Цікаві факти про ґрунт. Пізнавально-дослідницький проект «Грунт – жива земля Що потрібно розповісти дітям про ґрунт


Грунт - це природна комора з дивовижними властивостями., джерело життя рослин, тварин і чеовека... Ґрунт землі створюється мільйони років. є дивовижні тварини, які створюють живильний шар ґрунту – перегній. Про властивості ґрунту діти дізнаються із дослідів. Розмірковують разом із презентацією професора всезнайкіна про її будову, таємний світ творців ґрунту та інших підземних жителів.

Завантажити:


Попередній перегляд:

МДОУ ЦРР д/с №6 «Синій птах» ___________________________________________________________________

Конспект відкритого НОД у підготовчій групі

на тему: «Ґрунт- жива земля. Хто створює ґрунт?»

Підготувала: вихователь

Данилова Тетяна Юріївна

м.Малоярославець 2013р.

ТЕМА ЗАНЯТТЯ: Ґрунт-жива земля. Хто створює ґрунт?

МЕТА : ознайомлення дітей з поняттям «ґрунт» на основі дослідів, її складом та цінністю для всіх мешканців рослинного та тваринного світу Землі;

ЗАВДАННЯ: 1) пізнавально-дослідницькі: формувати навичку дослідницької діяльності;

2) комунікативні: вчити дітей розмірковувати, формулювати та узагальнювати результати дослідів, взаємодіяти один з одним

3) мовні та ігрові: вчити спілкуватися у процесі екологічної гри, спонукати розвиток фантазії, формувати вміння висловлювати свої думки; прищеплювати дбайливе ставлення до природи у процесі елементарної трудової діяльності;

4) рухові: давати можливість активно рухатися за допомогою чергування видів діяльності: бесіда, досліди, фізхвилинка, робота з моделлю «грунт-взаємозв'язок з оточуючим», сюжетно-рольова гра, трудова діяльність;

5) сприйняття фольклору: прислів'їв про землю

ОБЛАДНАННЯ: ПК та презентація «Склад ґрунту», схема-плакат «склад ґрунту»; для дослідів: зразки ґрунту, склянки з водою, лупи, зразки листя; прислів'я, для гри: листя, стаканчики із землею (за кількістю дітей) наголовники із зображенням дерева-2 шт., та із зображенням дощового хробака-2 шт., обруч-4 шт., 8 лійок для поливу, сюрприз-яблука з чарівного дерева.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

В: Є уприроди дивовижна комора. Покладеш у неї навесні жменю зерна - а до осені візьмеш цілий мішок. Відро картоплі в цій коморі перетворюється на десять відер. Жменька насіння стає розсипом огірків і помідорів, моркви та буряків, пучками редиски та кропу. Як вигадаєте, хлопці, що це? (відповідь: земля, ґрунт)

Сьогодні ми поговоримо з вами про ґрунт, дізнаємося, з чого він складається, хто в ньому живе, і як ми можемо зберегти його.

Що ж таке ґрунт?

Як ви вважаєте діти? (Відповіді дітей).

Мультимедійна презентація. Склад ґрунту.

Звичайно ж, ви маєте рацію, ґрунт – це земля. Ми звикли її так називати на ім'я нашої планети – Земля. Усі ми ходимо землею. У суху погоду бурчемо, що багато пилу, а в дощову – що надто брудно. Адже пил та бруд – це не просто земля. Під ногами у нас грунт-це її правильна назва. Вона напуває і годує рослини в теплу пору року (а нагадайте нам, будь ласка, які ви знаєте теплі пори року, коли вся природа розквітає, а потім квіти перетворюються на плоди (весна, літо), але це теплий період змінюється прохолодною пори року, яка приносить нам дари-осінь, і настає момент, коли дерева починають скидати листя, готуючись до зими, вони вкривають свою годувальницю-землю (або як правильно її називають - грунт)товстим покривалом сухого листя жовтого, червоного, помаранчевого…, а ще ми можемо бачити плоди, що впали на землю, жолуді, горіхи, яблука, груші, багато з них вже покриті коричневими плямамигнили і їм одна дорога, як каже народне прислів'я: «З землі прийшли, в землю і підуть»

А що це означає? (Відповіді дітей)

Справа в тому, що ґрунт є тільки там, де ростуть рослини і навпаки, рослини самі є джерелом матеріалу для будови ґрунту.

Секрет у тому, що все це опале листя і гілки перегнивають, і в цьому беруть участь, і різні поземні жителі невидимі нашому оку. А хто пам'ятає, які тварини беруть участь у створенні перегною? Черв'яки, слимаки та равлики, мокриці та багатоніжки, крихітні земляні кліщики, розміром з піщинку, мікроскопічні гриби та бактерії та в результаті їх діяльності та утворюється перегній – живильний ґрунтовий шар.

Як ви думаєте з чого складається ґрунт? (Відповіді дітей)

Грунт складається: з піску, глини, перегною, у ґрунті є вода, повітря

Нині ми з вами перевіримо це на дослідах.

ДОСВІД 1: У ґрунті є повітря. Їм дихають багато тварин підземного світу (презентація)

Візьмемо склянку з водою і кинемо в неї грудочку ґрунту.

Який висновок можна зробити, виходячи з результатів досвіду?

Висновок: М Ви бачимо бульбашки, які піднімаються вгору. А це означає, щоу ґрунті є повітря.

ДОСВІД 2. Склад ґрунту

Розмішаємо ґрунт у склянці з водою. Через деякий час побачимо, що на дні склянки осів пісок, зверху вода помутніла через глину, а на поверхні плаває сміття, коріння рослин – це і є перегній.

Висновок: Ґрунт у своєму складі має: перегній, пісок, глину.

ДОСВІД 3. Ще ми говорили, що у ґрунті є вода, тому й ростуть рослини.

Звідки ж вона береться у ґрунті? (Відповіді дітей)

Все вірно, діти. Вода потрапляє у ґрунт, коли йде дощ чи під час поливу. Вона проникає вглиб і зберігається в вільних місцяхміж частинками ґрунту.

Візьмемо спиртівку, підігріємо грудку землі, прикривши форму склом, і подивимося на скло.

Висновок : На склі ми бачимо крапельки води, що випарувалися в результаті прожарювання грунту, а це означає, що в грунті є вода.

Ми дізналися, що в ґрунті є вода, повітря – отже, там можна жити.

Скажіть, будь ласка, яких ґрунтових мешканців ви знаєте?

Хто мешкає під землею? (Відповіді дітей)

Грунт дає притулок багатьом рослинам та тваринам. І так добре вживаються вони разом. Подивіться, як вони живуть і допомагають одне одному. Рослини ростуть у ґрунті, беруть з неї поживні речовини, і настає час, - осінь, коли рослини: дерева, чагарники, трави квіти опадають, втрачаючи лист і плоди і тоді починається дивовижна робота невидимого світу тварин, що сховалися під шаром листя та в землі( розповідь про переробку листя), так створюється перегній, який дає рослинам багато поживних речовин.

Сьогодні похмуро, але весела пісенька про сонечко кличе нас з вами трохи відпочити!

Фізкультхвилинка: «Сонечко променисте».

Молодці! А як ви думаєте, ґрунт потрібний тільки рослинам? (відповіді дітей) Підійдемо до плаката і подивимося, чим важливий грунт і для кого?

Розмова біля плаката.

Настав час пограти у гру. Зараз ми побачимо, як листочки перетворюються на ґрунт.

ГРА «ДЕРЕВ'Я І ЧЕРВ'ЯЧКИ»

Діти поділяються на дві команди. У кожній команді свій «черв'як» та своє «дерево». В одному кінці приміщення на підлозі на одній лінії, але на відстані покласти два обручі. Це будуть норки черв'яків. Від кожної команди виділяється дитина, яка виконує роль дощового хробака. Він стає в коло, тут же, у колі на підлозі знаходяться склянки із землею. У протилежному кінці приміщення покласти ще два обручі для дітей, які виконуватимуть роль «дерев». Ці діти також постають у коло, в руках у них листя. На голові в дітей віком відповідні наголовники. Інші учасники стають один за одним. За командою ведучого «ВІСЕНЬ!» діти-дерева дають лист своєму учаснику, той біжить до черв'яка і змінює його на склянку із землею. Потім вертається з ним до дерева і віддає. Учасники команд повторюють свої дії, доки останній учасник не принесе землю своєму дереву.

Сьогодні на занятті ви познайомилися з поняттям «ґрунт», нагадайте мені, будь ласка, що це? З чого складається, хто в ній живе? (відповіді дітей)

Як ми можемо зберегти грунт для цих істот? Що ми можемо зробити?

(не забруднювати ґрунт, поливати чистою водою, не розводити багаття, не витоптувати рослини, оберігати «підземних жителів»-адже вони потрібні ґрунту.

Що корисного ми впізнали сьогодні? (Відповіді)

А ви знаєте, хлопці, нас з вами 2 дні не було в Зимовому саду, і ґрунт за ці дні висох, тому що он які великі рослинитут ростуть, вони випили всю вологу, і я пропоную вам зробити добру справу - полити ґрунт, а вона напоїть рослини. Як ви думаєте, що б нам сказали ґрунт, і рослини зимового садуЯкби вони вміли говорити? Адже ми дбаємо про них?

Хлопці, російський народ, мудрий народ вигадав багато приказок і прислів'їв про Землю, і під словом земля в них мається на увазі ґрунт:

Без господаря земля – кругла сирота.

У землю не покладеш – і з землі не візьмеш.

Де немає землі, там немає трави.

Земля - ​​годувальниця.

Немає землі кращої, ніж наша країна. А це прислів'я не тільки про нашу країну, а й про нашу Калузьку землю, в нашому краю ґрунт щедрий, тут ліси багаті на ґрунті цьому ростуть, а поля, сади та городи дають щедрий урожай. Давайте назвемо, що народить калузька земля: картопля, морква, буряк гарбуз…

Я пропоную вам замалювати в групі когось із «підземних жителів», який вам сподобався найбільше. Ви можете намалювати сад чи поле, що дає врожай. Вашої фантазії немає меж.

Щодня ми споживаємо різні продукти харчування, носимо одяг і користуємося необхідними нам предметами і засобами, при цьому, зовсім не замислюючись, звідки і як все це з'явилося і стало можливим. Адже наше життя багато в чому залежить від земельного покриву під ногами, що створювався природою навіть не століттями, а тисячоліттями.


Грунт, це багатство, подароване нам природою, саме завдяки ньому людина і тваринний світзабезпечені харчуванням, а дедалі більше розвивається в різних областяхпромисловість, сировини. Тому дуже важливо знати властивості ґрунту та правильно використовувати цей ресурс, щоб майбутні покоління всього живого на Землі не загинули.

Чи знаєте ви, як вона з'явилася?

Одним із цікавих фактів про цю унікальну субстанцію під назвою ґрунт є саме її походження. Спочатку поверхня Землі була лише голою кам'яною пустелею. Але з часом вітри руйнували тверді породи, перетворюючи їх на дрібні частки, які й стали основою появи грунту. Через зміни температур у гірських породахутворювалися тріщини, і відбувалося їхнє руйнування, а вода і вітер розносили залишки. Потім з'явилися прямо на скелях перші рослини, які з покоління в покоління росли та гинули. Залишки цих рослин перемішувалися з мінеральними частинками, утворюючи нову живу речовину, яка називається грунтом.

Її властивості та функції далеко не банальні!

Навряд чи ступаючи землею, хтось із нас задумується про процеси, що відбуваються всередині цього колосального організму. Грунт, по суті, є природною лабораторією з переробки залишків тварини і рослинного світів. При цьому її родючість тільки посилюється, а ті, що утворюються. мінеральні речовиниживлять інші рослини. Саме в цьому і полягає основне призначення ґрунту, переробляти та передавати в собі всі необхідні та корисні елементидля розвитку флори та фауни.

Основою ґрунту є глина, пісок та мул. Тому її властивості безпосередньо залежать від того чи іншого, що міститься, у більшій або меншій кількості. Наприклад, якщо в грунті багато мулу, то він родючіший, якщо це піщаний ґрунт, то нестрашні застої води, чого не скажеш про глинистому грунті, Зате піщаний грунт швидко промерзає в мінусову температуру. Можливо, знаючи ці факти про ґрунт, ви зможете більш дбайливо та раціонально використовувати його.


Як ви вважаєте, чому безпосередньо залежить якість грунту? Так ось, дерева грають важливу рольу структурі та формуванні корисного ґрунту, причому саме листяної породи. Дерева листяні, збагачують ґрунт азотом, золою, перегноєм створюючи потрібне середовище для мікрофлори. А ось хвойні породинавпаки, мають негативний вплив, т.к. сприяють формуванню підзолистих ґрунтів.

Грунт, часом як природний капкан

Найімовірніше, багато хто чув про таке явище як хиткі піски, які є досить небезпечними для людини. Виходять вони внаслідок того, що верхній шарпіску абсолютно висушений сонцем, тверда кірка, що утворилася на поверхні, вкрай тонка, а трава і зовсім робить її непомітною.


Людина, що ступила на таку ділянку ґрунту, відразу провалюється і її засмоктує свого роду піщаний капкан. Правда повністю не засмоктить, але й самостійно вилізти все ж таки не вдасться. Цікавим є той факт, що це досить небезпечне природне явище утворюється через властивості сухого та вологого піску. Вологий пісок чудово злипається, оскільки вода покриває піщинки тонкої пльовою, але головне у своїй присутність кисню. Якщо ж витіснити кисень водою, то зчеплення зникне. Під товстим шаром піску обов'язково є потужне водяне джерело, цим і пояснюється поява хистких пісків.

У ґрунті укладено гарант нашого існування

Ще одним неймовірно важливим моментомє те, що грунт також служить сховищем вуглецюблизько 75% і знаходиться на другому місці після океанів. Ця без сумніву необхідна здатністьґрунти зберігати вуглець, перешкоджає його попаданню в атмосферу, пом'якшуються кліматичні зміни, підвищується стійкість до посухи та повеней.

Здорова земля гарантує нам продовольчу безпеку на планеті. У зв'язку з тим, що саме ґрунт дає рослинам усе необхідне, наше завдання ставиться до нього дбайливо, щоб не перервати харчовий ланцюг і не загинути від голоду. Здоровий ґрунт, основа здорових продуктівхарчування.

Можливо ви здивуєтеся, але найбільшим фільтром для води також служить грунт. Щороку через неї фільтруються тисячі кубічних кілометрів води. Ґрунт затримує токсини, і вода повертається до океану менш забрудненою. Водночас, води, що падають на асфальтовані дороги несуть із собою все сміття і бруд навколишнього середовища, лише посилюючи проблему екологічної безпеки океанів і морів. Ґрунтовий покрив поглинає з води, що потрапляє в нього, магній, калій, кальцій та інші поживні речовини, і віддає їх рослинам.


Чи відомо вам, що мікроорганізми, що живуть у ґрунті використовують у медицині, наприклад, для виготовлення антибіотиків? Завдяки їй ми маємо ліки такі як стрептоміцин, перший активний антибіотик для боротьби з туберкульозом і чумою. Наприклад, лікарський засібциклоспорин, призначається хворому, щоб запобігти відторгненню при пересадці тканин або органів.

Дата публікації: 06.01.18

Муніципальне автономне дошкільне освітня установаБілоярського району «Дитячий садок комбінованого виду «Берізка» м. Білоярський»

Пізнавально-дослідницький проект

«Ґрунт – жива земля»

Виконали: вихователі, діти підготовчої групи«Брусничка», батьки

м. Білоярський, 2017 року

Модельно-інформаційна карта проекту.

«Ґрунт – жива Земля»

Керівник проекту.Костарєва Марина В'ячеславівна

Місце проведення: МАДОУ «Дитячий садок «Берізка» м. Білоярський»

Адреса:м. Білоярський, вулиця Будівельників,20.

Телефон: 2-17-51

Вид проекту:педагогічний, груповий, дослідницький.

Тривалість проекту:короткостроковий.

Учасники проекту:діти підготовчої групи «Брусничка»,

батьки, вихователі, соціальні партнери.

Вік дітей: 6 років.

Проблеми.При посадці саджанців кедра і модрини на території дитячого садка ми звернули увагу, що ґрунт різний за кольором. Чому?

Гіпотеза.Якщо ми вивчимо цю тему і проведемо дослідження, то зможемо дізнатися, чому грунт має різні верстви

Ціль:створити умови для формування у старших дошкільнят уявлень про ґрунт, його значення для всього живого на землі.

Розвивати та формувати навички дослідницької діяльності дітей, за допомогою експериментально - дослідницької діяльності та використання інформаційних технологій(тематичне слайд – шоу);

Узагальнювати та систематизувати знання дітей про властивості ґрунту, піску, глини;

Виховувати дбайливе ставлення до природи (ґрунту).

Комунікативні:

Розвивати вміння розмірковувати, формулювати та узагальнювати результати дослідів, взаємодіяти один з одним;

Розвивати допитливість, активність, емоційну чуйність.

Мовні та ігрові:

Вчити спілкуватися у процесі екологічної гри;

Заохочувати розвиток фантазії;

Формувати вміння висловлювати свої думки;

Прищеплювати дбайливе та гуманне ставлення до природи у процесі елементарної трудової діяльності;

Продукт проекту.

Публічна захист проекту «Грунт – жива Земля»

Лепбук «Грунт», «Крапельна поливальна станція»

Матеріально – технічна база для реалізації проекту:

1.Ємності із зразками ґрунту (глина, пісок, чорнозем.) та добірка предметів, виконаних з цих матеріалів;

2. Обладнання та матеріали для спостереження та моделювання

3.Тематична добірка слайд-шоу;

4. Картинки із зображенням комах, тварин, хробаків.

5. Колби та ємності з водою для проведення дослідів;

6. Насіння: овес, пшениця для посадки.

7. Колективна робота «Підземне царство»

8.Конструктор «LEJO WeDo» для поливальної станції

9.Фольклорний матеріал (прислів'я, загадки про землю)

10. Фартухи-халати;

11. Мікроскоп.

Інформаційна частина

Грунт - це верхній родючий шар Землі. Грунт складається з піску і глини, в ньому є залишки рослин (коренів, листя, стеблинок), дрібних тварин. З цих залишків утворюється перегній. Перегній накопичується у верхньому шарі ґрунту, тому цей шар темний. Чим більше у ґрунті перегною, тим він родючіший.

Різноманітні ґрунти нашої країни. Особливо великою родючістю володіють чорноземні ґрунти. Там вирощують стійкі високі врожаї різних культур. Великі площі зайняті підзолистими ґрунтами. Вони менш родючі, проте при внесенні добрив та правильної обробкиі ними трудівники полів отримують високі врожаї.

Ґрунтовими факторами, екологічно значимими для життєдіяльності, зростання та розвитку рослин, є поживні речовини, повітря та вода. Родючість - основна властивість ґрунту. Вчені вивчають властивості ґрунтів розробляю правила їх використання. Трудівники полів дбають, щоб земля отримувала потрібні добрива, відводять зайві води із заболочених місць та зрошують посушливі землі, ретельно обробляють поля.

Земля-наша годувальниця. Тому про неї потрібно дбати постійно, берегти від виснаження, руйнування та забруднення, робити все для підвищення родючості. Там, де ґрунт дбають, і врожаї збирають великі.

Ґрунти, як і інші природні елементи, потребують охорони та дбайливого ставлення. Ґрунт утворюється в природі дуже повільно: за 100 років всього один сантиметр, а руйнується швидко. Під дією сильних вітрів, потоки води грунт руйнується.

Хвойна земля буває під хвойними деревамиВона складається з напівзгнилої хвої і є кислою.

Торф'яна земля - ​​це темно-бура маса, що утворюється на болотах і водоймах, що висихають, складається з залишків напівзгнилих рослин. Її можна зібрати у низинах і витримати 1,5-2 роки. Вона є пухкою (легкою), поживною та вологоємною землею, але може швидко пересихати.

Перегній - це корови, що перепрів протягом 2 років, або кінський гнійразом із солом'яною підстилкою, є найбільш живильною землею, яка містить усі мікро- та макроелементи.

Пісок добре пропускає воду, створює пухкість грунту, але не має поживних речовин, його обов'язково додають у ґрунтові сумішідля того, щоб небіле застою води та коріння могли дихати повітрям.

Глина – важка, щільна, погано пропускає воду, але затримуєте, не дає швидко випаровуватись, утримує рослину від падіння.

Актуальність теми:

  • сформувати уявлення про те, що ґрунт – це верхній родючий шар землі;
  • узагальнювати та систематизувати знання дітей про властивості ґрунти, піску, глини
  • вчити робити найпростіші висновки шляхом дослідницької дослідницької діяльності;
  • вивчати фіксувати результати досліджень;
  • вивчати формулювати висновки;
  • формувати інтерес до явищ навколишнього світу.

Етапи реалізації проекту

1етап – підготовчий

Діяльність педагога:

Визначення проблеми, постановка мети та завдань;

Визначення методів роботи;

Підбір методичної, науково - популярний та художньої літератури;

Оформлення інформаційної скарбнички на цю тематику;

Складання перспективного плану з ознайомлення з властивостями ґрунту.

Спільна діяльність із дітьми:

Вести дітей у проблемну ситуацію, доступну до їхнього розуміння.

Спільна діяльність із батьками вихованців:

Введення батьків у проблемну ситуацію;

визначення кола актуальних та посильних завдань.

II ЕТАП. ДОСЛІДНИЙ. ВИКОНАННЯ ПРОЕКТУ.

Робота з дітьми

Розділ програми

Форми, методи та прийоми роботи

Пізнавальна

діяльність

НОД «Що таке ґрунт?»

Експерименти:

1. Види ґрунтів.

2. З чого утворено ґрунт?

3. Властивості ґрунту.

1.Повітря в грунті.

2.Чи є у грунті вода?

3.Чи є в ґрунті перегній?

4.Чи є в ґрунті солі?

5.Пізнаємо властивості піску і глини

6.Грунт – поземне царство

«Вологий ґрунт. Її властивості»

«Що міститься у ґрунті?»

«Пісок та глина».

Заняття «Знайомство з властивостями та складом ґрунту»

«Властивості піску та глини».

Спостереження у природі.

Художня

література

Читання Казка «Дюймівка».

Читання казок та віршів про ґрунт (Рижова Н.).

діяльність

Гра «Підземні жителі»

д/і «Дивовижний пісок»

під/і «Квіти на лузі»

"д/і Так-ні".

Конструювання поливальної станції

Робота з батьками

Форма

взаємодії

Тематика

Інформаційно –

наочна

Колективна

Тематична консультація «Як організувати та провести найпростіші експерименти».

Тематична консультація « Методичні рекомендаціїщодо організації розвиваючого середовища в сім'ї».

Анкетування батьків

Індивідуальна

"Як вести пізнавальну бесіду".

«Як дивитися пізнавальне відео та програми».

Пізнавальна Творча

Творча майстерня» Виготовлення та наповнення лепбука «Грунт», «Крапельна поливальна станція»

3 етап

Завдання етапу:

Формування елементарних екологічних знань та уявлень дітей та батьків, а також початку основи екологічної освітичерез проведення таких форм діяльності:

Анкетування батьків (додаток 2)

Аналіз досягнення поставленої мети та отриманих результатів;

Узагальнення досвіду та визначення результату практичної діяльності.

презентація проекту «Грунт. Знайомство з властивостями ґрунту.

Результати роботи над проектом діти дізнаються,що ґрунт - верхній, родючий шар Землі, склад та властивості ґрунту: значення ґрунту для росту рослин, для життя людей.

Діти навчаться: визначати проблему, яку потрібно вирішити; припускати можливі рішення; здійснювати експеримент, досвід; робити висновки, узагальнення; розуміти необхідність дбайливого ставлення до природи.

Взаємодія із батьками.

Активна участь батьків у спільному дослідному проектіта побудова співробітництва учасниками.

Діагностування результативності реалізації проекту.

Для педагога:

Підвищення професійного рівняу сфері інформаційно-комп'ютерних технологій, задоволеність власною діяльністю, реалізація творчого потенціалу

Практична значущість проекту

Досвід, отриманий дітьми під час реалізації проекту, через самостійну практичну діяльність, сприяє подальшому розвитку пізнавального мисленнята творчих здібностей дітей у процесі дослідницької діяльності.


Додаток

Схема реалізації проекту


Додаток 1

Область « Мовленнєвий розвиток»

Центр літератури:

Розмови:

«Вологий ґрунт. Її властивості»

«Що міститься у ґрунті?»

«Пісок та глина»

Виставка науково-пізнавальних книг.

Читання казок про ґрунт (авт. Т.І. Попова).

Читання уривків із книги С.Сахарного «По морях навколо Землі».

Читання казок та віршів, загадок про ґрунт (Рижова Н.).

Область « Пізнавальний розвиток»

Центр експериментування:

Експерименти:

1. Види ґрунтів.

2. З чого утворено ґрунт?

3. Властивості ґрунту.

1. Сухий і вологий ґрунт.

2. Повітря у грунті.

3. Склад ґрунту.

4. Чи потрібно рослині грунт.

Заняття НОД Додаток.4

«Знайомство з властивостями та складом ґрунту»

«Властивості піску та глини».

Спостереження у природі

«Що таке ґрунт?»

НОД «Підземні жителі».

Область « Фізичний розвиток»

Центр фізичної культури:

Рухливі ігри » Дерева та черв'ячки» Додаток 7.

Продукт проекту Публічна захист проекту, лепбук, крапельна поливальна станція

Область «Художньо-естетичний розвиток»

Центр мистецтва:

Малювання на тему: «Підземні жителі»

Малювання на тему: «Рослини та ґрунт»

Виставка малюнків «Грунт у природі»

Малювання екологічних знаків,

Область «Соціально-комунікативний розвиток»

Центр ігор.

Сюжетно-рольова гра «Екологи»

Гра – моделювання «Шари землі»

Гра – вікторина «Відгадай загадку»

Гра «Підземні жителі»

д/і «Дивовижний пісок»

під/і «Квіти на лузі»

"Д/і Так-ні".

Додаток 5.

Центр конструювання:

Макет «Поливальна станція» з конструктора «LEJO WeDo»

Додаток 2

Анкета для батьків

« Екологічне виховання дошкільнят»

Шановні батьки!

Дошкільнеосвітній заклад у рамках реалізації екологи- Проводить анкетування батьків з питань екологічного виховання дошкільнят. Ми б хотіли дізнатися вашу думку про роботу дитячого садка, вихователів

1. Вважаєте, що Ви важливим компонентом екологічне виховання дошкільнят?

2. Як розумієте слово Екологія, що вона вивчає?

3. Як вирахуєте, чи залежить стан здоров'я дитини від стану навколишнього середовища.

4.У якій спільній діяльності Ви здійснюєте екологічне виховання дітей у сім'ї?

Бесіди з дитиною про природу

Підживлення птахів

Відпочинок на природі

Спостереження за природними об'єктами.

Читання художньої літератури.

Інші методи.

5.Як ви оцінюєте рівень екологічнийзнань Вашої дитини?

6. Чи знайомите Ви дітей із правилами поведінки у природі?

7.Яку інформацію ви хотіли б отримати той дошкільного закладупо екологічного виховання.

Дякуємо Вам за участь!

Додаток 3

Пізнавально - ігрова програма

ТЕМА: Грунт – жива земля. Хто створює ґрунт?

МЕТА: ознайомлення дітей з поняттям «ґрунт» на основі дослідів, її складом та цінністю для всіх мешканців рослинного та тваринного світу Землі;

ЗАВДАННЯ: 1) пізнавально-дослідницькі: формувати навичку дослідницької діяльності;

2) комунікативні: вчити дітей розмірковувати, формулювати та узагальнювати результати дослідів, взаємодіяти один з одним

3) мовні та ігрові: вчити спілкуватися у процесі екологічної гри, спонукати розвиток фантазії, формувати вміння висловлювати свої думки; прищеплювати дбайливе ставлення до природи у процесі елементарної трудової діяльності;

4) рухові: давати можливість активно рухатися за допомогою чергування видів діяльності: бесіда, досліди, фізхвилинка, робота з моделлю «Грунт – взаємозв'язок з оточуючим», сюжетно-рольова гра, трудова діяльність;

5) сприйняття фольклору: прислів'їв про землю

ОБЛАДНАННЯ:ПК та презентація «Склад ґрунту», схема-плакат «склад ґрунту»; для дослідів: зразки ґрунту, склянки з водою, лупи, зразки листя; прислів'я, для гри: листя, стаканчики з землею (за кількістю дітей) наголовники із зображенням дерева-2 шт. дерево.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

Є у природи дивовижна комора. Покладеш у неї навесні жменю зерна - а до осені візьмеш цілий мішок. Відро картоплі в цій коморі перетворюється на десять відер. Жменька насіння стає розсипом огірків і помідорів, моркви та буряків, пучками редиски та кропу. Як вигадаєте, хлопці, що це? (відповідь: земля, ґрунт)

Сьогодні ми поговоримо з вами про ґрунт, дізнаємося, з чого він складається, хто в ньому живе, і як ми можемо зберегти його.

Що ж таке ґрунт?

Як ви вважаєте діти? (Відповіді дітей).

Мультимедійна презентація. Склад ґрунту.

Звичайно ж, ви маєте рацію, ґрунт – це земля. Ми звикли її так називати на ім'я нашої планети – Земля. Усі ми ходимо землею. У суху погоду бурчемо, що багато пилу, а в дощову – що надто брудно. Адже пил та бруд – це не просто земля. Під ногами у нас ґрунт – це її правильна назва. Вона напуває і годує рослини в теплу пору року (а нагадайте нам, будь ласка, які ви знаєте теплі пори року, коли вся природа розквітає, а потім квіти перетворюються на плоди (весна, літо), але це теплий період змінюється прохолодною пори року, яка приносить нам дари-осінь, і настає момент, коли дерева починають скидати листя, готуючись до зими, вони вкривають свою годувальницю-землю (або як правильно її називають - грунт)товстим покривалом сухого листя жовтого, червоного, помаранчевого…, а ще ми можемо бачити плоди, що впали на землю, жолуді, горіхи, яблука, груші, багато з них уже вкриті коричневими плямами гнили і їм одна дорога, як каже народне прислів'я: «З землі прийшли, в землю і підуть»

А що це означає? (Відповіді дітей)

Справа в тому, що ґрунт є тільки там, де ростуть рослини і навпаки, рослини самі є джерелом матеріалу для будови ґрунту.

Секрет у тому, що все це опале листя і гілки перегнивають, і в цьому беруть участь, і різні поземні жителі невидимі нашому оку. А хто пам'ятає, які тварини беруть участь у створенні перегною? Черв'яки, слимаки та равлики, мокриці та багатоніжки, крихітні земляні кліщики, розміром з піщинку, мікроскопічні гриби та бактерії та в результаті їх діяльності та утворюється перегній – живильний ґрунтовий шар.

Як ви думаєте з чого складається ґрунт? (Відповіді дітей)

Грунт складається: з піску, глини, перегною, у ґрунті є вода, повітря

Нині ми з вами перевіримо це на дослідах.

ДОСВІД 1:

Висновок: МВи бачимо бульбашки, які піднімаються вгору. А це означає, що у ґрунті є повітря.

ДОСВІД 2.Склад ґрунту

Висновок:

ДОСВІД 3.

Все вірно, діти. Вода потрапляє у ґрунт, коли йде дощ чи під час поливу. Вона проникає вглиб і зберігається у вільних місцях між частинками ґрунту.

Візьмемо спиртівку, підігріємо грудку землі, прикривши форму склом, і подивимося на скло.

Висновок: На склі ми бачимо крапельки води, що випарувалися в результаті прожарювання грунту, а це означає, що в грунті є вода.

Ми дізналися, що в ґрунті є вода, повітря – отже, там можна жити.

Скажіть, будь ласка, яких ґрунтових мешканців ви знаєте?

Хто мешкає під землею? (Відповіді дітей)

Грунт дає притулок багатьом рослинам та тваринам. І так добре вживаються вони разом. Подивіться, як вони живуть і допомагають одне одному. Рослини ростуть у ґрунті, беруть з неї поживні речовини, і настає час, - осінь, коли рослини: дерева, чагарники, трави квіти опадають, втрачаючи лист і плоди і тоді починається дивовижна робота невидимого світу тварин, що сховалися під шаром листя та в землі( розповідь про переробку листя), так створюється перегній, який дає рослинам багато поживних речовин.

Сьогодні похмуро, але весела пісенька про сонечко кличе нас з вами трохи відпочити!

Фізкультхвилинка: «Сонечко»

Сьогодні на занятті ви познайомилися з поняттям «ґрунт», нагадайте мені, будь ласка, що це? З чого складається, хто в ній живе? (Відповіді дітей)

Як ми можемо зберегти грунт для цих істот? Що ми можемо зробити?

(не забруднювати ґрунт, поливати чистою водою, не розводити багаття, не витоптувати рослини, оберігати «підземних жителів» -адже вони потрібні ґрунту. Що корисного ми дізналися сьогодні? (відповіді)

А ви знаєте, хлопці, ми сьогодні з вами не полили квіти, наші кімнатні вони випили всю вологу, і я пропоную вам зробити добру справу – полити ґрунт, а він напоїть рослини. Як ви думаєте, що нам сказали б грунт, і рослини, якби вони вміли говорити? Адже ми дбаємо про них?

Хлопці, російський народ, мудрий народ вигадав багато приказок і прислів'їв про Землю, і під словом земля в них мається на увазі ґрунт:

Без господаря земля – кругла сирота.

У землю не покладеш – і з землі не візьмеш.

Де немає землі, там немає трави.

Земля - ​​годувальниця.

Немає землі кращої, ніж наша країна.

Я пропоную вам замалювати в групі когось із «підземних жителів», який вам сподобався найбільше. Ви можете намалювати сад чи поле, що дає врожай. Вашої фантазії немає меж.

Тепер нам час повертатися до групи.

Додаток 4

Дидактична гра«Так – ні»

Ціль: розвивати екологічну свідомість дітей, формувати ціннісні орієнтири, закріплення грамотної поведінки у природі. Виховувати дбайливе ставлення до природи.

Керівництво до проведення гри

Матеріал: картки ілюстрації про правила поведінки у природі.

Хід гри:

Вихователь повідомляє, що в ліс прийшов Незнайко він нічого не знає про правила поведінки в лисицю. Я вам повідомляти про дії, які він робив у лісі, а ви оціните його вчинки. Якщо Незнайка чинить правильно ви говорите «Так». Якщо надходить неправильно відповідайте «Ні».

Якщо я прийду в лісок

І зірву ромашку? (ні)

Якщо з'їм я пиріжок

І викину папірець (ні)

Якщо хлібчик шматок

На пеньку залишу (так)

Якщо гілку підв'яжу

Кільця підставлю (так)

Якщо розведу багаття

А гасити не буду? (ні)

Якщо сильно насмічуся

І прибирати забуду? (ні)

Якщо сміття приберу

Банку закопаю (так)

Я люблю свою природу

Я їй допомагаю (так)

Додаток 5

Картотека дослідів

ДОСВІД 1:У ґрунті є повітря. Їм дихають багато тварин підземного світу (презентація)

Візьмемо склянку з водою і кинемо в неї грудочку ґрунту.

Який висновок можна зробити, виходячи з результатів досвіду?

Висновок: Ми бачимо бульбашки, які піднімаються нагору. А це означає, що у ґрунті є повітря.

ДОСВІД 2.Склад ґрунту

Розмішаємо ґрунт у склянці з водою. Через деякий час побачимо, що на дні склянки осів пісок, зверху вода помутніла через глину, а на поверхні плаває сміття, коріння рослин – це і є перегній.

Висновок:Ґрунт у своєму складі має: перегній, пісок, глину.

ДОСВІД 3.Ще ми говорили, що у ґрунті є вода, тому й ростуть рослини.

Звідки ж вона береться у ґрунті? (Відповіді дітей)

ДОСВІД 4.

Декілька крапель розчину, де була земля, помістили на скляну пластинку. Поставимо у тепле місце.

Вода випарувалася, а на склі залишився білий налітце мінеральні солі.

Висновок:У ґрунті міститься сіль.

Додаток 6

ГРА «ДЕРЕВ'Я І ЧЕРВ'ЯЧКИ»

Діти поділяються на дві команди. У кожній команді свій «черв'як» та своє «дерево». В одному кінці приміщення на підлозі на одній лінії, але на відстані покласти два обручі. Це будуть норки черв'яків. Від кожної команди виділяється дитина, яка виконує роль дощового хробака. Він стає в коло, тут же, у колі на підлозі знаходяться склянки із землею. У протилежному кінці приміщення покласти ще два обручі для дітей, які виконуватимуть роль «дерев». Ці діти також постають у коло, в руках у них листя. На голові в дітей віком відповідні наголовники. Інші учасники стають один за одним. За командою ведучого «ВІСЕНЬ!» діти-дерева дають лист своєму учаснику, той біжить до черв'яка і змінює його на склянку із землею. Потім вертається з ним до дерева і віддає. Учасники команд повторюють свої дії, доки останній учасник не принесе землю своєму дереву.

Додаток 7

НОД «Підземні жителі»

Ціль: Дати дітям заняттяпро крота - дикого звірка (де живе, чим харчується, які характерні особливостійого зовнішнього вигляду, познайомити з дощовим хробаком (його зовнішнім виглядомпояснити, чому черв'яків називають дощовими).

Виховувати інтерес до підземним жителям(кроту, дощовому черв'яку). Дбайливо ставитися до них.

Хлопці сьогодні на заняттями з вами вирушаємо в подорож підземне царство. Ми знаємо, що тварини живуть не тільки в лісі, ходять землею, але живуть і в землі.

Ми спускаємося все нижче, нижче ставати темнішим і темнішим сонечко зовсім не потрапляє сюди.

А ось і перший підземний житель.

Мій хвіст не відрізниш від голови

Мене завжди в землі знайдіть ви (черв'як)

А зараз послухайте уривок із казки Павлової «Велике диво»

Дощовий черв'як народився не землі, під гнилячкою і цілий рік прожив у темряві, прокопуючи норки. На волю, він виглядав тільки в сутінки, щоб забирати і тягати під землю опале листя. Це була його улюблена їжа. Але одного разу, після сильної літньої зливи дощовому черв'яку довелося вибратися із затопленої нірки назовні. Земля була мокрою та м'якою. Сонце світило крізь хмарку і не палило, а пестило ніжну шкіру дощового черв'яка. Трави та дерева кидали з листя останні краплі дощу. Було так добре, що дощовому хробакові здавалося ніби це він сам навмисне виліз подивитися на біле світло. Він так і сказав: «Я прийшов подивитися, як ви всі тут живете». "Ну що ж, подивися"- привітно відповіли йому трави, і дерева Вони не знали його, і любили ж він жив у великій дружбі з корінням. Поповзай по землі, і ти побачиш багато чудес.

Хлопці, а як ви вважаєте, чи добре бачить черв'як? Правильно під землею немає світла, тому черв'яку, як і іншим підземним жителям, гарний зірні до чого.

Хлопці, чому черв'яків називають дощовими? (через те, що черв'яки після дощу виповзають на поверхню)Але виявляється, у назві таїться справжня трагедія цих корисних істот. Вони тисячами не повертаються під землю. Можливо, їх заливає водою в норках, і вони гинуть від нестачі кисню. Але в дослідах вони виживають у банках із водою цілий рік. Яка таємнича сила жене черв'яків з нір під час дощу і губить їх? На це поки що немає відповіді. Довго перебуває без ґрунту черв'як не може, він мешканець підземного царства.

Зараз ми зустрінемося з одним підземним жителям(Загадка).

Зробив дірку, вирвав нору,

Сонце сяє, а він і не знає (Кріт)

Діти, зараз ми подивимося фільм про крота.

Хлопці, а яку ви знаєте казку, де жив кріт. (Дюймовочка)

А як у казці стара мишаговорила про кроті: У нього самий великий будинокпід землею і він носить чудову оксамитову шубу. Одна біда він зовсім сліпий і не побачить тебе. Будинок у крота був у 20 разів більший, ніж у польової миші. Там було багато великих кімнат та довгих коридорівале сонце ніколи не заглядало туди. Крот не любив про те, що незабаром літа кінець буде сонце перестане палити землю, і вона знову стане м'якою та пухкою.

Запитання:

1. Чому кріт був сліпим і не любив сонце? (Крот підземна тварина, під землею немає світла, там завжди темно і кроту не потрібний зір, тому що все одно нічого не побачиш)

2. Чому кріт був товстим? (Під землею холодно і товстий шар жиру зігріває крота, допомагає йому врятуватися від холоду і тепла оксамитова шубка).

3. Чому кріт чекав, коли настане осінь і земля знову стане м'якою та рихлою? (Тоді кроту буде зручно копати землю, рити в ній ходи).

Хлопці, кріт справді трудяга. Довгою всього 10-15 см і вагою 100 гр. він виносить на поверхню протягом року до 10 тонн землі. Справжня мініатюрна землерийна машина. Кішку можна гладити тільки від голови до хвоста, якщо гладити в будь-якому напрямку шерстка лягатиме гладко, кріт повзає в будь-якому напрямку, і вона не заважає йому, тому що якби вона стовбичилася, як у кішки кріт застряг би при русі назад. Волоски у крота щільно притиснуті до тіла. Кріт чудово чує, розрізняє запахи. Допомагає йому орієнтуватись хоботок. Крот любить пити, він прориває ходи до калюж та струмків. Їсть кріт багато, без їжі швидко гине. Живиться він личинками жуків, дощовими хробаками. А на них полюють лисиці, ворони, куниці, їжаки. Але найбільший їхній ворог – людина. З їхніх оксамитових шубок люди шиють собі шуби. Але кротам шуби набагато потрібніші, ніж людям.

Про що б кріт попросив людей, якби вмів розмовляти?

А зараз хлопці, нам час повертається з підземного царства. Як добре на землі. Яскраво світить сонце. Давайте пограємо з вами у гру «Зверолів».

Додаток 8

Література:

1. Рижова Н.А. Наш дім природа. М., 1998 р.

2. Попова Т.І. Світ навколо нас. М., 1998 р.

3. Кованько Л.М. Секрети природи – це цікаво! М., 2004 р.

4. Іванова А.І. Природно – наукові спостереження та експерименти у дитячому садку. М., 2007 р.

5. Мікляєва Н.В. Управління освітнім процесому ДОП з пріоритетом інтелектуального розвиткудітей. М., 2006 р.

6. Дубіна О.В. Незвідане поряд. М., 2001 р.

7. Ковальова Г.А. Виховуючи маленького громадянина… М., 2004

8. Ніколаєва С.М. Комплексні заняттяз екології для старших дошкільнят. М., 2005 р.

9. Рижова Н.А. Не просто казки. М., 2002 р.

10. Куликовська І.Е. Дитяче експериментування. М., 2003 р.

11. Ніколаєва С.М. Ознайомлення дошкільнят з неживою природою. М., 2005 р.

12. Нищева. Н.В. Пізнавально – дослідницька діяльність досліди, експерименти.2013р.

Навколишній світ – 3 клас
Тема: "Грунт"
Завдання:

  1. Познайомимося з поняттям "ґрунт", дізнаємося, що це таке.
  2. Дізнаємося головну властивість грунту.
  3. За допомогою дослідів дізнаємося склад ґрунту.
  4. Познайомимося з представниками тваринного світу, що мешкає у ґрунті. Поміркуємо про те, що корисного для ґрунту вони роблять.
  5. Розглянемо різні видигрунтів, поговоримо про родючість.
  6. Дізнаємося ім'я російського вченого, який створив науку ґрунтознавство.
  7. Поміркуємо про охорону ґрунту.

І знову давайте згадаємо про чотири стихії у природі. Ми вже знаємо трохи цікавого про повітря та воду. Сьогодні ми поговоримо про землю та її верхній шар, який називається грунт.

Хлопці, що ви можете розповісти зі свого життєвого досвіду про ґрунт?

Давайте розберемося, що таке ґрунт, який він буває.

Якщо заглянути в історію виникнення слова "грунт", можна зрозуміти, чому воно так називається. Слово російське, раніше писалося " під'шьва", Що можна перекласти так: "те, на що настає підошва". Начебто все так просто. Наступаємо ми на верхній шар суходолу, землі. Мабуть, це і є ґрунт? Чи це так чи все-таки є особливі властивості того, що ми називаємо ґрунтом.

Якщо вслухатися в слово, то відразу стане зрозумілим, що на родючій землі народиться багато плодів. Іншими словами, родючий ґрунт дає врожай. Робимо висновок: якщо на родючому ґрунті ростуть рослини, значить у ньому є все те, що потрібно для життя рослин.


Спробуймо припустити, спираючись на наявні знання, що такого є в ґрунті, що потрібно рослинам? Висувайте свої гіпотези (припущення) .

А тепер будемо міркувати, спираючись на аргументи. Подивіться фільм і дайте відповідь на запитання: наявність яких речовин у грунті доведено досвідченим шляхом.

Отже, що ми маємо?

Висновки такі:

Подивися на схему вище та скажи, що ще міститься у ґрунті?

А ось ще деякі представники живої природи, яких можна зустріти у ґрунті.

Яких тварин ти знаєш, що можеш про них розповісти? Якщо не знаєш – не біда. Можна знайти цікаві фактипро них та зробити мініпроекти на урок. Сам дізнався – поділився з іншими.

І тварини, що живуть у ґрунті, підвищують родючість ґрунту. Як?

Роблячи ходи, вони розпушують ґрунт, а це допомагає вільніше проникати в неї повітрі та воді.

З цієї схеми видно, що рослини беруть із ґрунту для розвитку та зростання. Перегній утворюється завдяки бактеріям, яких ми образно називаємо "руйнівниками". Роль руйнівників - перетворення органічних речовин померлих живих організмів на мінеральні солі, які потрібні рослинам-годувальникам.


А чи всі ґрунти однаково родючі?
Чому це залежить? Як ви вважаєте?

Очевидно, що, чим більше у ґрунті перегною, тим вона родючіша. Ґрунти бувають різні. Подивіться на схему і зробіть свої припущення, які з цих ґрунтів родючіші, а які менші. Намагайтеся аргументувати свої відповіді.

Ґрунт утворюється дуже повільно. Шар грунту на 1 см природа створює 100-300 років. А буває так, що й цього часу їй мало. Ґрунт потрібний людині. Завдяки їй ми маємо можливість вирощувати на полях, у садах культурні рослинипотрібні нам для життя. Будь-яка людина, яка має справу з рослинництвом, замислюється над питанням: як зробити грунт багатшим.

Василь Васильович Докучаєв, російський вчений ґрунтознавець, говорив про ґрунт: "Грунт дорожчий за золото. Без золота люди прожити змогли б, а без ґрунту немає" Як ви розумієте цю фразу?

Ґрунт, як воду та повітря, теж необхідно берегти.


Ґрунт.

Ґрунт. Навчальне відео.

Як утворюється ґрунт

Роль хробаків у освіті грунту
Дитячий проект-відео

Навчальний мультфільм

"Подорож дощового черв'ячка"

М\Ф для дітей "Хто живе під землею"