопису та стилістики

  • - 1...

    Довідник з правопису та стилістики

  • - 1...

    Довідник з правопису та стилістики

  • - Див. Зворотне дієслово...
  • - Класифікація дієслів за семантичною ознакою. Розрізняються дієслова: 1) конкретного впливу. Писати, рубати, будувати; 2) фізичний стан. Лежати, сидіти, спати, стояти...

    Словник лінгвістичних термінів

  • - Підрозділи дієслів в залежності від різних співвідношень основи інфінітиву в основи теперішнього часу.

    Словник лінгвістичних термінів

  • - Див. класи дієслів...

    Словник лінгвістичних термінів

  • - Див. класи дієслів...

    Словник лінгвістичних термінів

  • - 1) входить до структури власне-безособових дієслів, які без нього не вживаються: сутеніє; 2) входить у структуру особистого дієслова, який вжитий у безособовому значенні: залишилося...

    Словник лінгвістичних термінів Т.В. Жеребило

  • - угруповання дієслів на підставі співвідношення основи інфінітиву та основи сьогодення або майбутнього простого часу, закінчених 3 л. мн.ч. Виділяються п'ять типів продуктивних та сімнадцять непродуктивних класів.

    Словник лінгвістичних термінів Т.В. Жеребило

  • - Синтез основи та афікса, що утворює словоформу конкретної лексеми: пиш-у, любл-ю,...

    Словник лінгвістичних термінів Т.В. Жеребило

  • - Функція дієслів досконалого виду, націлена на передачу динаміки, дає можливість висловити зміну ситуацій у часі, визначити їхню послідовність.

    Синтаксис: Словник-довідник

  • - Функція дієслів, націлена на позначення дії чи стану в процесі його здійснення.

    Синтаксис: Словник-довідник

  • - виділяються три акцентні типи: 1) нерухомий наголос на основі; 2) нерухоме наголос на закінченні; 3) рухливий наголос...

    Словник лінгвістичних термінів Т.В. Жеребило

"Зворотна форма дієслів" у книгах

1.5. Суфіксація дієслів

З книги Мова російської емігрантської преси (1919-1939) автора Зеленін Олександр

1.5. Суфіксація дієслів Суфікс - Ірова (ть). Зростання іншомовних запозичень у середині ХІХ ст. у сфері дієслівної лексики був пов'язаний із значним збільшенням репертуару іншомовних дієслів на – ірувати (і його варіантом – ізолювати) [Сорокін 1965: 296; Нариси 1964b: 130-140;

Економіка дієслів

З книги Продаж вина без пляшок: Економіка свідомості у глобальній Мережі автора Барлоу Джон Перрі

Економіка дієслів Те, якими саме стануть у майбутньому форми інтелектуальної власності та способи їх захисту, приховано густим туманом, що стоїть на вході у Віртуальний Вік. Тим не менш, я можу зробити (або повторити) кілька простих тверджень, зі щирою вірою в те,

§ 65. Зворотна зворотна співвіднесеність феноменології із самою собою

З книги Ідеї до чистої феноменології та феноменологічної філософії. Книга 1 автора Гуссерль Едмунд

§ 65. Зворотна зворотна співвіднесеність феноменології з собою Далі, можна було б бачити перешкоду в наступному: при феноменологічній установці ми направляємо свій погляд на чисті переживання, з тим щоб досліджувати їх, проте переживання самого цього

Зворотне мито

З книги Енциклопедія юриста автора Автор невідомий

Зворотне мито Зворотне мито (податок) - 1) сума ввізних мит, податків, що підлягає поверненню платнику при експорті з РФ товарів: поміщених під режим митного складу (за умови фактичного вивезення їх протягом 3 місяців з дня приміщення під цей режим);

XII. Правопис дієслів

автора Розенталь Дітмар Ельяшевич

XII. Правопис дієслів § 48. Особисті закінчення дієслів 1. Розрізняється написання особистих закінчень дієслів у теперішньому і майбутньому простому часі: а) у першому відмінюванні: -їж, -є, -ем, -ете, -ут або -ют; б) у II відмінюванні: -Іш, -Іт, -Ім, -Іті, -Ат або -ят. До II відмінювання відносяться (з числа

§ 50. Суфікси дієслів

З книги Довідник з правопису та стилістики автора Розенталь Дітмар Ельяшевич

§ 50. Суфікси дієслів 1. невизначеною формоюі в минулому часі пишуться суфікси -ова-, -ева-, якщо в 1-ій особі однинисправжнього чи майбутнього простого часу дієслово закінчується на -ую, -юю, і суфікси -ива-, -ива-, якщо у зазначених формах дієслово закінчується

XII. Правопис дієслів

автора Розенталь Дітмар Ельяшевич

XII. Правопис дієслів § 48. Особисті закінчення дієслів Розрізняється написання особистих закінчень дієслів у теперішньому або майбутньому простому часі: а) в I відмінюванні: - їж, - ет, -ем, - ете-, -ут або - ют; б) у II відмінюванні : - бач, - іт, -їм, - ите, - aт або - ят.У дієслів з

§ 50. Суфікси дієслів

З книги Довідник з правопису, вимови, літературного редагування автора Розенталь Дітмар Ельяшевич

§ 50. Суфікси дієслів 1. У невизначеній формі і в минулому часі пишуться суфікси - ова-, -ева-, якщо в 1-й особі однини теперішнього або майбутнього простого часу дієслово закінчується на - ю, - юю, і суфікси - ива , - верба-, якщо у зазначених формах дієслово

Поворотна послідовність

З книги Велика Радянська Енциклопедія (ВО) автора Вікіпедія

6.59. I і II відмінювання дієслів

автора Гусєва Тамара Іванівна

6.59. I і II відмінювання дієслів Зміна дієслів у теперішньому і майбутньому простому часі по особах і числах називається відмінюванням. Два типи відмінювання - перше і друге - відрізняються особистими закінченнями сьогодення і майбутнього простого часу: -у (-ю), -їш, -є, -ем, ете, -ут (-ють)

6.60. Словотвір дієслів

З книги Сучасна російська мова. Практичний посібник автора Гусєва Тамара Іванівна

6.60. Словоутворення дієслів У сучасній російській мові дієслова утворюються морфологічним способом: використовуються такі його види, як префіксальний, суфіксальний, постфіксальний, префіксально-суфіксальний, предфіксно-постфіксальний, суфіксально-постфіксальний,

6.64. Правопис дієслів

З книги Сучасна російська мова. Практичний посібник автора Гусєва Тамара Іванівна

6.64. Правопис дієслів 6.64.1. Особисті закінчення І і II відмінювання дієслів 1. До дієсловів II відмінювання (з особистими закінченнями -бач, -іт, -їм, -іте, -ат (-ят) у теперішньому і майбутньому простому часі відносяться (з числа мають ненаголошені закінчення) дієслова на -ити в інфінітиві: будувати

47 «вигідних» дієслів

З книги Ефективне комерційна пропозиція. Вичерпне керівництво автора Каплунов Денис Олександрович

Поворотна мутація

З книги Літературна Газета 6411 (№ 15 2013) автора Літературна газета

Поворотна мутація Спочатку я прочитав статтю Л. Бизова "Азіатизація", а потім почув про дивовижну заяву голови Федеральної міграційної служби Ромоданівського. А заявив він, що його чудова служба з лавиною незаконної міграції сама вже

ЧАСИ ДІЯДІВ

З книги Не спотворюючи Слова Божого… автора Бікман Джон

Час дієслова На даний час дієслова нерідко використовується для передачі минулого або майбутнього дії. У першому випадку, коли про подію з минулого говориться так, ніби воно відбувається зараз, метою автора зазвичай є надання оповіді

У нашій мові існує величезна кількість слів, які, своєю чергою, складаються з морфем. Кожна з таких цеглинок несе в собі особливу інформацію, Про яку ми часом навіть не замислюємося. Ця стаття дозволить розшифрувати деякі лінгвістичні коди шляхом аналізу таких маленьких частин слова, як постфікси. Правило, головними елементами якого будуть ці морфеми, дозволити визначити, чи протилежний перед нами .

Що таке дієслово

Дієсловом називається одна з знаменних частин мови, що позначає дію або стан предмета. Дієсловоможе змінюватися часом, особам і числам, тобто відмінюватися. Також у дієслів можна визначити зворотність, перехідність, заставу, рід (минулого часу). У реченні дієслово пов'язані з підлягає і виступає у ролі присудка.

З чого складаються дієслова

Розберемося, що таке значні частини дієслів? Все просто, це все складові його морфеми. Одними з таких важливих частинок будь-якого дієслова будуть суфікси: СЯ, СЬ, ТЬ, ЧЬ, Л; і навіть основи: , теперішнього часу. (Плющитися - маятись, сідали - юрмилися, пити - плакати, Лігти - перетекти, подудел - полизал; говорити - кажи, начхати - плева- - основа інфінітива; несуть - ніс, малюють - малює - основа теперішнього часу).

Виходячи з цього слід розібратися, що таке зворотні дієслова. Це ті, у складі яких є постфікс СЯ. Відсутність цієї морфеми говорить про незворотність.

Важливо!Визначити зворотне або безповоротне дієслово легко, достатньо розібрати його за складом і простежити наявність зазначеного вище елемента. Це правило дозволяє відрізнити цю особливістьцієї частини промови.

Як визначити на практиці повернення та незворотність

Дано два слова: бігти і прогулятися. Виробляємо розбір за складом. 1-й гол.: беж - корінь; -ать - Закінчення, суфіксів СЬ та СЯу наявності немає. 2-й гол.: про- - Приставка; гул-корінь; -ять – закінчення; -ся - Постфікс (який і говорить про повернення). Також всі незворотні є як перехідними, так і неперехідними, а їхні побратими – тільки неперехідними.

Висновок: 1-й – безповоротний, 2-й – зворотний.

Усі зворотні суфікси мають певні відтінки значень:

  1. Вмиватися, голитися, одягтися, підтертися, милуватися, соромитися - дія звернена до себе.
  2. Битися, обзиватись, обійматися – виконують кілька суб'єктів щодо один одного.
  3. Засмучитися, радіти, дутися, сміятися – психоемоційний стан.
  4. Кропива скаржиться, кішка дряпається, квітка розпускається - постійна дія.
  5. Прибратися, розжитися - дії, зроблені на свою користь.
  6. Двері відчинилися, вода пролилася - подія, що відбувається сама.

Найчастіше зворотне дієслово- Похідний від неповоротного (вмити - вмитися).

Важливо!Необхідно відрізняти від зворотних дієслів дієслівні форми з пасивним (Шпалери вибираються покупцем. Двері закриваються ключем.) і безособовим значенням (Смеркає. Хмуриться. Розпогодиться.).

Особливості вживання ключової морфеми:

  • СЯ- Додається до основи дієслова, яка закінчується на приголосний (помився, свербіли, загорівся, надіявся, об'ївся, обробився, спився, прибився, причепурився);
  • СЬ— приєднується до основи, що закінчується на голосний (розплелася, поперлася, засвербіло, примелькалося, випарувалася, нафарбувалася, підбадьорився, сперлися, забарилися).

Варіанти вживання усередині художнього тексту

Давайте розглянемо речення зі зворотними дієсловами на конкретних прикладах.

Вечірніє (повернення). Колоситься (повернення) очерет на ставку, качки завели перекличку, передчуючи сутінки. Річна гладь лягає (повернення) рівним скляним пологом на весь видимий простір, впритул підбирається (повернення) до берегів.

Неспішно до дерев'яного містка причалює (повернення) невеликий човник, стукається (повернення) ледве чутно про його ніс, що ледь-ледь виступає з води.

Хрипко починає (повернення) кричати (повернення) на дальньому болоті випий, ніби йому сьогодні нездужає (безособова форма). Вже зашаріла (повернення) на небосхилі кривава смужка сонця, що ось-ось сховається (повернення) від людського світу і буде всю ніч ніжитися (повернення) у прохолоді кучерявих хмар.

Між сучків, коріння, коливань травинок просочується (повернення) туман, обволікаючи все і вся, до чого торкнеться (повернення) його полохлива рука, пеленою прохолоди і чарівної димної млості.

Табун коней викрадається (стражденна форма) з пасовищ до настання світанку. У сплутаних гривах вільних тварин доживають (повернення) останні секундисвого життя дзвіночки і ромашки, ненароком опинилися (повернення) під їхніми копитами.

Останній крик півня обриває (повернення) царювання минулого дня, і на небі спалахує (повернення) перша зірка, мерехтять крики сови, стрекотіння коників і тихе муркотіння кота, який спить (повернення) біля печі. А з приходом перших сонячних відблисків у цей світ все охоплює (повернення) трепет, у кожній живій істоті спалахує (повернення) непереборне бажання життя.

І присутній (повернення) у всій це гармидері особлива краса, що ти теж безпосередній учасник цього дійства.

Визначення дієслова. Поворотні/незворотні дієслова. Граматичне значення дієслова

Уроки російської Зворотня форма дієслова

Висновок

Нерідко, володіючи теорією, людина не може легко застосовувати її в практичних цілях. Тепер ви знаєте, як визначити поворотність та незворотність дієслів. Саме для цього у статті дається низка прикладів як одиночних слів, так і цілих синтаксичних конструкцій, пов'язаних з темою вивчення «Поворотне та безповоротне дієслово». Пропозиції з зворотними дієсловами, Винесені окремим блоком, можуть стати відмінним варіантом практичного завданняоднією з тематичних робіт як у вищій школі, Так і в середній.