Чим небезпечний електричний струм? Презентація "небезпечна електрика" Порогові значення сили струму




























Назад Вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Тип уроку:урок побудови системи знань

Вигляд уроку:інтегрований - зв'язок фізики з ОБЖ.

Мета уроку:

  1. У нетрадиційній цікавій формі повторити та актуалізувати вивчений матеріал.
  2. Навчити застосовувати знання у новій ситуації.
  3. Сформувати уявлення про небезпеку електричного струму.
  4. Сформувати навички колективної роботи у поєднанні із самостійною діяльністю учнів.
  5. Розвивати інтерес, прагнення поринути у сутність явищ, бачення значимості вивченого матеріалу.

Завдання уроку:

  • Освітні: повторити та закріпити основні закони, сформувати навичку вирішення якісних та експериментальних завдань.
  • Розвиваючі: розвиток пізнавальної мотивації, логічного мислення, розвиток регулюючої сфери з урахуванням самоконтролю, взаємоконтролю.
  • Виховні: виховання особистісних якостей: активність, захопленість, кмітливість

Заплановані результати:учні навчаться застосовувати отримані знання практично, переробляти отриману інформацію, робити висновки у результаті спільної роботи.

Ресурси:підручник, зошит, джерело струму, амперметр, вольтметр, лампочка, дроти, ключ.

Обладнання:комп'ютер, смарт-дошки, класна дошка.

Організація простору:фронтальна робота, групова, робота в парах

Хід уроку

I. Організаційний момент. Мотивація до навчальної діяльності.

Сьогодні буде цікаво,
Зовсім не нудно, зовсім не прісно!
У чому ж інтересу вашого джерела?
Тема важлива: «Електричний струм»

ІІ. Актуалізація знань. Демонстрація слайдів.

«Блискавка», «ЛЕП»

– Скажіть, хлопці, що поєднує ці слайди?

- Електричний струм

ІІІ. Постановка теми уроку.

Електрика скрізь
І на суші та у воді.
Навіть у космосі буває!
А атмосфері «гуркотить»!
Про користь електрики всі знають,
Але про небезпеку забувають!

– Хлопці, сформулюйте тему сьогоднішнього уроку

– «Корисний та небезпечний електричний струм»

– Хто може сформулювати основну мету нашого уроку?

– З'ясувати, у чому проявляється користь та небезпека електричного струму.

IV. Повторенняе.

1. Що таке електричний струм?

– Електричний струм – це спрямований рух заряджених частинок.

2. Умови існування ел. струму в ланцюзі?

- Наявність джерела струму, наявність заряджених частинок.

3. Де виробляється ел. струм?

– На ТЕС, ГЕС, АЕС, нетрадиційні електростанції

4. Основні закони електричного струму?

– Закон Ома, закон Джоуля-Ленца, закони послідовного та паралельного з'єднання провідників.

5. Які прилади вимірюють силу струму та напругу?

- Амперметр, вольтметр

6. Де використовується електрична енергія?

– У побуті, на транспорті, у промисловості

7. Який прилад дозволяє нам визначити кількість споживаної енергії?

- Електричний лічильник

V. Перевірка домашнього завдання.

- Хлопці, а тепер перевіримо ваше домашнє завдання.

1. Як за лічильником ви визначили витрату та вартість електричної енергіїу вашій квартирі за 5 днів?

Вчитель перевіряє письмову домашню роботу. Разом із учнями обговорює, хто економно витрачає енергію.

2. Хлопці, у вас було завдання знайти в додатковій літературі способи економії електроенергії. Давайте разом обговорюватимемо, розмірковуватимемо.

VI. Застосування отриманих знань у новій ситуації (презентація: «Економимо електроенергію»).

Зараз я показуватиму слайди з порадами молодого фізика, і ми будемо обговорювати ці поради і складати пам'ятку щодо економії електричної енергії.

Поради юного фізика
1. Ідучи, гасіть світло.
Ось економія секрет!
1. Це всім відомо.
2. Двотарифний лічильник
У квартирі постав!
Економити енергію
Домочадців змуси!
2. У нічний годинник (з 23-7) тариф у 4 рази менший, ніж у денний час.
3. Протріть лампочки від пилу,
Щоб вони яскравіше світили!
3. Відомо, що добре протерта лампочка світить на 10% яскравіше!
4. Лампи розжарювання
На енергозберігаючі замінили,
Щоб вони не гріли,
А більше світили.
4. Енергозберігаюча лампана 12 Вт дає стільки світла, скільки лампа на 60 Вт.
Ця лампа витрачає енергію світла, а чи не тепло. Вона споживає енергії у 4-5 разів менше.
5. Режим очікування
Прилади відключи!
Економити енергію
Всіх навчи!
5. Прилади в режимі очікування також споживають енергію.
6. Електротехніку
класу "А" купуйте
Вона економніша
Це ви знайте!
6. Додаткова витрата енергії на застарілу техніку становить 50%. Техніка класу «А» сучасніша і краща за всіма характеристиками.
7. Холодильник
в холодне місце постав.
Економно працювати
Його змуси!
7. Не встановлюйте холодильник поруч із плитою або радіатором опалення, це збільшує витрату енергії на 20%.
8. Економте енергію!
Накип зніміть,
У чистому чайнику
Чай кип'ятіть!
8. Шар накипу погіршує теплопровідність стін чайника.
9. Кришки до каструль
Ви підберете.
З закритою кришкою
Їжу варіть!
9. Якщо посуд без кришки, швидке випаровування води, збільшує час приготування, а значить і витрата енергії.
Без кришки витрачається втричі більше енергії.

Основні правила економії електроенергії

  1. Встановіть двотарифний лічильник.
  2. Замініть лампи розжарювання на енергозберігаючі, частіше протирайте лампочки від пилу.
  3. Ідучи – гасіть світло.
  4. Вимкніть пристрої, які знаходяться в режимі очікування.
  5. Застосовуйте електротехніку класу "А".
  6. Ставте холодильник у найхолодніше місце.
  7. Плита має бути справною. Посуд має бути з кришкою і щільно прилягати до нагрівальних елементів.
  8. Кип'ятіть воду в чистому без накипу чайнику

– Ми знаємо, що електрика є людиною і тому ми повинні економити електроенергію. Електричний струм представляє і велику небезпекудля людини

Поради юного фізика Учні обговорюють та складають пам'ятку
1. Розетки самі не чиніть,
Фахівцю доручіть!
1. Під час ремонту розетки можна отримати коротке замикання.
2. До опор ЛЕП не торкайся,
Струму витоку завжди побоюйся!
2. Завжди є струм витоку. У дощову та курну погоду він збільшується.
3. Ти з вудкою під ЛЕП
Ніколи не гуляй!
Зачепиш дроти
Вб'є, то й знай!
3. При наближенні предмета до проводів ЛЕП на 1м може бути пробою повітряного проміжку. Якщо вудкою зачепити провід, струм пройде через вудку та тіло людини
4. До обірваних і провислих
Проводам не підходь!
Здоров'ю своєму не нашкодь!
Із зони обриву проводів йди,
Але не більшими кроками,
«гусячими» йди!
4. При обриві дроту електричний струм розтікатиметься по великій області навколо місця торкання дроту землі. Коли людина потрапляє у це місце, то між ступнями виникає крокове напруження.
Чим більший крок, тим більша напруга.
5. Під час грози небезпечно купатися,
У стогу сіна від дощу ховатися!
5. Вода є провідником електричного струму. Блискавка б'є у струмопровідну ділянку.
6. Їдеш у машині зупинись!
Зовні не виходь,
Кінця грози дочекайся!
6. При ударі блискавки розряд йде поверхнею металу. Не торкайтеся металевих предметів у машині. Вимкніть магнітолу, складіть антену.
7. Під самотнє дерево
Небезпечно сідати,
Блискавка вдарить.
Можеш життя втратити!
7. Самотнє дерево хороше блискавковідведення.
8. Поряд з металом не перебувай,
Далі піди,
За метал не тримайся!
8. Існує можливість переміщення електричного розрядуз комунікацій.
9. Електроприлади ти в мережу не включай,
Навіть якщо ти захочеш чай!
9. Необхідно відключити у сильну грозу усі електроприлади. Особливо у сільській місцевості, де немає заземлення.
10. Парасолі, телефони в грозу небезпечні.
Знати це всі повинні чудово!
10. Парасолі мають металеві деталі, телефони теж становлять небезпеку. У разі розряду блискавки струм по телефонних проводах досягає і вашого телефону.

Розв'язання експериментальних завдань

Діти ми з вами обговорювали правила безпечного поводження з електричним струмом. Давайте проведемо експерименти з вимірювальними приладамиі включатимемо їх в електричний ланцюг, порушуючи правила.

Кожна група отримує завдання та обладнання. Учні виконують експеримент, роблять висновки, записують, відповідають.

Завдання 1.

Учень при вимірюванні сили струму в лампочці помилково увімкнув вольтметр замість амперметра. Що при цьому сталося?

Відповідь: лампочка не спалахнула, майже вся напруга виявилася на вольтметрі, у якого опір великий

Завдання 2

Учень при вимірі напруги на лампочці помилково включив амперметр замість вольтметра. Що при цьому сталося?

Відповідь: виник дуже великий струм, який може призвести до псування амперметра, тому необхідно швидко відключити амперметр (практично відбулося коротке замикання, оскільки опір амперметра мало).

Підбиття підсумків уроку: вчитель дає оцінку роботи класу та окремих учнів, учні відповідають, що дізналися на уроці.

  1. Дізналися правила економії енергії.
  2. Правила безпечного поводження з електрикою на вулиці та вдома.
  3. Правила поведінки під час грози
  4. Повторили основні формули.
  5. Вирішили якісні завдання.
  6. Виконали експериментальну роботу.

VII . Інформація про домашнє завдання.

забезпечення розуміння дітьми мети, змісту та способів виконання завдання

VIII. Рефлексія.

На дошці учні наклеюють зелений листочок, якщо зрозуміли тему; якщо не зрозуміли – червоний; якщо недостатньо зрозуміли – жовтий.

Слайд 1

Дія електричного струму на людину.
Виконала: учениця 9 класу Баковська Юлія Перевірила: вчитель фізики Ципенко Л. В. 2011р.

Слайд 2

Як електричний струм діє на людину?
Факт дії електричного струму на людину було встановлено в останньої чверті XVIII ст. Небезпеку цієї дії вперше встановив винахідник високовольтного електрохімічного джерела напруги В. В. Петров. Опис перших промислових електротравм з'явився значно пізніше: у 1863 р. - від постійного струмуй у 1882 р. – від змінного.

Слайд 3

Електротравматизм характеризують такі особливості: захисна реакція організму виникає лише після потрапляння людини під напругу, тобто коли електричний струм уже протікає через його організм; електричний струм діє не тільки в місцях контактів з тілом людини і на шляху проходження через організм, але й викликає рефлекторну дію, що проявляється у порушенні нормальної діяльності серцево-судинної та нервової системи, дихання

Слайд 4

Розрізняють два види ураження організму електричним струмом: електричні травми та електричні удари.
Електричні травми – це місцеві ураження тканин та органів: електричні опіки, електричні знаки та електрометалізація шкіри. Електричні опіки виникають в результаті нагрівання тканин людини електричним струмом, що протікає через нього, силою більше 1 А. Опіки можуть бути поверхневі, коли уражаються шкірні покривиі внутрішні - при ураженні глибоколежачих тканин тіла. За умов виникнення розрізняють контактні, дугові та змішані опіки.

Дана презентація знайомить учнів із правилами безпеки у поводженні з електрикою, електроприладами, застерігає від нещасних випадків у побуті.

Перегляд вмісту документа
«Заняття з ОБЖ.Селіванова»

Заняття з ОБЖ

Селіванова Світлана Анатоліївна

Початкові класи

«Електрика»

Ціль:

Ознайомлення учнів, вихованців із правилами користування електроприладами.

Завдання:

    Розширити знання учнів про різноманітність електроприладів, які у побуті.

    Ознайомити із правилами користування електроприладами.

    Розвивати логічне мислення.

    Формувати навички роботи з інформацією.

Хід заняття

Проведення досвіду.

Якщо потерти олівець об шматок вовняної тканини, потім піднести до дрібних папірців, покладених на стіл, побачимо…. Що за явище?

(Дія електрики)

Повідомлення теми.

Слово "Електрика" - грецьке словоі означає бурштин. Ще в давнину грецький математик Фалес мав уявлення про електрику. Втративши бурштинову паличку об шерсть, він ніби заряджав її статичною електрикою. Піднесена до голови ця паличка притягувала волосся. Подібну електрику ми отримали самі.

Але ця електрика називається статичною, тому що вона тільки накопичується в різних предметах. Його не можна передавати на відстань і використовувати в освітлювальних приладах.

Пізніше вчені встановили, що електрика – потік найдрібніших заряджених частинок-електронів. Кожен електрон несе невеликий заряд енергії. Але, коли електронів дуже багато, заряд стає більшим і виникає електрична напруга. Ось чому електричний струм може переміщатися проводами на велика відстань.

Самостійна роботау групах. Знайти відповідь на запитання:

Як електрика приходить до тебе додому?

Розповідь(роздавання на столах)

Щоб передати електроенергію туди, куди потрібно, будують лінії електропередач. Ви, звичайно, бачили за населеним пунктом високі стовпи - опори,до яких підвішені дроти. За цими проводами електрика від електростанцій приходить у різні міста та селища.

Проводами електрика тече під дуже високою напругою, що досягає сотні тисяч вольт.

Щоб ніхто навіть випадково не міг доторкнутися до дротів, їх підвішують високо в небі на спеціальних опорах. А щоб у дроти не вдарила блискавка, над ними вішають спеціальний провід. громовідведення.

Ви можете побачити його на вершині опори.

Коли електрика по дротах приходить у місто, вона потрапляє на електропідстанцію.Там стоїть спеціальна машина – трансформатор.

Ніколи не торкайтеся кабелю, що стирчить із землі, бо він може перебувати під високою напругою!

По кабелях електрика приходить у трансформаторну будку, що стоїть біля будинків у вашому населеному пункті. Маленький трансформатор, що знаходиться в ній, ще більше знижує напругу, так що тепер електрика може використовуватися в різних приладах, які знаходяться у вашому будинку.

Як електрика приходить до тебе додому?

Чому опори роблять такими високими?

З яким правилом ви познайомилися, читаючи оповідання?

(Обговорення.)

В яких приладах, які знаходяться у вашому будинку, може використовуватись електрика?

Кросворд «Електроприлади»

    Тільки я, тільки я,

Я на кухні головна.

Без мене, як не працюйте,

Без обіду сідайте. (Електроплита)

    Він охоче пил вдихає,

Не хворіє, не чхає. (Пилосос)

    На столі, в ковпаку,

Так у скляній бульбашці

Оселився дружок -

Веселий вогник. (Лампа)

    Подивися на мій бочок,

В мені крутиться дзига,

Нікого він не б'є,

Швидко крем вам зіб'є. (міксер)

    Один від одного тягнуть самі

      Не радіо, а каже,

    Чи не театр, а показує. (Телевізор)

    Яке ключове слововийшло? (небезпечно)

    Коли ви натиснете на вимикач лампи або якогось приладу, то електричний струм, що прийшов від генератора, починає текти по проводах і прилад починає діяти, а лампочка світитися.

    При несправності проводів електроенергія стає небезпечною. Людина може випадково торкнутися оголеного дроту, і його вдарить струмом. Провід може з'єднуватися, і станеться коротке замикання або навіть пожежа.

    Тому, якщо ви побачили оголений провід або несправний вимикач, розетку відразу скажіть про це дорослим.

    Все, що працює на електриці, має бути справним!

    Якщо з телевізора чи пилососа пахне горілим, якщо видно іскри – треба негайно висмикнути з розетки провід. Такий прилад необхідно відремонтувати.

    Чи можна самим ремонтувати несправні електроприлади?

    Поводитися з електрикою треба вміти!

    Чого в жодному разі не можна робити?

      Пам'ятайте, електрика не любить сусідства із водою.

    Обговорення картинок на слайдах. (Висновки робимо самостійно)

    На столі кілька електроприладів.

    Розгляньте їх уважно та визначте, якими електроприладами користуватися не можна.

    (обговорення)

    Підсумок.

    Давайте ще раз повторимо, з якими правилами користування приладами.

    Що ми дізналися про електрику?

    Чим воно небезпечне? Як уникнути лиха при взаємодії з електрикою?

    Рефлексія

    Сьогодні на занятті я (мне) ….

    Перегляд вмісту презентації
    «Електрика.Селіванова»

    МС(К)ОУ «Б-Усинська спеціальна (корекційна) школа-інтернат 8 виду»

    Початкові класи

    С.А.Селіванова


    Як працюють електричні прилади?

    По стежках я біжу, Без стежки не можу. Де мене хлопці немає, Не запалиться в домі світло До далеких сіл, містах Хто йде по дротах? Світла величність Це ЕЛЕКТРИЧНІСТЬ!

    Журкотлива вода в річці тече,

    Струм електричний по дротах йде.

    Іде, біжить, летить на допомогу нам

    Зварити обід, пропилососити підлогу, диван.


    Електрика надходить до електроприладів за допомогою розетки та вилки


    УТЮГ

    Гладить усе, що стосується,

    А торкнешся – кусається.

    Дуже потрібний у житті друг –

    Електрична праска!


    Сушить вітер-суховий Кудрі моєї матусі.


    ХОЛОДИЛЬНИК

    Помилуйся, подивися:

    Полюс Північний усередині,

    Там сяє сніг і лід,

    Там сама зима мешкає.

    Назавжди нам цю зиму

    Привезли із магазину.


    ЕЛЕКТРИЧНИЙ ЧАЙНИК

    Закипає зсередини І пускає бульбашки.

    Насолоджуйтесь увечері Смачно завареним чайком!


    ТЕЛЕФОН

    Він біжить по дротах, -

    Скажеш тут,

    А чути там.


    ТЕЛЕВІЗОР

    Дивлюся я на екран у квартирі, І бачу, що діється у світі.

    Погода, новини, кіно,

    Про спорт дізнаюся заразом.


    ПРАЛЬНА МАШИНА

    Предмет необхідний

    є у нас, Працює нешумно,

    тішить він око. Він заощадить час

    та руки збереже - Пральна машина

    нас позбавить турбот!


    ПИЛЕС

    Є у нас у квартирі робот, -

    Має величезний хобот.

    Любить робот чистоту,

    І гуде, як лайнер: "Туу-у".

    З полюванням пил ковтає,

    Але не хворіє, не чхає.


    ЕЛЕКТРИЧНА ПЛИТА

    Чотири червоні сонця

    Є у мене на кухні

    Чотири червоні сонця

    Горіли та згасли.

    Готові борщ, пиріг, млинці.

    До завтра сонця не потрібні.


    МІКРОХВИЛЬОВА ПЕЧ

    Готувати швидко, спритно -

    Потрібна мікрохвильова піч. Дзинь! Ось і смачна їжа

    Готуємо швидко, легко!


    МАГНІТОФОН

    Мій друг зі мною

    поряд живе.

    Натиснеш на кнопку

    і він пісеньку заспіває.


    ВЕНТИЛЯТОР

    З швидким цим пропелером Він дарує нам свіжий вітер! І повітря стане свіжішим Для всіх людей, для всіх дітей!


    Розгадай кросворд


    Електрика не любить:

    МЕТАЛЕВІ

    ПРЕДМЕТИ





    • Розглянь уважно малюнок.
    • Зроби висновок.


    • Не можна користуватися несправними електроприладами.
    • Не можна самим ремонтувати, розбирати електроприлади.
    • Не можна колупати в розетці ні пальцем, ні іншими предметами.
    • Не можна вмикати електроприлади мокрими руками.
    • Не можна чіпати оголені дроти.

    • Сьогодні на занятті я (мне) ….

    «Захоплення автобуса» - Релігійні терористи використовують насильство з метою, яку, на їхню думку, визначено згори. Хамас. Аль-Кайда. Релігійні терористи. Історія про захоплення дітей пролунала на всю країну. Терористи-націоналісти. Хезболла. Ель Джіхад. Типи тероризму. Аум Сінрікьо. Терористичні акти. Історія про захоплення дітей.

    «Отрутинні рослини» - При отруєнні ягодами воронячого ока виникає нудота, блювання, біль у животі. Стебло болиголова покрите сизим нальотом та червоно-бурими плямами. Анчар – дуже високе (до 40 м) дерево. Люди, які отруїлися біліною, приходять у буйний стан. Висота багна - 50-120 см. Белена навіть у малих дозах може бути токсична.

    «Небезпечні рослини» - Конвалія травнева (небезпечні ягоди). Касія (небезпечні усі частини рослини). Філодендрон (небезпечні усі частини рослини). Лантана (небезпечні усі частини рослини). Аденіум огрядний (небезпечний молочний сік). Броваллія (небезпечні усі частини рослини). Тюльпан цибулини. Аглаонема (небезпечні всі частини рослини, отруйний клітинний сік). Цинерарія – хрестовник (небезпечні всі частини рослини).

    «Незнайома людина» - Не затримуйся дорогою зі школи додому. Життя і здоров'я дорожче за будь-яку річ. Не вступай у розмову із незнайомцем. Що слід робити на вулиці, щоб не стати жертвою злочину? Підходячи до будинку, оглянься, приготуй ключі заздалегідь. Залишаючи будинок, надійно замикай кватирки та двері. Не грай на вулиці з настанням темряви.

    «Правила поведінки на воді» – МОУ ЗОШ с.Софійське. Правила безпечної поведінкина воді. Вчитель ОБЖ Яковлєва Олена Леонідівна. Використання рятувальних засобів. Одна з головних причин – невміння плавати, невміння триматися на воді. Основні правила поведінки під час купання. При наближенні до тонучого бути обережним. Заходи безпеки під час експлуатації плавзасобів.

    «Міцність льоду» - Якщо після 2-3 ударів палицею по льоду вода не видалася, значить лід надійний. Правила поведінки на льоду. Розмір льоду під одиночним пішоходом з вантажем - не менше 7 см. Якщо постраждалий у свідомості, напоїти гарячим чаєм, кавою. Небажано ходити льодом у темний час доби. Не підходьте до рибалок ближче, ніж на 3 метри.

    Всього у темі 8 презентацій

    1 слайд

    Аналіз небезпеки ураження електричним струмом Схеми електричних мережЗНТ ІНТ ЗНТ - мережа із заземленою нейтральною точкою трансформатора; ІНТ - мережа із ізольованою нейтральною точкою (НТ); (0 – 0) – нульовий захисний провідник; R0 – робоче заземлення НТ; Rі - опір ізоляції фази щодо землі; З -ємність; Uл-лінійна напруга (380В); Uф-фазна напруга (220В).

    2 слайд

    Небезпечні ситуаціїураження струмом 1. Випадковий двофазний або однофазний дотик до струмоведучих частин. 2. Наближення людини на небезпечну відстань до шин високої напруги (за нормативами мінімальна відстань - 0,7 м.) 3. Дотик до металевих неструминних частин обладнання, які можуть опинитися під напругою, через пошкодження ізоляції або помилкові дії персоналу. 4. Попадання під крокову напругу при пересуванні людини по зоні розтікання струму від проводу, що впав на землю, або замикання струмопровідних частин на землю.

    3 слайд

    Двофазний дотик до струмоведучих частин Найбільш небезпечним випадком є ​​дотик до двох фазних проводів (а) і до фазного і нульовому дроту(Б). Струм Iч, що проходить через людину, і напруга дотику Uпр (В) при опорі людини Rч (Ом): Напруга дотику - це різниця потенціалів двох точок ланцюга, яких стосується людина поверхнею шкіри. Шлях струму – «рука-рука»

    4 слайд

    Однофазний дотик до мережі із ЗНТ Цей випадок менш небезпечний, ніж двофазний дотик, оскільки в ланцюг ураження включається опір взуття Rоб та підлоги Rп. R = Rч+ Rоб+ Rп Ланцюг поразки: Мережі із ЗНТ застосовуються на підприємствах, у містах, на селі. Шлях струму – «рука-нога»

    5 слайд

    Однофазний дотик до мережі з ІНТ Цей випадок менш небезпечний, ніж для мережі із ЗНТ при нормальному опорі ізоляції Rі (Ом), але небезпека для мережі великої протяжності може зрости через наявність ємнісного струму. При однаковому Rі кожної фази сумарний опір ізоляції дорівнює: Мережі з ІНТ застосовують при невеликій протяжності ліній. Вони потребують постійного контролю Rі. Шлях струму – «рука-нога»